Jak spędzić weekend na Białostocczyźnie cz. II?
REKLAMA
REKLAMA
Jak dojechać?
REKLAMA
Z Białegostoku 30 km szosą nr 18, następnie skręcamy w Złotoryi i poruszamy się widokową boczna drogą wzdłuż Doliny Narwi. Odległość wynosi 29 kilometrów.
Z Bielska–Białej trasą E75 i 8/E67 przez Częstochowę, Wyszków, Białystok. Odległość pomiędzy punktem A i punktem B wynosi 520 km.
Przebieg wycieczki
Województwo Podlaskie to nie tylko dziewicza przyroda, której najlepszym reliktem jest Puszcza Białowieska. W rejonie Białegostoku obecnych jest wiele zabytków, których przykłady można mnożyć. Jednym z nich jest Tykocin.
Zobacz też: Szlakami Jury: historia Doliny Prądnika
Otrzymał on prawa miejskie w 1425 roku od księcia Janusza Mazowieckiego. Rekomendujemy eksplorację pomnika Orła Białego, który można znaleźć na ulicy Bernardyńskiej. Rynek o kształcie trapezu pochodzi z czasów lokacji miasta i w jego sercu znajdziemy pomnik S. Czarneckiego z 1763 roku. Ponadto nie możemy przegapić Kościoła Świętej Trójcy. Wchodząc do środka naszym oczom ukażą się popiersia i freski - J.K. Branickiego oraz J. Potockiego. Przy ul. Koziej 2 stoi, druga co do wielkości w kraju, Synagoga. Obejrzeć ją od środka możemy od wtorku do niedzieli w godzinach 10–17. Zaraz obok znajduje się dawny dom talmudyczny. Wnętrze synagogi bogate jest w żydowskie elementy kultu - Aron Ha Kodesz i świeczniki.
Zobacz też: Jak przygotować się do wyprawy do Jaskini Studnisko?
REKLAMA
W pobliskiej Choroszczy, najciekawszym zabytkiem, bez dwóch zdań, jest letni pałacyk Branickich. We wnętrzu zostało zainicjowane Muzeum Wnętrz, a w pobliskich budynkach można obejrzeć dawną oficynę, kuźnie i stajnie. Najszybszy dojazd do pałacu prowadzi z rynku ul. Branickiego i Sienkiewicza w kierunku szpitala.
Na terytorium Puszczy Knyszyńskiej znajduje się Supraśl, miejscowość o charakterze uzdrowiskowym – jedna z nielicznych w tym regionie. Najbardziej wartościowym zabytkiem miasteczka jest zespół klasztorny Bazylianów. W skład kompleksu wchodzi barokowa brama – dzwonnica z końca XVIII w., pozostałości cerkwi Zwiastowania N.M.P oraz manierystyczny pałac archimandrytów. W tym ostatnim zabytku powstało muzeum, w którym znajdują się XVI–wieczne freski pochodzące ze zburzonej cerkwi.
Baza noclegowa
Pensjonat „Pod Czarnym Bocianem” , ul. Poświętna 16, Tykocin, tel. (85) 718-74-08; 5 pokoi dwuosobowych z łazienkami w cenie od 35 złotych od osoby. Atutem jest widok nieskażonej przyrody brzegu Narwi.
Pensjonat „Bohema” , pl. Kościuszki 1, Supraśl, tel. (85) 718-31-80. Ceny od 110 złotych od osoby. Pensjonat posiada ogród, w którym można odpocząć w ciszy i spokoju. Malowniczo położone miejsce, które pozwala delektować się urokiem kresów wschodnich.
REKLAMA
REKLAMA