Rwanda
REKLAMA
REKLAMA
Wiza, przepisy wjazdowe
REKLAMA
Od obywateli RP wymagane są wizy. Istnieje możliwość uzyskania wizy na granicy. Opłata za wizę pobytową do 30 dni wynosi 50 USD, za tranzytową 30 USD. Do aplikacji wizowej potrzebne są dwie fotografie, zaproszenie lub list informujący o celu pobytu. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego ani określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu. Osoby mające w paszporcie wizę rwandyjską mogą mieć problemy przy przekraczaniu granicy z Demokratyczną Republiką Konga.
Przepisy prawne
Za posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi grozi kara więzienia i kara grzywny.
Szczepienia, służba zdrowia
Wymagane jest świadectwo szczepienia przeciw żółtej febrze. Ze względu na duże zagrożenie malarią planującym podróż do Rwandy zaleca się profilaktykę przeciwko tej chorobie. W regionie wybuchają co jakiś czas epidemie zapalenia opon mózgowych. Opieka medyczna jest bardzo ograniczona i często występują braki w zaopatrzeniu w podstawowe medykamenty. W Kigali jedynym godnym polecenia szpitalem jest King Faycal Hospital oraz kilka działających tam prywatnych klinik, świadczących jednak usługi medyczne w bardzo ograniczonym zakresie. Zaleca się wykupienie przed przyjazdem międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego.
Informacje dla kierowców
Obowiązuje ruch prawostronny. Podróżowanie samochodem po drogach Rwandy jest bardzo niebezpieczne – miejscowi kierowcy jeżdżą brawurowo, drogi pełne są pieszych i stad zwierząt domowych. Szczególnie niebezpieczne jest podróżowanie nocą. Główne drogi są w niezłym stanie, lecz w czasie pór deszczowych bocznymi drogami można jeździć jedynie samochodem z napędem na cztery koła. Na drogach spotyka się często blokady policyjne kontrolujące nie tylko samochody, lecz także bagaż podróżnych. Stacje obsługi są dostępne tylko przy głównych drogach. Za spowodowanie wypadku grozi konfiskata prawa jazdy na 3 miesiące. Pijanym kierowcom grozi 24-godzinny areszt i mandat w wysokości 45 USD.
Podróżowanie po kraju
Podróżowanie transportem publicznym jest niebezpieczne – pojazdy są przeładowane, w bardzo złym stanie technicznym, a kierowcy jeżdżą nieostrożnie. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji nt. podróżowania po Rwandzie można się kontaktować z Rwandyjskim Biurem Turystyki i Parków Narodowych, B.P. 905 Kigali, Rwanda, tel. (250) 76514, faks (250) 76512.
Bezpieczeństwo
Turystom zaleca się szczególną ostrożność ze względu na złożoną sytuację polityczną oraz długotrwały konflikt na pograniczu rwandyjsko-kongijskim. Szczególnie niebezpiecznym rejonem jest południowo-wschodnia część kraju. Nie zaleca się zwiedzania okolic Lasu Nyunguna i podróżowania po zmroku na całym obszarze Rwandy. W miastach należy uważać na złodziei kieszonkowych działających głównie w zatłoczonych miejscach. Na porządku dziennym są liczne kradzieże w pokojach hotelowych; okradane są również samochody. Rzadko natomiast występują pospolite w innych krajach regionu kradzieże samochodów, zbrojne napady i rozboje.
Święta
1 lutego – Dzień Bohaterów, 7 kwietnia – Dzień Pamięci Zagłady Narodowej, 1 maja – Święto Pracy, 1 lipca – Święto Narodowe, 4 lipca – Dzień Wolności, 15 sierpnia – Wniebowzięcie NMP, 25 września – Dzień Republiki, 1 listopada – Wszystkich Świętych.
Przydatne informacje
- Klimat jest łagodny i ciepły, są dwie pory deszczowe;
- Nie ma problemów z wymianą w bankach walut zachodnich na walutę miejscową. Karty kredytowe akceptowane są tylko w niektórych hotelach w Kigali, i to jedynie do opłaty rachunków hotelowych. Czeki podróżne mogą być realizowane tylko w bankach;
- Łączność telefoniczna jest generalnie dostępna. W Kigali i większych miastach działają budki telefoniczne i łączność internetowa;
- Otwarty w 1999 r. Park Narodowy Des Volcans, który słynie z występujących tam goryli górskich, można zwiedzać jedynie pod ochroną uzbrojonych członków Rwandyjskiej Armii Patriotycznej. Należy przy tym bezwzględnie przestrzegać zasad wymaganych przez uzbrojonych strażników. Wstęp do parku możliwy jest jedynie po uzyskaniu zezwolenia Rwandyjskiego Biura Turystyki i Parków Narodowych. Rezerwacji należy dokonywać z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Wstęp kosztuje ok. 500 USD od osoby;
- Hotele i schroniska dostępne są właściwie tylko w stolicy kraju Kigali i większych miastach. W oddalonych rejonach ich liczba jest bardzo ograniczona;
- W Rwandzie od lat pracują liczni polscy misjonarze i siostry zakonne.
Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Rwanda podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Nairobi (Kenia). W Kigali rezyduje konsul honorowy RP.
Stolica: Kigali
Waluta: frank rwandyjski (RFR);
1 USD = 538,89 RFR; 1 EUR = 703,70 RFR
Języki urzędowe: francuski, angielski, kinya-rwanda
źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.