REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

 

Wiza, przepisy wjazdowe

REKLAMA

Obywateli RP obejmuje obowiązek wizowy. Wizy na przejazd i pobyt można uzyskać w Ambasadzie Nepalu w Berlinie (Nepalese Embassy, Guerickestrasse 27, 2nd floor, D-10587, Berlin-Charlottenburg, tel. 0049 30 343 599 20, faks 0049 30 343 599 06, e-mail: rneberlin@t-online.de; www.nepalembassy-germany.com) i New Delhi (Nepalese Embassy in New Delhi, Barakhamba Rd., New Delhi 110001, tel. 2335 9015 (R), faks 2332 6857, 2332 9647, e-mail: ramjanki@del2.vsnl.net.in; www.nepalembassy-india.com).
Władze Nepalu przyznają następujące rodzaje wiz:
a) wizę wjazdową turystyczną: jednorazową na 60 dni (30 USD) lub wielokrotną na 60 dni (60 USD) – wiza turystyczna może być przedłużona na miejscu, maksymalnie do 150 dni, przez Departament Imigracji w Katmandu i Biuro Imigracyjne w Pokharze (opłata za przedłużenie wizy o 30 dni wynosi 1 USD za każdy dzień i systematycznie rośnie, jeśli wiza jest przedłużana na kolejne miesiące, do 2, 3 i 5 USD za każdy dodatkowy dzień);
b) wizę tranzytową na 48 godzin (należy okazać potwierdzony bilet lotniczy na dalszą podróż) – wydawana jest na lotnisku w Katmandu, koszt 5 USD;
c) wizę oficjalną, wydawaną przez MSZ członkom oficjalnych delegacji, niektórym pracownikom misji dyplomatycznych, osobom zapraszanym przez władze w Katmandu;
d) non-tourist visa, wydawaną m.in. dziennikarzom, pracownikom firm zagranicznych zatrudnionym w Nepalu, przewodnikom grup turystycznych (w sumie 9 kategorii grup) przez Departament Imigracji w Katmandu na okres do roku, z możliwością przedłużenia – opłata waha się od 10 do 100 USD za miesiąc pobytu, w zależności od kategorii grupy, do której należy aplikująca osoba;
e) wizę studencką, tzw. study visa – koszt 40 USD za każdy miesiąc;
f) wizę biznesową, wydawaną przez Departament Imigracji inwestorom zagranicznym i ich rodzinom na okres od 1 roku do 5 lat – opłata wynosi od 100 do 250 USD;
g) wizę pobytową wielokrotną, residential visa – pierwszy rok kosztuje od 200 do 700 USD, w zależności od kategorii grupy, do jakiej kwalifikuje się aplikująca osoba, następny rok od 100 do 1200 USD.
Dokumenty wymagane przy aplikowaniu o wizę turystyczną: paszport, aplikacja wizowa, 1 fotografia; w przypadku wizy biznesowej: zaproszenie od firmy miejscowej, pozostałe wymogi jak w przypadku wizy turystycznej. Wizę można uzyskać w następujących punktach granicznych: Kakarvitta, Jhapa (Wschodni Nepal); Birgunj, Parsa (Centralny Nepal); Kodari, Sindhupalchowk (Pogranicze Północne); Belahia, Bhairahawa (Rupan-dehi, Zachodni Nepal); Jamunaha, Nepal-gunj (Banke, Środkowo-Zachodni Nepal); Mohana, Dhangadhi (Kailali, Daleki Zachodni Nepal); Gadda Chauki, Mahendrana-gar (Kanchanpur, Daleki Zachodni Nepal); Tribhuvan International Airport Kathmandu.
Za pobyt w Nepalu bez ważnej wizy grozi kara grzywny lub więzienia. Paszport powinien być ważny przynajmniej na czas ważności wizy. Nie wymaga się okazania przy wjeździe biletu powrotnego ani określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu.
Uwaga: Turyści planujący wyprawę do regionu Mustang (teren wypraw himalaistycznych), tradycyjnie autonomicznego wobec władz centralnych, obowiązani są dokonać dodatkowej (i niezależnej od wizy wjazdowej do Nepalu) opłaty w wysokości nie mniej niż 700 USD od osoby za tydzień pobytu. Za pobyt w regionie Mustang bez takiej opłaty można zostać skazanym na 1 miesiąc więzienia.

Przepisy celne

Nie ma restrykcji celnych odbiegających od powszechnie przyjętych standardów. W Nepalu nie ma możliwości odzyskania podatku VAT.

Przepisy prawne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązuje zakaz przywożenia i wywożenia narkotyków – grozi za to kara grzywny i pozbawienia wolności maksymalnie do 10 lat.

Meldunek

Przebywając w Nepalu powyżej 120 dni, należy zarejestrować się w lokalnym oddziale policji.

Ubezpieczenie

Kierowcy powinni mieć wykupioną polisę ubezpieczenia komunikacyjnego. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane tylko wtedy, gdy towarzystwa te są reprezentowane przez miejscowych agentów.

Szczepienia, służba zdrowia

Nosiciele wirusa HIV mają zakaz wjazdu na terytorium Nepalu. Nie ma obowiązku szczepień ochronnych, jednak zalecane jest wcześniejsze zaszczepienie się przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. Koszty pobytu w szpitalach państwowych są minimalne, a w prywatnych klinikach wynoszą od 35 do 40 USD za dobę.

Informacje dla kierowców

Turyści zmotoryzowani powinni legitymować się międzynarodowym prawem jazdy.

Podróżowanie po kraju

Oficjalne ograniczenia w swobodzie podróżowania dotyczą rejonów przygranicznych.

Przydatne informacje

  • Walutę można wymieniać w oficjalnych punktach. Mając kwit transakcji, można zwrócić rupie nepalskie i odzyskać walutę.
  • Turyści uprawiający wędrówki górskie ponoszą opłaty: trekking kosztuje od 10 USD za tydzień do 70 USD za dzień, w zależności od miejsca i długości pobytu. Uprawianie turystyki górskiej w niektórych rejonach wymaga wcześniejszej zgody Departamentu Imigracji i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Nepalu.
  • Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Nepal podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w New Delhi (Indie). W Katmandu rezyduje honorowy konsul generalny RP.

Stolica: Katmandu
Waluta: rupia nepalska (NPR); 1 NPR = 100 pajs (paisa);
1 USD = 71 NPR
Język urzędowy: nepalski
Inne języki: angielski

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

REKLAMA

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

REKLAMA