REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

W związku z napiętą sytuacją na terytorium Pakistanu spowodowaną zamachem terrorystycznym na byłą premier tego kraju panią Benazir Bhutto MSZ sugeruje obywatelom polskim ograniczenie do niezbędnego minimum podróży do Pakistanu, a w przypadku, gdy wyjazd jest konieczny, zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności podczas pobytu.

REKLAMA

Wiza, przepisy wjazdowe

Obywatele RP są objęci obowiązkiem wizowym. Należy zatem przed przyjazdem uzyskać wizę w ambasadach Pakistanu. Biznesmeni i inwestorzy mogą otrzymać wizy wielokrotne ważne przez 3 lata. Od września 2006 r. można uzyskać wizę biznesową ważną 1 miesiąc na lotnisku międzynarodowym w Islamabadzie; jej koszt wynosi 60 USD. Minimalny okres ważności paszportu musi odpowiadać okresowi ważności wizy. Przedłużenie pobytu poza okres oznaczony w wizie jest traktowany jak przestępstwo. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego przy wjeździe. Wysokość niezbędnej kwoty pieniędzy na pobyt nie jest określona.

Przepisy celne

Przewożenie środków płatniczych o wartości powyżej 10 tys. USD wymaga udokumentowania ich legalnego pochodzenia. Przy przekraczaniu granicy samochodem urzędy celne żądają udokumentowania, iż pojazd zostanie wywieziony z Pakistanu w określonym terminie (tzw. re-export permit).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy prawne

Surowe wyroki – łącznie z karą śmierci – zasądzane są za przewożenie, posiadanie bądź używanie narkotyków.

Ubezpieczenie

Posiadanie ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych jest pożądane, choć nie jest obowiązkowe. Uznawane są polisy znanych międzynarodowych towarzystw ubezpieczeniowych. Sugeruje się, aby ubezpieczenie zawierało opcję pokrycia kosztów leczenia poza granicami Pakistanu oraz transportu chorego na leczenie do innego kraju.

Szczepienia, służba zdrowia

Obowiązkowe szczepienia nie są wymagane od przyjeżdżających z Europy, jednak wskazane jest zachowanie szczególnej higieny i ostrożności ze względu na występujące w Pakistanie ryzyko endemicznych chorób zakaźnych i pasożytniczych. Surowe warzywa, owoce, woda i potrawy niewiadomego pochodzenia mogą być przyczyną ostrych zatruć pokarmowych. W niektórych rejonach Pakistanu istnieje zagrożenie malarią. WHO zaleca używanie tabletek uzdatniających wodę do spożycia oraz moczenie warzyw i owoców przed spożyciem w roztworach odkażających. Do picia zdatna jest butelkowana woda mineralna bądź woda przegotowana. Z uwagi na nieprzestrzeganie standardów produkcji i przechowywania artykułów spożywczych pożądane jest sprawdzanie jakości lub daty ważności produktów (i lekarstw) przed ich zakupem. W dużych skupiskach miejskich występuje znaczne zanieczyszczenie środowiska naturalnego.
Porada lekarska kosztuje od 7 do 15 USD, plomba dentystyczna od 30 do 50 USD, doba w szpitalu od ok. 80 USD. W Islamabadzie praktycznie jedynym szpitalem zalecanym dla cudzoziemców jest Shifa Hospital, a w Karaczi Aga Khan Hospital. Przed przyjęciem do tych szpitali wymagana jest wpłata kaucji na pobyt w kwocie ok. 250 USD lub przedstawienie ważnego ubezpieczenia zdrowotnego. Wszystkie leki są w zasadzie dostępne w aptekach.

Informacje dla kierowców

Honorowane jest międzynarodowe i polskie prawo jazdy, lecz przy pobytach ponad 6 miesięcy przepisy zalecają uzyskanie miejscowego prawa jazdy. W Pakistanie obowiązuje ruch lewostronny.

Podróżowanie po kraju

Ze względu na administracyjne ograniczenia ruchu osobowego cudzoziemców w Pakistanie należy zwrócić uwagę, czy otrzymana wiza nie zawiera wpisów ograniczających miejsca podróży. Przed wyjazdem poza duże ośrodki miejskie można zasięgnąć informacji o aktualnym zakresie ograniczeń w Ambasadzie RP w Islamabadzie lub Konsulacie Generalnym RP w Karaczi. Warto pamiętać, że udzielenie pomocy konsularnej w odległych i objętych restrykcjami rejonach może być poważnie utrudnione. Przed podróżą na Terytoria Północne i do Kaszmiru, na tzw. tereny plemienne w Północno-Zachodniej Prowincji Granicznej oraz do południowo-zachodnich rejonów Beludżystanu konieczne jest uzyskanie pisemnego zezwolenia MSW w Islamabadzie (No Objection Certificate). W Beludżystanie podróżować bez zezwolenia można tylko po głównej drodze łączącej stolicę prowincji Quetta z resztą kraju (miasta Sukkur i Bolan Pass) oraz drogą do granicy z Iranem. Zakazany jest pobyt cudzoziemców w strefach przygranicznych (w pasie o szerokości 45 km od granicy i 15 km od linii kontroli w Kaszmirze), a także w pobliżu terenów strategicznych i wojskowych. Planując podróż do rejonów wysokogórskich, należy brać pod uwagę warunki pogodowe. Zimą część dróg w tym rejonie – m.in. prowadząca do Chin Karakorum Highway – jest nieprzejezdna.

Bezpieczeństwo

Zagrożenia dla bezpieczeństwa cudzoziemców w Pakistanie wynikają nie tylko z przestępczości kryminalnej (zwłaszcza w Karaczi i innych dużych skupiskach miejskich), lecz również z działalności terrorystycznej (zamachy bombowe, ataki, porwania) wymierzonej przeciw osobom i instytucjom utożsamianym z interesami państw koalicji antyterrorystycznej oraz szeroko rozumianą kulturą Zachodu (kościoły i szkoły chrześcijańskie, zachodnie restauracje i kluby oraz inne miejsca zgromadzeń cudzoziemców). W związku z konfliktem sunnicko-szyickim zagrożone atakami są również miejsca muzułmańskiego kultu religijnego. Ponadto należy unikać przebywania w miejscach demonstracji i wieców ulicznych na tle politycznym, etnicznym lub wyznaniowym, które nader często przybierają gwałtowny charakter. Na terenach oddalonych od miast zdarzają się porwania turystów dla okupu. Zalecane jest unikanie podróżowania w nocy; dotyczy to zwłaszcza kobiet. Nie należy korzystać z najtańszych, improwizowanych miejsc noclegowych oraz ofert przygodnych znajomych.

Religia, obyczaje

Pakistan jest krajem muzułmańskim, którego prawa i obyczaje oparte są na tradycji i zasadach islamu. Nie usankcjonowane małżeństwem kontakty seksualne, homoseksualizm, pornografia oraz posiadanie i konsumpcja alkoholu zagrożone są karą więzienia. W okresie ramadanu należy od wschodu do zachodu słońca unikać publicznego spożywania posiłków, picia napojów oraz palenia tytoniu. Działalność urzędów i instytucji publicznych podczas ramadanu i licznych świąt religijnych jest znacznie ograniczona. Zalecane jest przestrzeganie muzułmańskich zasad dotyczących noszenia ubiorów zakrywających sylwetkę, szczególnie w odniesieniu do kobiet. Kobiety nie powinny podróżować samotnie ani w towarzystwie obcych osób.

Stolica: Islamabad
Waluta: rupia pakistańska (PKR), 1 PKR = 100 paisa;
1 USD = 60 PKR
Język urzędowy: angielski, urdu
Inne języki: pendżabski, pusztu, sindhi i baloczi

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

REKLAMA

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

REKLAMA