REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak wyeliminować zakłócenia w radioodbiorniku samochodowym?

REKLAMA

REKLAMA

Głównym źródłem zakłóceń w radioodbiorniku jest układ zapłonowy, obwód ładowania i urządzenia elektryczne w samochodzie. Mogą być one odbierane przez antenę lub przewody elektryczne odbiornika. Oto kilka moich wskazówek, jak znaleźć źródło szumów i jak je usunąć.

Zanim zaczniesz szukać źródła zakłóceń, sprawdź, czy radio ma właściwe przyłączenie do masy oraz czy jest właściwy kontakt między karoserią samochodu a anteną. Sprawdź też trymer anteny, małą śrubkę umieszczoną na boku lub z przodu radia. Ustaw radio na niska częstotliwość, 1200 kHz, po czym przekręć śrubkę małym śrubokrętem, aby moc sygnału była jak największa.

REKLAMA

Jeżeli słyszysz trzaski i piski narastające z prędkością obrotów silnika oznacza to, że zakłócenia pochodzą od układów zapłonu. Jeżeli słyszysz jękliwy odgłos, którego wysokość rośnie z obrotami silnika, jest spowodowany działaniem prądnicy. Inne zakłócenia są wywoływane przez urządzenia elektryczne, np. wycieraczki albo dmuchawkę i występują tylko gdy te urządzenia są włączone.

Zobacz też: Radio w aucie służbowym: co z abonamentem?

REKLAMA

W przypadku zakłóceń pochodzących z zapłonu: jeśli przewody świece zapłonowych oraz przewody łączące cewkę z rozdzielaczem mają rdzeń węglowy (co można poznać po oznaczeniu oporu na izolacji), mają też wtedy wbudowany filtry przeciwzakłóceniowe, które mogą ulec zniszczeniu pod wpływem zgięcia lub rozciągnięcia. Każdy taki przewód wymień na nowy.

Przewody miedziane, używane w wielu starszych modelach aut, powinny być wyposażone w filtry przeciwzakłóceniowe na odcinku wysokiego napięcia między cewką a rozdzielaczem oraz przy każdej świecy zapłonowej. Mamy dwa rodzaje filtrów przeciwzakłóceniowych wysokiego napięcia: wkręcane w cewkę od góry i wmontowywane w przewód wysokiego napięcia. W tym drugim przypadku powinieneś przeciąć przewód i połączyć ona końce z filtrem, w pierwszym natomiast filtry przeciwzakłóceniowe wbudowane są w kapturki świec zapłonowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Czy wiesz jak zamontować radio samochodowe?

Zakłócenia pochodzące z obwodów niskiego napięcia: można wyeliminować podłączając filtr przeciwzakłóceniowy o wartości 1 mikrofarada do dodatniego złącza cewki. Jeżeli twoje radio odbiera pasmo FM, podłącz filtr dwoma przewodami, z których jeden połączony jest z masą. Filtr musisz zamontować pod śrubą mocującej cewki.

REKLAMA

Zakłócenia pochodzące z prądnicy prądu stałego lub zmiennego możesz usunąć podłączając kondensator (1-3 mikrofarada w pierwszym przypadku, 3 mikrofarady w drugim) do zacisku wyjściowego. Zamontuj kondensator pod jedną ze śrub mocujących prądnicę.

Zakłócenia pochodzące z pracy urządzeń elektrycznych: wszystkie silniki elektryczne w samochodzie generują niewielkie pole magnetyczne . Zakłócenia mogą być zbierane przez przewód elektryczny zasilający radio. Spróbuj przełożyć go w inne miejsce lub zamontuj na nim dławik. Możesz też złożyć filtr (1 lub 2 mikrofarady) między przewodem zasilającym a masą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 100 139 interwencji, 377 wypadków drogowych, 36 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 139 interwencji.

Nowe płatne drogi i autostrady od 1 listopada 2024 r. ciosem dla branży transportowej? Eksperci są zgodni

Nowe płatne drogi i autostrady od 1 listopada 2024 r. ciosem dla branży transportowej? Eksperci są zgodni. Od najbliższego piątku zacznie obowiązywać nowa, rozszerzona sieć płatnych dróg. Obejmie ona zarówno drogi ekspresowe jak i autostrady.

Nie zmieniłeś opon? Możesz dostać 3000 zł grzywny

W związku z pogarszającymi się warunkami atmosferycznymi i wynikającymi z tego – coraz gorszymi warunkami na drogach – listopad to najlepszy czas na wymianę opon i sprawdzenie ich stanu technicznego. Czy w Polsce wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa i w jakich sytuacjach – w związku z brakiem zmiany ogumienia samochodu – kierowca może zostać ukarany grzywną? 

Policja zatrzymała pędzące auto, które prowadził 15-latek

15-latek prowadził samochód bez uprawnień, przekroczył prędkość i wiózł pasażerów bez pasów bezpieczeństwa. Odpowie przed sądem rodzinnym. 

REKLAMA

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Czy warto kupić całoroczne?

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Lepiej założyć je o tydzień za wcześnie niż o tydzień za późno. Nie warto czekać na pierwsze przymrozki. 

Pijany przewoził autem troje dzieci

Kierowca zatrzymany do kontroli miał prawie promil alkoholu w organizmie. W samochodzie przewoził trójkę dzieci. 

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan. Do 2026 r. na polskiej sieci dróg szybkiego ruchu ma funkcjonować ponad 70 urządzeń ułatwiających usuwanie śniegu i lodu z pojazdów ciężarowych.

KGP: 107 085 interwencji, 434 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 085 interwencji.

REKLAMA

Otwarto tymczasowy most w Głuchołazach. Możliwe jest przekraczanie Białej Głuchołaskiej

Otwarto tymczasowy most w Głuchołazach. Możliwe jest przekraczanie Białej Głuchołaskiej. Budowa przeprawy była możliwa dzięki współpracy wojska, instytucji państwowych oraz władz samorządowych. Głuchołazy są jedną z miejscowości, które szczególnie mocno ucierpiały w wyniku wrześniowej powodzi.

Nie toyoty i skody, ale stare auta marki Opel Astra i Volkswagen Passat najczęściej jeżdżą po polskich drogach

Choć wśród nowych samochodów od lat niezmiennie liderują takie marki jak Toyota i Skoda, to wśród aut jeżdżących po polskich drogach hierarchia jest zgoła odmienna. To głównie dlatego, że Polacy wciąż kupują przede wszystkim tanie auta, Opel Astra z 2005 r. lub Volkswagen Passat z 2006 r. to pojazdy jakich w ruchu najwięcej.

REKLAMA