Jak zaplanować wycieczkę do Hajnówki?
REKLAMA
REKLAMA
Miasto to nie ma przesadnie długiej historii. Powstanie zabudowań wiejskich datuje się tu na wiek XIX, zaś prawa miejskie przyznano Hajnówce w roku 1951. Zabytków tu jednak nie brakuje, a choć najbardziej znane są tutejsze świątynie, nie są one jedynymi atrakcjami.
REKLAMA
Dojazd i nocleg
REKLAMA
Hajnówka leży na pograniczu polsko-białoruskim. Przecinają ją dwie drogi wojewódzkie (685 i 689) oraz dwie linie kolejowe. Koleją dojechać tu można od strony Siedlec, natomiast głównym środkiem transportu, jaki wybierają przybywający tu turyści, są samochody lub autokary. By dowiedzieć się, jak najłatwiej dostać się do Hajnówki z naszego miasta, najlepiej zacząć od tego adresu.
Miasto można szybko zwiedzić nawet w jeden dzień, jednak jeśli poszukujemy spokojnego miejsca na weekend, nie powinno być problemów ze znalezieniem noclegu. Mamy do wyboru miejsca w motelu “Żubr”, dwóch zajazdach oraz pensjonatach i pobliskich gospodarstwach agroturystycznych (pełna lista tutaj). Nie powinniśmy również długo szukać miejsca, w którym będziemy mogli dobrze zjeść. Hajnówka jest dobrze przygotowana na przyjęcie turystów.
Zobacz też: Bezpieczna podróż autokarem
Atrakcje
Głównym punktem wycieczki po Hajnówce powinien być zdecydowanie Sobór Świętej Trójcy, szczycący się pięknym ceramicznym ikonostasem i niezwykłymi polichromiami ilustrującymi sceny z Nowego Testamentu. Sobór mieści 5 tysięcy wiernych, jest więc jedną z największych świątyń w Polsce. Jest to również miejsce przesłuchań podczas festiwalu “Hajnowski Dni Muzyki Cerkiewnej”.
Kościołów jest tu więcej, a ciekawe są o tyle, że oprócz budowli katolickich znajdziemy tu również ciekawe świątynie protestanckie, m.in. baptystów oraz adwentystów dnia siódmego. Interesująca jest także zabudowa, która miejscami pozostaje niezmieniona od czasów I wojny światowej. Z architektonicznych ciekawostek obejrzeć warto odlany z brązu pomnik żubra w parku Wasilewskiego oraz zrekonstruowaną stację kolejki leśnej.
Zobacz też: Jak zaplanować wycieczkę do Łańcuta
REKLAMA
Ale Hajnówka to przede wszystkim Puszcza Białowieska, dlatego osoby ceniące sobie aktywny wypoczynek poczują się tu jak w raju. Przez Hajnówkę biegną bowiem trzy szlaki turystyczne - czerwony, zielony i niebieski - dające w sumie prawie 80 km malowniczo położonych tras. A to wciąż nie koniec atrakcji.
Tym, którzy zechcą zagłębić się w historię miasta i regionu, polecić warto hajnowskie muzea - Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa oraz Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej. Nie pomińmy również pomników, zwłaszcza tego wzniesionego ku czci poległych podczas I wojny światowej żołnierzy rosyjskich i niemieckich oraz pomnika ofiar wojen i represji. Przy ul. Łagodnej znajdziemy również mogiłę ofiar wojny polsko-bolszewickiej.
To wciąż nie wszystko, co Hajnówka ma do zaoferowania odwiedzającym. Po bardziej szczegółowe informacje odsyłamy na stronę hajnowskiego Urzędu Miasta www.hajnowka.pl. Tam przekonamy się, że weekendowa wycieczka do Puszczy Białowieskiej może okazać się wspaniałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA