REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zaplanować wycieczkę do Hajnówki?

Rafał Skwara
Sobór św. Trójcy w Hajnówce, fot. wikipedia/M. Podstolski
Sobór św. Trójcy w Hajnówce, fot. wikipedia/M. Podstolski

REKLAMA

REKLAMA

O Hajnówce mówi się, że jest bramą do Puszczy Białowiejskiej. Położone tuż przy polsko-białoruskiej granicy miasto liczące sobie nieco ponad 20 tysięcy mieszkańców jest jednym z popularniejszych punktów na turystycznej mapie Podlasia.

Miasto to nie ma przesadnie długiej historii. Powstanie zabudowań wiejskich datuje się tu na wiek XIX, zaś prawa miejskie przyznano Hajnówce w roku 1951. Zabytków tu jednak nie brakuje, a choć najbardziej znane są tutejsze świątynie, nie są one jedynymi atrakcjami.

REKLAMA

Dojazd i nocleg

REKLAMA

Hajnówka leży na pograniczu polsko-białoruskim. Przecinają ją dwie drogi wojewódzkie (685 i 689) oraz dwie linie kolejowe. Koleją dojechać tu można od strony Siedlec, natomiast głównym środkiem transportu, jaki wybierają przybywający tu turyści, są samochody lub autokary. By dowiedzieć się, jak najłatwiej dostać się do Hajnówki z naszego miasta, najlepiej zacząć od tego adresu.

Miasto można szybko zwiedzić nawet w jeden dzień, jednak jeśli poszukujemy spokojnego miejsca na weekend, nie powinno być problemów ze znalezieniem noclegu. Mamy do wyboru miejsca w motelu “Żubr”, dwóch zajazdach oraz pensjonatach i pobliskich gospodarstwach agroturystycznych (pełna lista tutaj). Nie powinniśmy również długo szukać miejsca, w którym będziemy mogli dobrze zjeść. Hajnówka jest dobrze przygotowana na przyjęcie turystów.

Zobacz też: Bezpieczna podróż autokarem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Atrakcje

Głównym punktem wycieczki po Hajnówce powinien być zdecydowanie Sobór Świętej Trójcy, szczycący się pięknym ceramicznym ikonostasem i niezwykłymi polichromiami ilustrującymi sceny z Nowego Testamentu. Sobór mieści 5 tysięcy wiernych, jest więc jedną z największych świątyń w Polsce. Jest to również miejsce przesłuchań podczas festiwalu “Hajnowski Dni Muzyki Cerkiewnej”.

Kościołów jest tu więcej, a ciekawe są o tyle, że oprócz budowli katolickich znajdziemy tu również ciekawe świątynie protestanckie, m.in. baptystów oraz adwentystów dnia siódmego. Interesująca jest także zabudowa, która miejscami pozostaje niezmieniona od czasów I wojny światowej. Z architektonicznych ciekawostek obejrzeć warto odlany z brązu pomnik żubra w parku Wasilewskiego oraz zrekonstruowaną stację kolejki leśnej.

Zobacz też: Jak zaplanować wycieczkę do Łańcuta

REKLAMA

Ale Hajnówka to przede wszystkim Puszcza Białowieska, dlatego osoby ceniące sobie aktywny wypoczynek poczują się tu jak w raju. Przez Hajnówkę biegną bowiem trzy szlaki turystyczne - czerwony, zielony i niebieski - dające w sumie prawie 80 km malowniczo położonych tras. A to wciąż nie koniec atrakcji.

Tym, którzy zechcą zagłębić się w historię miasta i regionu, polecić warto hajnowskie muzea - Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa oraz Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej. Nie pomińmy również pomników, zwłaszcza tego wzniesionego ku czci poległych podczas I wojny światowej żołnierzy rosyjskich i niemieckich oraz pomnika ofiar wojen i represji. Przy ul. Łagodnej znajdziemy również mogiłę ofiar wojny polsko-bolszewickiej.

To wciąż nie wszystko, co Hajnówka ma do zaoferowania odwiedzającym. Po bardziej szczegółowe informacje odsyłamy na stronę hajnowskiego Urzędu Miasta www.hajnowka.pl. Tam przekonamy się, że weekendowa wycieczka do Puszczy Białowieskiej może okazać się wspaniałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża TSL w 2025 r. - najważniejsze trendy. Transformacja cyfrowa, regionalizacja łańcuchów dostaw, restrukturyzacja

W 2025 r. spodziewane jest ożywienie polskiej gospodarki. Według prognoz PKB wzrośnie do 3,7 proc. wobec 3,1 proc. w 2024 roku. – Aby wykorzystać prognozowane przyspieszenie firmy muszą wziąć pod uwagę trendy, które będą kształtować sektor transportu, spedycji i logistyki w 2025 roku, jednocześnie zmieniając oblicze całej branży – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

Szajka złodziei samochodów rozbita. Łącznie odzyskano 19 pojazdów

Policjanci z Małopolski zatrzymali dwie osoby, które zajmowały się kradzieżą samochodów w województwach małopolskim, podkarpackim i śląskim. W wyniku ich działań odzyskano 19 pojazdów warte około 2 milionów złotych, a także skradzione części samochodowe.

Paraliż na ulicach miast? Samorządowe pułapki planistyczne

Korki w polskich miastach: infrastruktura niedostosowana do potrzeb, uleganie aktywistom miejskim, likwidacja miejsc parkingowych i zwężanie ulic. Czy buspasy są dobrym rozwiązaniem? Samorządowe pułapki planistyczne.

KGP: 99 601 interwencji, 286 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 601 interwencji. Byli wzywani do 286 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA