Mauretania
REKLAMA
REKLAMA
Wiza, przepisy wjazdowe
REKLAMA
Obywatele polscy udający się do Mauretanii objęci są obowiązkiem wizowym (najbliższe mauretańskie przedstawicielstwa dyplomatyczne znajdują się w Moskwie i w Paryżu). Istnieje możliwość uzyskania wizy mauretańskiej w Ambasadzie Mauretanii w Rabacie lub w Konsulacie Generalnym tego kraju w Casablance. Przyznanie jej uzależnione jest m.in. od posiadania biletu lotniczego z oznaczonymi datami wylotu i powrotu. W zasadzie nie ma praktyki wydawania wizy na granicy. Wizy turystyczne ważne są na okres 30 dni (z możliwością przedłużenia na miejscu). Granicę lądową można przekraczać od strony Sahary Zachodniej; została ona otwarta w 2002 r. (vide: Maroko).
Przepisy celne
Nie ma ograniczeń w przywozie dewiz. Obowiązuje zadeklarowanie wwożonej kwoty. Wywóz pieniędzy ograniczony jest do wysokości zadeklarowanej przy wjeździe. Jako kraj muzułmański Mauretania nie zezwala na przywożenie wieprzowiny i alkoholu.
Meldunek
Nie ma obowiązku meldunkowego.
Ubezpieczenie
Wymagane jest ubezpieczenie samochodu.
Szczepienia, służba zdrowia
Mimo oficjalnych deklaracji o braku zagrożeń epidemiologicznych w Mauretanii występuje ameboza, a także ogniska cholery i trądu, a na południu przy granicy z Senegalem także malaria. Mogą występować ogniska wścieklizny, także w miastach. Wskazane jest zaszczepienie się przed przyjazdem na żółtaczkę typu A. Należy zwracać szczególną uwagę na higienę oraz pić wyłącznie wodę przegotowaną (lub mineralną), owoce i warzywa starannie myć i obierać przed spożyciem. Ośrodki opieki medycznej są płatne. Należność za standardową wizytę lekarską nie przekracza równowartości 20 EUR. Jedynie miasta Nuakszot i Nuadibu mają szpitale o przyzwoitym standardzie.
Informacje dla kierowców
Wymagane jest ubezpieczenie pojazdu i międzynarodowe prawo jazdy.
Podróżowanie po kraju
Mimo że nie ma ograniczeń w poruszaniu się po kraju, niewskazane jest podróżowanie do sąsiadującego z Algierią północno-wschodniego obszaru kraju (napady rabunkowe, przypuszczalna obecność ugrupowań terrorystycznych). Drogi główne są w dobrym stanie. Podróżowanie samochodem nocą jest szczególnie niebezpieczne z uwagi na fatalny stan techniczny pojazdów oraz brak oświetlenia ulicznego w miastach. Sieć hotelowa jest w Mauretanii niezbyt dobrze rozwinięta (np. w stolicy kraju Nuakszot są tylko dwa hotele o odpowiednim standardzie).
Bezpieczeństwo
W sierpniu 2005 r. dokonano w Mauretanii zamachu wojskowego, który obalił rządzącego od 1984 r. prezydenta. Ponieważ zamach miał bezkrwawy przebieg i nastąpił przy poparciu społeczeństwa, sytuacja w kraju uległa szybkiej stabilizacji i nie wpłynęła negatywnie na bezpieczeństwo turystów.
Religia, obyczaje
Należy przestrzegać norm obyczajowych obowiązujących w krajach muzułmańskich, a zwłaszcza powstrzymywać się od jedzenia, picia i palenia w miejscach publicznych w czasie ramadanu, muzułmańskiego miesiąca postu (w 2007 r. – od ok. 15 września do ok. 15 października). Generalnie jednak zaleca się ograniczenie podróży – zarówno turystycznych, jak i biznesowych – w tym okresie. Kobiety winny unikać zbyt swobodnych strojów, szczególnie poza stolicą. Wstęp do meczetów dla niemuzułmanów jest zabroniony. Należy unikać ostentacyjnego fotografowania się w miejscach publicznych. Zakaz fotografowania obiektów wojskowych i gmachów urzędów państwowych jest często rozszerzany przez policję także na inne zabudowania.
Przydatne informacje
- Mauretańska ugijja jest walutą niewymienialną. Kurs wymiany dewiz jest właściwie jednolity w bankach, hotelach i w legalnie działających kantorach, gdzie bywa niekiedy korzystniejszy.
- Na pobyt w Mauretanii należy zaopatrzyć się w gotówkę i czeki podróżne. Sieć bankomatów jest bardzo ograniczona, a karty VISA są akceptowane jedynie w nielicznych miejscach.
- Alkohol jest dostępny w niektórych hotelach i restauracjach o wyższym standardzie.
- Mauretania podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Rabacie (Maroko). W Nuakszot rezyduje konsul honorowy RP mający w swej kompetencji całą Mauretanię; jest on władny udzielać obywatelom polskim pomocy konsularnej w ograniczonym zakresie.
Stolica: Nuakszot
Waluta: ugijja (UM);
1 USD = ok. 140 UM
Język urzędowy: arabski
Inne języki: francuski
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.