REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przeprowadzić remont silnika? – wskazówki ogólne

Remont generalny silnika Fot. Fotolia
Remont generalny silnika Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Stare modele silników samochodowych były tak konstruowane, aby po zużyciu ich zasadniczych części: cylindrów, tłoków, pierścieni, zaworów oraz panewek wraz z czopami korbowodów, była możliwa ich regeneracja lub nawet wymiana na nowe. Taki zabieg, jeżeli wiązał się z wymianą lub regeneracją większości istotnych elementów silnika, nazywano remontem kapitalnym lub generalnym silnika, a czasem – naprawą główną.

Do tak poważnego przedsięwzięcia należy się odpowiednio przygotować. A więc przede wszystkim zebrać wszystkie dostępne informacje na temat sposobów i metod takiego remontu, zestawu części podlegających wymianie, wykazu części, które można lub trzeba regenerować itp. Konieczne jest także uzyskanie informacji na temat specjalistycznych narzędzi, jakie są niezbędne do wykonania wszystkich prac i zgromadzenie tych narzędzi.

REKLAMA

Zobacz także: Jak postępować po zerwaniu paska klinowego w przypadku braku zapasowego?

Bardzo ważne jest ustalenie, czy w danym silniku podczas remontu wymienia się tuleje cylindrów, czy szlifuje. Wymiana nie wymaga dobierania tłoków – mają one zawsze jednakową średnicę, a ich dobór polega na znalezieniu tłoków, tulei cylindrów i pierścieni, należących do tej samej grupy selekcyjnej. W przypadku cylindrów szlifowanych, ich średnice są przy każdym kolejnym remoncie silnika powiększane o pewną wartość, przy doborze tłoków i pierścieni należy zawsze wiedzieć, do jakiej średnicy zostaną powiększone tym razem cylindry. Średnice cylindrów po kolejnych remontach są podawane w tabelkach z dokładnością do setnych części milimetra. To samo dotyczy wymiarów czopów, które po każdym kolejnym remoncie mają mniejsze średnice, ale i panewek, które muszą do nich pasować. Panewki takie nazywane są nad wymiarowymi.

Zobacz także: Co zrobić po awarii termostatu?

Szlifowanie cylindrów i czopów wałów korbowych wykonują wyspecjalizowane i odpowiednio wyposażone warsztaty mechaniczne. Nie można ich wykonać w warunkach domowych. Tulejki w główkach korbowodów można przy sporej wprawie wymienić i dopasować do średnic sworzni w nowych tłokach samodzielnie. Dopasowanie polega na ich bardzo ostrożnym rozwierceniu za pomocą odpowiednich rozwiertaków lub rozwiertaka nastawnego. Przy braku doświadczenia czynność tę, podobnie jak szlifowanie lub wymianę gniazd zaworów należy zlecić profesjonalistom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak odblokować hamulce tarczowy i bębnowy?

Aby remont silnika był wykonany prawidłowo, oprócz narzędzi i części zamiennych, konieczne jest zdobycie informacji na temat momentów sił, używanych do dokręcenia śrub korbowodów i śrub mocujących głowicę oraz koło zamachowe i pasowe, a także elementy rozrządu. W przypadku silników dwusuwowych należy także znać momenty dokręcania śrub ściskających połówki skrzyni korbowej i kolejność, w jakiej powinny być dokręcane. To samo dotyczy śrub mocujących głowicę i wałek rozrządu w silnikach czterosuwowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA