REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zaplanować wycieczkę do Hajnówki?

Rafał Skwara
Sobór św. Trójcy w Hajnówce, fot. wikipedia/M. Podstolski
Sobór św. Trójcy w Hajnówce, fot. wikipedia/M. Podstolski

REKLAMA

REKLAMA

O Hajnówce mówi się, że jest bramą do Puszczy Białowiejskiej. Położone tuż przy polsko-białoruskiej granicy miasto liczące sobie nieco ponad 20 tysięcy mieszkańców jest jednym z popularniejszych punktów na turystycznej mapie Podlasia.

Miasto to nie ma przesadnie długiej historii. Powstanie zabudowań wiejskich datuje się tu na wiek XIX, zaś prawa miejskie przyznano Hajnówce w roku 1951. Zabytków tu jednak nie brakuje, a choć najbardziej znane są tutejsze świątynie, nie są one jedynymi atrakcjami.

REKLAMA

Dojazd i nocleg

REKLAMA

Hajnówka leży na pograniczu polsko-białoruskim. Przecinają ją dwie drogi wojewódzkie (685 i 689) oraz dwie linie kolejowe. Koleją dojechać tu można od strony Siedlec, natomiast głównym środkiem transportu, jaki wybierają przybywający tu turyści, są samochody lub autokary. By dowiedzieć się, jak najłatwiej dostać się do Hajnówki z naszego miasta, najlepiej zacząć od tego adresu.

Miasto można szybko zwiedzić nawet w jeden dzień, jednak jeśli poszukujemy spokojnego miejsca na weekend, nie powinno być problemów ze znalezieniem noclegu. Mamy do wyboru miejsca w motelu “Żubr”, dwóch zajazdach oraz pensjonatach i pobliskich gospodarstwach agroturystycznych (pełna lista tutaj). Nie powinniśmy również długo szukać miejsca, w którym będziemy mogli dobrze zjeść. Hajnówka jest dobrze przygotowana na przyjęcie turystów.

Zobacz też: Bezpieczna podróż autokarem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Atrakcje

Głównym punktem wycieczki po Hajnówce powinien być zdecydowanie Sobór Świętej Trójcy, szczycący się pięknym ceramicznym ikonostasem i niezwykłymi polichromiami ilustrującymi sceny z Nowego Testamentu. Sobór mieści 5 tysięcy wiernych, jest więc jedną z największych świątyń w Polsce. Jest to również miejsce przesłuchań podczas festiwalu “Hajnowski Dni Muzyki Cerkiewnej”.

Kościołów jest tu więcej, a ciekawe są o tyle, że oprócz budowli katolickich znajdziemy tu również ciekawe świątynie protestanckie, m.in. baptystów oraz adwentystów dnia siódmego. Interesująca jest także zabudowa, która miejscami pozostaje niezmieniona od czasów I wojny światowej. Z architektonicznych ciekawostek obejrzeć warto odlany z brązu pomnik żubra w parku Wasilewskiego oraz zrekonstruowaną stację kolejki leśnej.

Zobacz też: Jak zaplanować wycieczkę do Łańcuta

REKLAMA

Ale Hajnówka to przede wszystkim Puszcza Białowieska, dlatego osoby ceniące sobie aktywny wypoczynek poczują się tu jak w raju. Przez Hajnówkę biegną bowiem trzy szlaki turystyczne - czerwony, zielony i niebieski - dające w sumie prawie 80 km malowniczo położonych tras. A to wciąż nie koniec atrakcji.

Tym, którzy zechcą zagłębić się w historię miasta i regionu, polecić warto hajnowskie muzea - Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa oraz Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej. Nie pomińmy również pomników, zwłaszcza tego wzniesionego ku czci poległych podczas I wojny światowej żołnierzy rosyjskich i niemieckich oraz pomnika ofiar wojen i represji. Przy ul. Łagodnej znajdziemy również mogiłę ofiar wojny polsko-bolszewickiej.

To wciąż nie wszystko, co Hajnówka ma do zaoferowania odwiedzającym. Po bardziej szczegółowe informacje odsyłamy na stronę hajnowskiego Urzędu Miasta www.hajnowka.pl. Tam przekonamy się, że weekendowa wycieczka do Puszczy Białowieskiej może okazać się wspaniałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA