REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rumunia

REKLAMA

Przepisy wjazdowe

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2007 r. obywatele polscy mogą wjeżdżać i przebywać przez okres 90 dni w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia pierwszego wjazdu, oraz przejeżdżać tranzytem przez terytorium Rumunii na podstawie ważnych paszportów lub dowodów osobistych. Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
W okresie przekraczającym trzy miesiące prawo pobytu w Rumunii uzyskują obywatele UE, którzy:
- są zatrudnieni lub prowadzą działalność gospodarczą w goszczącym państwie członkowskim;
- mają wystarczające środki na utrzymanie siebie i członków swojej rodziny, aby nie stanowić podczas swego pobytu obciążenia dla systemu pomocy społecznej państwa członkowskiego, oraz mający pełne ubezpieczenie zdrowotne;
- przybyli do państwa członkowskiego w celu podjęcia nauki, w tym szkolenia zawodowego, oraz mający pełne ubezpieczenie zdrowotne i środki finansowe na utrzymanie.

W przypadku takiego pobytu państwa członkowskie mogą wymagać od obywateli UE jedynie zarejestrowania się w urzędzie właściwym dla miejsca pobytu i uzyskania dowodu zarejestrowania się.

Przepisy celne

Osoby fizyczne oraz osoby fizyczne reprezentujące osoby prawne mogą wwieźć lub wywieźć kwoty o równowartości do 10 tys. EUR (kwotę 10 tys. EUR i wyższą należy deklarować przy wjeździe lub wyjeździe). Restrykcje celne nie odbiegają od ogólnie przyjętych.
PRZEPISY PRAWNE. Dolna granica kary pozbawienia wolności za nielegalny przewóz i posiadanie narkotyków wynosi 10 lat.

Meldunek

Istnieje obowiązek meldunkowy. W przypadku noclegów w hotelach, pensjonatach itp. obowiązek ten przejmuje administracja hotelowa, w innych sytuacjach obowiązek meldunkowy powstaje po 10-dniowym pobycie w danej miejscowości. Należy zgłosić się wtedy osobiście na posterunek policji.

Ubezpieczenie

Obowiązkowe jest ubezpieczenie komunikacyjne (zielona karta). Honorowane są polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych.

Szczepienia, służba zdrowia

REKLAMA

Szczepienia nie są wymagane. Podczas szczególnie upalnych miesięcy letnich zdarzają się przypadki cholery i zapalenia opon mózgowych (głównie na południu kraju), dlatego latem zdecydowanie nie należy pić nie przegotowanej wody; na terenach dotkniętych w ubiegłym roku powodziami pogorszyły się warunki sanitarne.
Obywatele krajów EOG i posiadacze ważnej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) korzystają z niezbędnej opieki zdrowotnej podczas pobytu czasowego w Rumunii. Wizyty u lekarzy są wówczas bezpłatne pod warunkiem podpisania przez lekarza umowy z Zakładem Ubezpieczeń Zdrowotnych, o czym należy się upewnić przed skorzystaniem z porady. Usługi ambulatoryjne i większość lekarstw są częściowo odpłatne, podobnie usługi stomatologiczne – z wyjątkiem przypadków nagłych.

Uwaga: Na terenie Rumunii nie występują obecnie ogniska ptasiej grypy. Władze weterynaryjne zapowiadają, że jeszcze przez 2–3 lata (tyle trwa „życie” wirusa H5N1) w strefie potencjalnego zagrożenia będzie kontynuowany nadzór sanitarny populacji ptactwa domowego. Należy podkreślić, że w Rumunii nie doszło do przeniesienia wirusa grypy na ludzi. Osobom planującym przyjazd do Rumunii zaleca się rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny.

Informacje dla kierowców

Międzynarodowe prawo jazdy nie jest obowiązkowe. Należy bezwzględnie stosować się do przepisów ruchu drogowego. Przekroczenie dopuszczalnych prędkości, zwłaszcza na terenie zabudowanym, jest rygorystycznie karane przez policję. Za przewinienia w ruchu drogowym wymierza się punkty karne. Wysokość mandatu uzależniona jest od liczby punktów karnych i wynosi od 10 do 200 EUR. Szczególnie dotkliwe dla kierowców jest dopuszczalne prawem zatrzymywanie przez policję drogową prawa jazdy. Prowadzenie pojazdu przez osoby, u których poziom alkoholu we krwi przekracza dopuszczalną normę (0,8 promila), lub pozostające pod wpływem środków odurzających bądź leków o podobnym działaniu podlega karze pozbawienia wolności od 1 roku do 5 lat. Kierowcy powinni uważać w miejscach, gdzie prowadzone są roboty drogowe, gdyż są one na ogół słabo oznakowane; mogą powodować znaczne utrudnienie dla ruchu w ciągu dnia i zagrożenie w nocy.
Od 1 stycznia 2005 r. obowiązują opłaty drogowe (winiety) dla wszystkich pojazdów. Najlepiej wykupić je na przejściu granicznym, np. na stacjach benzynowych PETROM; brak winiety pociąga za sobą kary w wysokości do 1500 USD. Wykaz cen winiet jest dostępny na stronie Ambasady RP w Bukareszcie.

Turyści powinni być przygotowani na konieczność wniesienia opłat specjalnych (ich wysokość zależy od typu samochodu) przy przekraczaniu Dunaju; najbardziej uczęszczane przejścia mostowe w kierunku wybrzeża czarnomorskiego to Giurgeni– –Vadu Oii oraz Giurgiu w tranzycie do Bułgarii. Orientacyjne opłaty za przeprawy promowe Calafat–Vidin i Bechet– –Oriahovo: samochody osobowe 20 EUR+3 EUR za każdą osobę, mikrobusy 40 EUR+3 EUR za każdą osobę, autokary 50 EUR+3 EUR za każdą osobę, samochody ciężarowe 80 EUR+3 EUR za każdą osobę. Wysokość i zakres innych opłat wjazdowych i wyjazdowych (ekologiczne, dezynfekcyjne, tranzytowe itd.) ustalają władze lokalne; dla przykładu: opłata ekologiczna w Giurgiu wynosi dla samochodów osobowych ok. 44 RON, mikrobusów ok. 45 RON, autokarów 225 RON, samochodów ciężarowych ok. 79 RON. Opłaty mostowe na przejściu Giurgiu–Ruse wynoszą: 2 EUR motocykle, 6 EUR samochody osobowe, 12 EUR mikrobusy, 28 EUR autokary i 43 samochody ciężarowe. Opłaty tranzytowe w Giurgiu: samochody osobowe 44 RON, autokary 225 RON, samochody ciężarowe 79 RON. Opłaty wjazdowe dezynfekcyjne w Giurgiu: samochody osobowe 6,5 RON, mikrobusy 9 RON, autokary 10,5 RON, samochody ciężarowe 11,5 RON. Opłaty lokalne mogą zmieniać się zależnie od decyzji lokalnych władz samorządowych.

Podróżowanie po kraju

Nie ma ograniczeń. Stan techniczny rumuńskich szlaków tranzytowych jest dobry. Podróżowanie po zmroku wiąże się jednak z ogromnym ryzykiem. Po drogach, także tranzytowych, poruszają się nie oświetlone furmanki i rowerzyści. Na pasach ruchu parkowane są nie oświetlone pojazdy. Na terenach wiejskich drogami przemieszcza się bydło powracające lub wychodzące na pastwiska, często bez dozoru ze strony ludzi.
Ze względu na specyfikę gór w Rumunii – ogromne przestrzenie, słabe zaludnienie, zmienność pogody – należy przestrzegać zasad bezpiecznej turystyki górskiej (wędrówki tylko oznakowanymi szlakami, wpisy do schroniskowej książki wyjść, ekwipunek dostosowany do pory roku i skali trudności trasy).

Bezpieczeństwo

Nie występuje szczególne zagrożenie przestępczością, należy jednak zachować ostrożność w dużych miastach (okolice dworców kolejowych, placów targowych, środki komunikacji miejskiej), gdzie często zdarzają się kradzieże kieszonkowe, a także na obwodnicach aglomeracji, zwłaszcza w okolicach przejazdów kolejowych. Istotnym utrudnieniem w przypadku kontaktu z policją są kłopoty z obecnością miejscowych tłumaczy języka polskiego, niezbędnych do przeprowadzenia czynności dochodzeniowych.

Religia, obyczaje

Nie ma szczególnych norm prawnych i obyczajowych.

Święta

Dni ustawowo wolne od pracy to: 1 i 2 stycznia, Poniedziałek Wielkanocny (wg kalendarza prawosławnego), 1 maja, 1 grudnia (rocznica zjednoczenia Rumunii w 1918 r.), 25–26 grudnia – Boże Narodzenie.

Przydatne informacje:

 • Orientacyjne godziny otwarcia sklepów: sklepy spożywcze 8.00–18.00 (w soboty 8.00–14.00); inne sklepy – 10.00–19.00 (w soboty 10.00–14.00); niektóre sklepy, zwłaszcza super- i hipermarkety, są otwarte także w niedziele.
 • Większość urzędów rumuńskich pracuje w godzinach 8.00–16.00, jednakże interesanci przyjmowani są z reguły przez 4 dni w tygodniu w różnych godzinach, w zależności od urzędu.
 • Aktualne informacje można znaleźć na stronie internetowej Ambasady RP w Bukareszcie (Wydział Konsularny).


Stolica: Bukareszt
Waluta: nowy lej rumuński (RON), 1 RON = 100 bani (wprowadzony do obrotu 1.07.2005 r.);
1 RON = 10 000 ROL (starych lei). Od 1 stycznia 2007 r. w obiegu są wyłącznie nowe leje (RON); stare leje (ROL) można wymienić w bankach.
1 USD = ok. 2,6 RON; 1 EUR = ok. 3,5 RON
Język urzędowy: rumuński
Inne języki: węgierski, niemiecki

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szkolenia redukujące punkty karne. W 10 dni WORD-y zredukowały 34 tys. punktów

  Polscy kierowcy pokochali szkolenia. Właściwie to jeden typ szkolenia. Mowa oczywiście o kursach redukujących 6 punktów karnych. Te wróciły do WORD-ów i stały się hitem. Jak informuje RMF FM, w 10 dni na szkoleniu pojawiło się blisko 6 tys. kierowców.

  Prawo jazdy plus, czyli darmowe prawo jazdy dla uczniów. Kto, co i dlaczego?

  Polacy uwielbiają słowo "darmowy". Jeszcze mocniej kochają je jednak politycy, zwłaszcza w okresie kampanii wyborczej. PiS przedstawiło zatem swój kolejny pomysł. A tym jest darmowe prawo jazdy dla uczniów. Na czym polega program prawo jazdy plus?

  Ile czasu można przechowywać paliwo?

  Zakupowy szał na stacjach paliwowych trwa. Kierowcy leją tańszy olej napędowy i benzynę do kanistrów i baniek. Czy wiedzą jednak ile czasu można przechowywać paliwo w takich pojemnikach? I w jakich warunkach należy to zrobić, aby nie łamać przepisów?

  Kierowca dostał mandat przed 17 września. Zapłacił go po 17 września. Przedawnienie punktów po roku czy dwóch?

  Kierowcy mają wątpliwości dotyczące zastosowania przepisów skracających okres przedawnienia punktów karnych do roku. Wątpliwości te postanowiłem zatem rozwiać. Sytuacja modelowa na dziś brzmi: kierowca dostał mandat przed 17 września, ale zapłacił go po 17 września. Co z punktami i ich przedawnieniem? Jaki termin go obowiązuje?

  REKLAMA

  Więzienie za tablice rejestracyjne. Nowe przepisy już obowiązują w Polsce

  Legislatorzy nie chcieli bawić się w półśrodki. Osoba, która będzie majstrować przy tablicach rejestracyjnych, może na 5 lat trafić do więzienia. Co jednak to majstrowanie oznacza w praktyce? Sprawdziliśmy to.

  Koniec używanych instalacji LPG? A to dopiero początek nowelizacji

  Rządzący przygotowali kolejną zmianę dla aut z LPG. Od teraz będą musiały być wyposażane w dodatkową tabliczkę. Kogo dotyczy ten wymóg? I kiedy wejdzie w życie? Poszukajcie odpowiedzi w naszym materiale.

  PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

  Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

  Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

  Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

  REKLAMA

  Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

  Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

  Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

  Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

  REKLAMA