Jak przygotować się do podróży samochodem?
REKLAMA
REKLAMA
Według statystyk policyjnych dziennie dochodzi średnio do blisko 90 wypadków samochodowych. Niezależnie od panującej za oknem pogody czy lat spędzonych za kierownicą, nie można zapominać o zachowaniu ostrożności na drodze. Warto też odpowiednio wcześniej zadbać o ochronę siebie, swoich bliskich i swojego pojazdu wykupując stosowne ubezpieczenie.
REKLAMA
Wakacje i długo planowane wyjazdy to nie najlepszy moment, żeby narażać się na stresujące sytuacje. Najmniejsza stłuczka czy delikatna kolizja potrafi wyprowadzić najbardziej opanowaną osobę z równowagi i popsuć urlop. Co więc zrobić, aby zminimalizować stres i zapewnić sobie maksymalnie bezpieczne i komfortowe wakacje? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Zobacz też: Jak spakować się do samochodu?
Jak przygotować się do podróży samochodem?
Przed wyjazdem, nieważne czy tym za miasto, czy tym na drugi koniec Europy, sprawdź stan techniczny samochodu. W przypadku niedalekich wypadów możesz przyjrzeć się swojemu samochodowi sam. Sprawdź opony i kondycję hamulców. Zdiagnozuj w jakim stanie jest układ kierowniczy i zawieszenie. Wycieraczki i oświetlenie zewnętrzne są często przy takim badaniu pomijane, zupełnie niesłusznie. Spalone żarówki mogą być powodem niemałego mandatu w wysokości kilkuset złotych.
Po analizie stanu technicznego pojazdu, przejdź do oceny sytuacji pod maską. Sprawdź poziom płynów, takich jak olej silnikowy, płyn do spryskiwaczy lub paliwo.
Jeśli korzystasz na co dzień z auta, profilaktyczne badanie samochodu nie powinno sprawić Ci większych problemów. Jeżeli jednak wolisz być spokojny i nie masz do końca zaufania do siebie, wybierz się do mechanika, który oceni czy samochód nadaje się do podróży.
Zobacz też: Jak przygotować się do podróży z dzieckiem?
Przed wyjazdem rozplanuj ułożenie bagaży
Nieodłącznym elementem podróży są bagaże. Mniejsze torby i walizki na kółkach muszą też znaleźć swoje miejsce w samochodzie. Najodpowiedniejszym miejsce do ich przewożenia jest bagażnik, jednak czasem trafiają na tylne siedzenie. Pamiętaj, aby nie przewozić rzeczy luzem, szczególnie w części przeznaczonej dla pasażerów, ponieważ mogą negatywnie wpływać na kontrolę nad pojazdem oraz zagrozić bezpieczeństwu pasażerów.
Chcąc uniknąć „latania” przedmiotów po bagażniku, zadbaj o specjalne kosze do samochodów lub odpowiednie linki, które przytrzymają bagaże w miejscu.
Zobacz też: Ubezpieczenie Assistance – pytania o zakres pomocy
Kiedy wszyscy są już w środku...
Zanim ruszysz ustaw wygodnie fotel i lusterka, tak abyś w trakcie całej podróży czuł się wygodnie i komfortowo, a co więcej miał dobrą widoczność na drogę. Następnie upewnij się, że wszyscy pasażerowi zapieli pasy.
UWAGA!
Jeśli podróżujesz z dzieckiem do lat 12 musisz wyposażyć się w specjalny fotelik dobrany do wzrostu i wagi malucha. Zadbaj również o jego prawidłowy montaż w samochodzie, aby Twoje dziecko było bezpieczne.
Zobacz też: Pojęcia związane z ubezpieczeniem AC
Przerwy w trakcie jazdy
Długa podróż, monotonia i siedząca pozycja przez kilka godzin mogą powodować senność, a od niej dzieli Cię mały krok od katastrofy. Zaplanuj postoje w trakcie podróży mniej więcej co godzinę. Kilkuminutowa przerwa na rozprostowanie kości i zaczerpnięcie świeżego powietrza oraz mały posiłek i jakieś napoje sprawią, że podróż samochodem stanie się przyjemniejsza i dodatkowo bezpieczniejsza.
Pamiętaj jednak, aby zatrzymywać się w miejsca do tego przeznaczonych.
Chcesz wiedzieć co jeszcze możesz zrobić, aby Twoja podróż była bezpieczna? Sprawdź na https://www.libertydirect.pl/o-firmie/akcje-spoleczne.html
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.