REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować się do podróży samochodem?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Liberty Direct
Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.
podróż Fot. Fotolia
podróż Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co zrobić, aby zminimalizować stres związany z wyjazdem na urlop i w efekcie zapewnić sobie maksymalnie bezpieczne i komfortowe wakacje? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Według statystyk policyjnych dziennie dochodzi średnio do blisko 90 wypadków samochodowych. Niezależnie od panującej za oknem pogody czy lat spędzonych za kierownicą, nie można zapominać o zachowaniu ostrożności na drodze. Warto też odpowiednio wcześniej zadbać o ochronę siebie, swoich bliskich i swojego pojazdu wykupując stosowne ubezpieczenie.

REKLAMA

Wakacje i długo planowane wyjazdy to nie najlepszy moment, żeby narażać się na stresujące sytuacje. Najmniejsza stłuczka czy delikatna kolizja potrafi wyprowadzić najbardziej opanowaną osobę z równowagi i popsuć urlop. Co więc zrobić, aby zminimalizować stres i zapewnić sobie maksymalnie bezpieczne i komfortowe wakacje? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Zobacz też: Jak spakować się do samochodu?

Jak przygotować się do podróży samochodem?

Przed wyjazdem, nieważne czy tym za miasto, czy tym na drugi koniec Europy, sprawdź stan techniczny samochodu. W przypadku niedalekich wypadów możesz przyjrzeć się swojemu samochodowi sam. Sprawdź opony i kondycję hamulców. Zdiagnozuj w jakim stanie jest układ kierowniczy i zawieszenie. Wycieraczki i oświetlenie zewnętrzne są często przy takim badaniu pomijane, zupełnie niesłusznie. Spalone żarówki mogą być powodem niemałego mandatu w wysokości kilkuset złotych.

Po analizie stanu technicznego pojazdu, przejdź do oceny sytuacji pod maską. Sprawdź poziom płynów, takich jak olej silnikowy, płyn do spryskiwaczy lub paliwo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli korzystasz na co dzień z auta, profilaktyczne badanie samochodu nie powinno sprawić Ci większych problemów. Jeżeli jednak wolisz być spokojny i nie masz do końca zaufania do siebie, wybierz się do mechanika, który oceni czy samochód nadaje się do podróży.

Zobacz też: Jak przygotować się do podróży z dzieckiem?

Przed wyjazdem rozplanuj ułożenie bagaży

Nieodłącznym elementem podróży są bagaże. Mniejsze torby i walizki na kółkach muszą też znaleźć swoje miejsce w samochodzie. Najodpowiedniejszym miejsce do ich przewożenia jest bagażnik, jednak czasem trafiają na tylne siedzenie. Pamiętaj, aby nie przewozić rzeczy luzem, szczególnie w części przeznaczonej dla pasażerów, ponieważ mogą negatywnie wpływać na kontrolę nad pojazdem oraz zagrozić bezpieczeństwu pasażerów.

Chcąc uniknąć „latania” przedmiotów po bagażniku, zadbaj o specjalne kosze do samochodów lub odpowiednie linki, które przytrzymają bagaże w miejscu.

Zobacz też: Ubezpieczenie Assistance – pytania o zakres pomocy

Kiedy wszyscy są już w środku...

Zanim ruszysz ustaw wygodnie fotel i lusterka, tak abyś w trakcie całej podróży czuł się wygodnie i komfortowo, a co więcej miał dobrą widoczność na drogę. Następnie upewnij się, że wszyscy pasażerowi zapieli pasy.

UWAGA!

Jeśli podróżujesz z dzieckiem do lat 12 musisz wyposażyć się w specjalny fotelik dobrany do wzrostu i wagi malucha. Zadbaj również o jego prawidłowy montaż w samochodzie, aby Twoje dziecko było bezpieczne.

Zobacz też: Pojęcia związane z ubezpieczeniem AC

Przerwy w trakcie jazdy

Długa podróż, monotonia i siedząca pozycja przez kilka godzin mogą powodować senność, a od niej dzieli Cię mały krok od katastrofy. Zaplanuj postoje w trakcie podróży mniej więcej co godzinę. Kilkuminutowa przerwa na rozprostowanie kości i zaczerpnięcie świeżego powietrza oraz mały posiłek i jakieś napoje sprawią, że podróż samochodem stanie się przyjemniejsza i dodatkowo bezpieczniejsza.

Pamiętaj jednak, aby zatrzymywać się w miejsca do tego przeznaczonych.

Chcesz wiedzieć co jeszcze możesz zrobić, aby Twoja podróż była bezpieczna? Sprawdź na https://www.libertydirect.pl/o-firmie/akcje-spoleczne.html

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA