REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przeprowadzić remont silnika? – wskazówki ogólne

Remont generalny silnika Fot. Fotolia
Remont generalny silnika Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Stare modele silników samochodowych były tak konstruowane, aby po zużyciu ich zasadniczych części: cylindrów, tłoków, pierścieni, zaworów oraz panewek wraz z czopami korbowodów, była możliwa ich regeneracja lub nawet wymiana na nowe. Taki zabieg, jeżeli wiązał się z wymianą lub regeneracją większości istotnych elementów silnika, nazywano remontem kapitalnym lub generalnym silnika, a czasem – naprawą główną.

Do tak poważnego przedsięwzięcia należy się odpowiednio przygotować. A więc przede wszystkim zebrać wszystkie dostępne informacje na temat sposobów i metod takiego remontu, zestawu części podlegających wymianie, wykazu części, które można lub trzeba regenerować itp. Konieczne jest także uzyskanie informacji na temat specjalistycznych narzędzi, jakie są niezbędne do wykonania wszystkich prac i zgromadzenie tych narzędzi.

REKLAMA

Zobacz także: Jak postępować po zerwaniu paska klinowego w przypadku braku zapasowego?

Bardzo ważne jest ustalenie, czy w danym silniku podczas remontu wymienia się tuleje cylindrów, czy szlifuje. Wymiana nie wymaga dobierania tłoków – mają one zawsze jednakową średnicę, a ich dobór polega na znalezieniu tłoków, tulei cylindrów i pierścieni, należących do tej samej grupy selekcyjnej. W przypadku cylindrów szlifowanych, ich średnice są przy każdym kolejnym remoncie silnika powiększane o pewną wartość, przy doborze tłoków i pierścieni należy zawsze wiedzieć, do jakiej średnicy zostaną powiększone tym razem cylindry. Średnice cylindrów po kolejnych remontach są podawane w tabelkach z dokładnością do setnych części milimetra. To samo dotyczy wymiarów czopów, które po każdym kolejnym remoncie mają mniejsze średnice, ale i panewek, które muszą do nich pasować. Panewki takie nazywane są nad wymiarowymi.

Zobacz także: Co zrobić po awarii termostatu?

Szlifowanie cylindrów i czopów wałów korbowych wykonują wyspecjalizowane i odpowiednio wyposażone warsztaty mechaniczne. Nie można ich wykonać w warunkach domowych. Tulejki w główkach korbowodów można przy sporej wprawie wymienić i dopasować do średnic sworzni w nowych tłokach samodzielnie. Dopasowanie polega na ich bardzo ostrożnym rozwierceniu za pomocą odpowiednich rozwiertaków lub rozwiertaka nastawnego. Przy braku doświadczenia czynność tę, podobnie jak szlifowanie lub wymianę gniazd zaworów należy zlecić profesjonalistom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak odblokować hamulce tarczowy i bębnowy?

Aby remont silnika był wykonany prawidłowo, oprócz narzędzi i części zamiennych, konieczne jest zdobycie informacji na temat momentów sił, używanych do dokręcenia śrub korbowodów i śrub mocujących głowicę oraz koło zamachowe i pasowe, a także elementy rozrządu. W przypadku silników dwusuwowych należy także znać momenty dokręcania śrub ściskających połówki skrzyni korbowej i kolejność, w jakiej powinny być dokręcane. To samo dotyczy śrub mocujących głowicę i wałek rozrządu w silnikach czterosuwowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

REKLAMA

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

REKLAMA

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

REKLAMA