REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Irlandczycy często przedkładają swoje prawo nad regulacje międzynarodowe fot. Fotolia
Irlandczycy często przedkładają swoje prawo nad regulacje międzynarodowe fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy myślimy o Irlandii, widzimy przed oczami brodatego mężczyznę w kraciastej spódnicy, grającego na kilcie. Irlandia to również kraj miłośników przesiadywania w pubach oraz kraj...polskich emigrantów. Zanim wybierzemy się do Irlandii czy to w celach zarobkowych, czy rekreacyjnych, warto zapoznać się z poniższym przewodnikiem.

Jak dojechać?

REKLAMA

Podróżować będziemy zarówno lądem jak i po morzu. Trasa Warszawa-Berlin ma łącznie 2 245 kilometrów. Najpierw musimy dostać do francuskiej Dunkierki, skąd dalej popłyniemy promem. Droga wiedze przez Niemcy (przejście graniczne w Słubicach), Holandię, Belgię i część Francji. Autostrady w tych krajach są bezpłatne. Po dostaniu się na prom czekają nas 34 kilometry drogi morskiej do Wielkiej Brytanii, które powinniśmy przebyć w nie więcej niż 2 godziny. Ceny, jak to w przypadku promów bywa, są zależne od pory dnia czy dnia tygodnia. Za przeprawę samochodem osobowym, z dwójką dorosłych i trójką dzieci na pokładzie zapłacimy 22 funty – cena dla rejsu o 2 w nocy. O godzinie 14 cena wzrośnie do 55 funtów. Kolejną przeprawę promową zaczynamy z brytyjskiego Holyhead do Dublina. Tu ceny są już trochę wyższe. W analogicznej sytuacji (samochód osobowy, dwójka rodziców, trójka dzieci od 4 do 14 lat) zapłacimy około 850 zł. W okresie letnim radzimy rezerwować prom z wyprzedzeniem. Po okresie letnim właściciele promów kuszą różnymi promocjami. Za rowery nie zapłacimy dodatkowej kwoty.

Zobacz też: Samochodem do Anglii

Na co uważać

Obowiązuje ruch lewostronny! Pamiętajmy również, że używanie sygnałów dźwiękowych od godziny 23.30 do 7.00 jest zabronione. Jazda po rondach także może wywoływać trudności u kierowcy z Polski. Zjeżdżanie z ronda musi odbywać się z lewego pasa, jeśli dotyczy to pierwszego lub drugiego wyjazdu. Trzeci zjazd (i kolejne) wymuszają od kierowcy zjeżdżania z pasa prawego. Szczególną ostrożność zachowajmy podczas zjazdów ze skrzyżowania, ponieważ irlandzcy kierowcy często zajeżdżają drogę podczas zmiany pasów ruchu.

Podstawowe przepisy

- bezwzględny obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- dzieci do 12 roku życia powinny podróżować w fotelikach dostosowanych do ich wzrostu i masy

- dozwolona ilość alkoholu we krwi wynosi 0,8 promila.

Zobacz też: Samochodem do Belgii

Wyposażenie pojazdu:

- trójkąt ostrzegawczy

- apteczka

- gaśnica

- komplet zapasowych żarówek

Zobacz też: Samochodem na Islandię

Dokumenty:

- paszport ważny minimum 3 miesiące dłużej niż nasz planowany pobyt. Zamiast paszportu może być to dowód osobisty.

- do 90 dni pobytu nie ma obowiązku meldunkowego.

- Polska i Irlandia nie mają podpisanych umów co do opieki medycznej, warto więc wykupić ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe.

- polskie prawo jazdy jest honorowane w Irlandii.

Zobacz też: Samochodem na Litwę

Limity dopuszczalnej prędkości dla pojazdów osobowych:

Teren zabudowany – 50 km/h

Poza terenem zabudowanym – 80 km/h lub 100 km/h

Autostrada – 120 km/h

Ceny paliw w Irlandii:

E95 – 6,63

ON – 6,61

LPG – dostępne sporadycznie

Zobacz też: Samochodem do Danii

Przykładowa wysokość mandatów:

przekroczenie dozwolonej ilości alkoholu we krwi – do 1270 euro

nieprawidłowe parkowanie – 80 euro

niestosowanie się do sygnałów świetlnych – 125 euro

używanie telefonu bez zestawu głośnomówiącego – 435 euro

Ważne adresy:


Ambasada RP w Dublinie
5 Ailesbury Road , Ballsbridge, Dublin 4
telefon: (00-3531) 28 30 855, 28 37 562
faks: (00-3531) 26 98 309
e-mail: info@dublin.polemb.net lub consul@dublin.polemb.net
internet: www.dublin.polemb.net

Wydział Konsularny Ambasady RP w Dublinie
4-8 Eden Quay Dublin 1
telefon: (00-3531) 871 80 20
faks: (00-3531) 872 77 92
e-mail: consul@dublin.polemb.net

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

REKLAMA

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

Rok 2024 w motoryzacji. Zmiany, wyzwania i przełomowe momenty

Rok 2024 przyniósł kluczowe zmiany i wyzwania dla przemysłu motoryzacyjnego. Zaostrzone regulacje, jak Fit for 55 i AFIR, przyspieszają przejście na elektromobilność, podczas gdy spadające zainteresowanie elektrykami, rosnąca konkurencja z Chin i niedostateczna infrastruktura ładowania utrudniają rozwój tego sektora. Eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia i trendy, które ukształtowały rynek motoryzacyjny w minionym roku, oraz dzielą się prognozami na przyszłość.

REKLAMA

Stop bandytom drogowym – projekt Ministerstwa Sprawiedliwości już gotowy

Stop bandytom drogowym – projekt Ministerstwa Sprawiedliwości już gotowy. Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha zapewnił, że osoby łamiące sądowy zakaz będą surowo karane i najmocniej odczują proponowane przez nas zmiany. Projekt nowego prawa jest już przygotowany.

Badanie techniczne pojazdu 2025 r. Ile wynosi?

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, każdy właściciel pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru, przyczepy lub samochodu osobowego przeznaczonego do zawodów sportowych jest obowiązany przedstawiać go do badania technicznego. Ile wynosi badanie techniczne pojazdu w 2025 r.?

REKLAMA