REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Irlandczycy często przedkładają swoje prawo nad regulacje międzynarodowe fot. Fotolia
Irlandczycy często przedkładają swoje prawo nad regulacje międzynarodowe fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy myślimy o Irlandii, widzimy przed oczami brodatego mężczyznę w kraciastej spódnicy, grającego na kilcie. Irlandia to również kraj miłośników przesiadywania w pubach oraz kraj...polskich emigrantów. Zanim wybierzemy się do Irlandii czy to w celach zarobkowych, czy rekreacyjnych, warto zapoznać się z poniższym przewodnikiem.

Jak dojechać?

REKLAMA

Podróżować będziemy zarówno lądem jak i po morzu. Trasa Warszawa-Berlin ma łącznie 2 245 kilometrów. Najpierw musimy dostać do francuskiej Dunkierki, skąd dalej popłyniemy promem. Droga wiedze przez Niemcy (przejście graniczne w Słubicach), Holandię, Belgię i część Francji. Autostrady w tych krajach są bezpłatne. Po dostaniu się na prom czekają nas 34 kilometry drogi morskiej do Wielkiej Brytanii, które powinniśmy przebyć w nie więcej niż 2 godziny. Ceny, jak to w przypadku promów bywa, są zależne od pory dnia czy dnia tygodnia. Za przeprawę samochodem osobowym, z dwójką dorosłych i trójką dzieci na pokładzie zapłacimy 22 funty – cena dla rejsu o 2 w nocy. O godzinie 14 cena wzrośnie do 55 funtów. Kolejną przeprawę promową zaczynamy z brytyjskiego Holyhead do Dublina. Tu ceny są już trochę wyższe. W analogicznej sytuacji (samochód osobowy, dwójka rodziców, trójka dzieci od 4 do 14 lat) zapłacimy około 850 zł. W okresie letnim radzimy rezerwować prom z wyprzedzeniem. Po okresie letnim właściciele promów kuszą różnymi promocjami. Za rowery nie zapłacimy dodatkowej kwoty.

Zobacz też: Samochodem do Anglii

Na co uważać

Obowiązuje ruch lewostronny! Pamiętajmy również, że używanie sygnałów dźwiękowych od godziny 23.30 do 7.00 jest zabronione. Jazda po rondach także może wywoływać trudności u kierowcy z Polski. Zjeżdżanie z ronda musi odbywać się z lewego pasa, jeśli dotyczy to pierwszego lub drugiego wyjazdu. Trzeci zjazd (i kolejne) wymuszają od kierowcy zjeżdżania z pasa prawego. Szczególną ostrożność zachowajmy podczas zjazdów ze skrzyżowania, ponieważ irlandzcy kierowcy często zajeżdżają drogę podczas zmiany pasów ruchu.

Podstawowe przepisy

- bezwzględny obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- dzieci do 12 roku życia powinny podróżować w fotelikach dostosowanych do ich wzrostu i masy

- dozwolona ilość alkoholu we krwi wynosi 0,8 promila.

Zobacz też: Samochodem do Belgii

Wyposażenie pojazdu:

- trójkąt ostrzegawczy

- apteczka

- gaśnica

- komplet zapasowych żarówek

Zobacz też: Samochodem na Islandię

Dokumenty:

- paszport ważny minimum 3 miesiące dłużej niż nasz planowany pobyt. Zamiast paszportu może być to dowód osobisty.

- do 90 dni pobytu nie ma obowiązku meldunkowego.

- Polska i Irlandia nie mają podpisanych umów co do opieki medycznej, warto więc wykupić ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe.

- polskie prawo jazdy jest honorowane w Irlandii.

Zobacz też: Samochodem na Litwę

Limity dopuszczalnej prędkości dla pojazdów osobowych:

Teren zabudowany – 50 km/h

Poza terenem zabudowanym – 80 km/h lub 100 km/h

Autostrada – 120 km/h

Ceny paliw w Irlandii:

E95 – 6,63

ON – 6,61

LPG – dostępne sporadycznie

Zobacz też: Samochodem do Danii

Przykładowa wysokość mandatów:

przekroczenie dozwolonej ilości alkoholu we krwi – do 1270 euro

nieprawidłowe parkowanie – 80 euro

niestosowanie się do sygnałów świetlnych – 125 euro

używanie telefonu bez zestawu głośnomówiącego – 435 euro

Ważne adresy:


Ambasada RP w Dublinie
5 Ailesbury Road , Ballsbridge, Dublin 4
telefon: (00-3531) 28 30 855, 28 37 562
faks: (00-3531) 26 98 309
e-mail: info@dublin.polemb.net lub consul@dublin.polemb.net
internet: www.dublin.polemb.net

Wydział Konsularny Ambasady RP w Dublinie
4-8 Eden Quay Dublin 1
telefon: (00-3531) 871 80 20
faks: (00-3531) 872 77 92
e-mail: consul@dublin.polemb.net

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA