REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jakich państwach produkowane są samochody - wiesz czy nie?

Dziś samochody produkowane są praktycznie na każdym kontynencie poza Antarktydą.  Fot. Fotolia
Dziś samochody produkowane są praktycznie na każdym kontynencie poza Antarktydą. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Większość towarów dostępnych na sklepowych półkach ma oznaczenie „made in China”. Zastanawialiście się, gdzie są produkowane obecnie sprzedawane samochody?

Jeszcze dwadzieścia pięć lat temu, wszystko było znacznie prostsze. Japońskie auta produkowane były w Japonii, finezyjne, choć nad wyraz awaryjne włoskie auta, były autorską pracą włoskiego narodu, a niemiecka solidność przekładała się na wyjątkową trwałość samochodów pochodzących z Republiki Federalnej Niemiec.

REKLAMA

Globalizacja to często gorsza jakość, ale i niższa cena

Globalizacja spowodowała, że producenci postanowili zmienić lokalizację swoich fabryk, obniżając tym samym koszty produkcji aut. Szybko okazało się jednak, że to kto montuje samochody ma istotny wpływ na ich solidność. Wyraźnie przekonali się o tym chociażby użytkownicy Hondy Civic. VIII-generacja tego modelu produkowana w Wielkiej Brytanii w Swindon (5d), ma znacznie słabszej jakości spasowanie elementów wnętrza i karoserii niż jej poprzednicy. Podobne przypadki można zaobserwować u innych koncernów takich jak Ford, Toyota, Nissan czy nawet VW.

Zobacz też: Infiniti rozpoczyna produkcję w Europie

Ryż, sprzęt AGD i RTV...

Co ciekawe, mało osób zdaje sobie sprawę, że niektóre modele tylko swoim logiem zakrywają prawdziwą tożsamość. Renault Kaleos to samochód w całości opracowany przez firmę Samsung. Podobnie jest zresztą z modelem Renault Latitude.

Czasem kraj produkcji zaskakuje!

Są jednak auta, których jakość może pozytywnie zaskoczyć, a przynajmniej są ku temu wyraźne przesłanki. Osobiście najbardziej interesuje mnie trwałość sportowego Peugeota RCZ. Ten wyjątkowo udany francuski samochód ma naprawdę solidne korzenie – powstaje w zakładach w Austrii. Można zatem liczyć, że skoro do napędu wykorzystuje usprawniony silnik BMW i do tego produkowany jest przez jeden z najrozsądniejszych narodów w Europie, to efektem tego może być bardzo trwały pojazd.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Made in Poland

Jeśli chodzi o rodzimy rynek motoryzacyjny to większość Polaków zdaje sobie sprawę z przykrych realiów. Polska myśl techniczna jest niestety tylko „pomagierem” w zachodnich koncernach. Siła robocza jest natomiast wykorzystywana przy produkcji samochodów takich koncernów jak Volkswagen (Caddy), Fiat (500, Panda Classic), Lancia (Ypsilon), Opel (Astra III 5d, Astra IV 5d, Astra GTC, Astra IV sedan, Cascada). Pod tym względem jesteśmy bardzo zbliżonym krajem do Turcji. Tu powstają auta Hondy (Civic 4d), Fiata (Doblo, Qubo), Renault (Thalia, Fluence, Magane kombi),  Toyoty (Verso, od 2013 r. Corolla).

Zobacz też: Seryjna produkcja Opla Astry OPC rozpoczęta!

Niecałe 5,5 mln ludności a produkuje samochody!

Spośród państw, które mogą zaskoczyć produkcją aut wskazać warto Finlandię, w której od 2013 roku będzie produkowany nowy Mercedes A-klasy. Niemieckie SUV-y upodobali sobie zwłaszcza Amerykanie, dlatego nie dziwi fakt, że w tych krajach produkowane są zarówno modele BMW (X3, X5, X6) jak i Mercedesa (ML, GL, R).

Smutna konkluzja

Szkoda, że na mapie świata zabrakło Polski, jako kraju produkującego własne samochody osobowe. Kolejne rządy nie mają chęci ani pomysłu na przywrócenie idei polskiego samochodu. I choć to zadanie bardzo kosztowne, wymagające wiedzy, doświadczenia a przede wszystkim czasu to jednak są marki, którym się to udało – KIA, Hyundai czy nawet indyjski Tata. Skoro uważamy się za cywilizowany kraj, „zieloną wyspę” to czemu nie aspirujemy do prawdziwych, a nie wyimaginowanych i nic nieznaczących tytułów?

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

REKLAMA