REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mauretania

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

 

Wiza, przepisy wjazdowe

REKLAMA

Obywatele polscy udający się do Mauretanii objęci są obowiązkiem wizowym (najbliższe mauretańskie przedstawicielstwa dyplomatyczne znajdują się w Moskwie i w Paryżu). Istnieje możliwość uzyskania wizy mauretańskiej w Ambasadzie Mauretanii w Rabacie lub w Konsulacie Generalnym tego kraju w Casablance. Przyznanie jej uzależnione jest m.in. od posiadania biletu lotniczego z oznaczonymi datami wylotu i powrotu. W zasadzie nie ma praktyki wydawania wizy na granicy. Wizy turystyczne ważne są na okres 30 dni (z możliwością przedłużenia na miejscu). Granicę lądową można przekraczać od strony Sahary Zachodniej; została ona otwarta w 2002 r. (vide: Maroko).

Przepisy celne

Nie ma ograniczeń w przywozie dewiz. Obowiązuje zadeklarowanie wwożonej kwoty. Wywóz pieniędzy ograniczony jest do wysokości zadeklarowanej przy wjeździe. Jako kraj muzułmański Mauretania nie zezwala na przywożenie wieprzowiny i alkoholu.

Meldunek

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie ma obowiązku meldunkowego.

Ubezpieczenie

Wymagane jest ubezpieczenie samochodu.

Szczepienia, służba zdrowia

Mimo oficjalnych deklaracji o braku zagrożeń epidemiologicznych w Mauretanii występuje ameboza, a także ogniska cholery i trądu, a na południu przy granicy z Senegalem także malaria. Mogą występować ogniska wścieklizny, także w miastach. Wskazane jest zaszczepienie się przed przyjazdem na żółtaczkę typu A. Należy zwracać szczególną uwagę na higienę oraz pić wyłącznie wodę przegotowaną (lub mineralną), owoce i warzywa starannie myć i obierać przed spożyciem. Ośrodki opieki medycznej są płatne. Należność za standardową wizytę lekarską nie przekracza równowartości 20 EUR. Jedynie miasta Nuakszot i Nuadibu mają szpitale o przyzwoitym standardzie.

Informacje dla kierowców

Wymagane jest ubezpieczenie pojazdu i międzynarodowe prawo jazdy.

Podróżowanie po kraju

Mimo że nie ma ograniczeń w poruszaniu się po kraju, niewskazane jest podróżowanie do sąsiadującego z Algierią północno-wschodniego obszaru kraju (napady rabunkowe, przypuszczalna obecność ugrupowań terrorystycznych). Drogi główne są w dobrym stanie. Podróżowanie samochodem nocą jest szczególnie niebezpieczne z uwagi na fatalny stan techniczny pojazdów oraz brak oświetlenia ulicznego w miastach. Sieć hotelowa jest w Mauretanii niezbyt dobrze rozwinięta (np. w stolicy kraju Nuakszot są tylko dwa hotele o odpowiednim standardzie).

Bezpieczeństwo

W sierpniu 2005 r. dokonano w Mauretanii zamachu wojskowego, który obalił rządzącego od 1984 r. prezydenta. Ponieważ zamach miał bezkrwawy przebieg i nastąpił przy poparciu społeczeństwa, sytuacja w kraju uległa szybkiej stabilizacji i nie wpłynęła negatywnie na bezpieczeństwo turystów.

Religia, obyczaje

Należy przestrzegać norm obyczajowych obowiązujących w krajach muzułmańskich, a zwłaszcza powstrzymywać się od jedzenia, picia i palenia w miejscach publicznych w czasie ramadanu, muzułmańskiego miesiąca postu (w 2007 r. – od ok. 15 września do ok. 15 października). Generalnie jednak zaleca się ograniczenie podróży – zarówno turystycznych, jak i biznesowych – w tym okresie. Kobiety winny unikać zbyt swobodnych strojów, szczególnie poza stolicą. Wstęp do meczetów dla niemuzułmanów jest zabroniony. Należy unikać ostentacyjnego fotografowania się w miejscach publicznych. Zakaz fotografowania obiektów wojskowych i gmachów urzędów państwowych jest często rozszerzany przez policję także na inne zabudowania.

Przydatne informacje

  • Mauretańska ugijja jest walutą niewymienialną. Kurs wymiany dewiz jest właściwie jednolity w bankach, hotelach i w legalnie działających kantorach, gdzie bywa niekiedy korzystniejszy.
  • Na pobyt w Mauretanii należy zaopatrzyć się w gotówkę i czeki podróżne. Sieć bankomatów jest bardzo ograniczona, a karty VISA są akceptowane jedynie w nielicznych miejscach.
  • Alkohol jest dostępny w niektórych hotelach i restauracjach o wyższym standardzie.
  • Mauretania podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Rabacie (Maroko). W Nuakszot rezyduje konsul honorowy RP mający w swej kompetencji całą Mauretanię; jest on władny udzielać obywatelom polskim pomocy konsularnej w ograniczonym zakresie.

Stolica: Nuakszot
Waluta: ugijja (UM);
1 USD = ok. 140 UM
Język urzędowy: arabski
Inne języki: francuski

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

REKLAMA

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

REKLAMA

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA