REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Audiobooki zmniejszają ryzyko zaśnięcia za kółkiem w trasie

audiobook mniejsze ryzyko wypadku
audiobook mniejsze ryzyko wypadku
Materiały prasowe Goodyear

REKLAMA

REKLAMA

Polacy nie mają czasu na czytanie książek, ale rokrocznie tracą po kilkadziesiąt godzin na stanie w korkach. Yanosik Autoplac wraz z Audioteką chcąc zwiększyć poziom czytania wśród polskich kierowców, rozpoczynają dużą kampanię udostępniania bezpłatnych audiobooków zmotoryzowanym Polakom, którzy mogą ich słuchać w trasie na wakacje, w korkach, w drodze do pracy, a nawet w trakcie jazdy do sklepu czy na zakupach.

Czytelnictwo w Polsce jest na niskim poziomie

Ponad połowa Polaków nie przeczytała książki w ciągu ostatniego roku. Według Krajowego Instytutu Mediów 56% Polaków nie sięgnęło po ani jedną książkę w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Dlaczego Polacy tak mało czytają?

REKLAMA

Prawdopodobieństwo przeczytania książki maleje wraz z wiekiem, a do tego na czytanie trzeba mieć czas. A to już luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. W świetle codziennych zobowiązań, pracy, życia rodzinnego i innych form rozrywek, okazuje się, że ciężko jest wygospodarować czas na przeczytanie książki. Zwykle sięga się po nią wieczorami, przed zaśnięciem, aby się wyciszyć i zrelaksować. O ile ta praktyka zdaje się być dobrym pomysłem, o tyle trzeba wziąć również pod uwagę całodzienne zmęczenie, które nierzadko uniemożliwia przeczytanie większej liczby stron.

Zgodnie z danymi z raportu Krajowego Instytutu Mediów, książek nie czyta więcej mężczyzn (64%) niż kobiet (48,8%). Najmniej zaczytaną grupą wiekową jest ta od 45 do 54 lat.

Z kolei, najczęściej czytającymi osobami są te w wieku 18-24 lat (63,9%), 25-34 lat (48,4%) i 35-44 lat (46,4%).

Aż 3 dni w roku poświęcasz na stanie w korku

REKLAMA

Czy wiesz, że średnio 3 dni w roku tracisz na stanie w korkach? A możesz wykorzystać go znacznie lepiej. Według raportu INRIX poznańscy kierowcy w ubiegłym roku w korkach spędzili 87 godzin, zmotoryzowani wrocławianie 84 godziny, warszawiacy 62 godziny, a krakowianie 61 godzin.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korki to jedna z przyczyn pojawiającej się agresji i gniewu u kierowców, które z kolei zwiększają ryzyko spowodowania wypadku. Zamiast tracić czas spędzany w korkach, warto go zainwestować w inną czynność, możliwą do wykonywania w tej sytuacji. Audiobook “Wiedźmin. Czas pogardy.” trwa 8 godzin i 1 minutę, chcąc odsłuchać całą sagę o przygodach Wiedźmina w audiobookach, potrzebujemy więc kilkudziesięciu godzin. I na to możemy poświęcić swój czas w samochodzie, którym dojeżdżamy do pracy, stoimy w korkach, czy jedziemy w dalsza trasę na wakacje. W ten sposób, w ciągu roku można “przeczytać” więcej książek, niż dzięki codziennemu czytaniu kilku stron wieczorami, przed zaśnięciem - komentuje Andrzej Mejer, Yanosik

Korki uliczne nie biorą się wyłącznie z powodu stłuczek, kolizji czy wypadków. Często to wynik zachowania samych kierowców, którym zależy na czasie i chcą jak najszybciej dojechać do celu. Nieumiejętna jazda na suwak nie sprzyja szybkiemu rozładowaniu korków, a potęguje stres i zdenerwowanie u kierowców. Korki są również spowodowane remontami dróg i nawierzchni, które często zaskakują kierowców w porannej jeździe do pracy. A takie zaskoczenie może kosztować nie tylko czas, ale również kolizję z innym pojazdem.

W Yanosiku zależy nam na tym, by kierowca był bezpieczny na trasie i tworzymy funkcje w aplikacji, które będą o to bezpieczeństwo dbały. Jedną z nich jest zgłaszanie miejsc remontów, wypadków czy innych zagrożeń na trasie, celem poinformowania wszystkich kierowców poruszających się tym odcinkiem o utrudnieniach. - mówi Andrzej Mejer, Yanosik

Mniejsze ryzyko wypadków w długiej trasie

REKLAMA

Słuchanie audiobooków w czasie jazdy sprzyja koncentracji. 40% kolizji drogowych powstaje w wyniku rozproszenia uwagi kierowców. Prowadząc samochód w długiej trasie obciążamy mózg, który nie pracuje wystarczająco intensywnie, ze względu na monotonię i zbyt małą stymulację. Wówczas myśli zaczynają błądzić, a kierowcy łatwiej się rozpraszają. Takie sytuacje są o tyle groźne, że mogą również doprowadzić do zaśnięcia za kółkiem. A to… z kolei do wypadku. Jak sobie z tym poradzić?

W Kanadzie przeprowadzono eksperyment z udziałem kierowców, którzy w trakcie jazdy słuchali audiobooków. Wybrali ostatni tom sagi o Harrym Potterze, który wciąga, ale też nie rozprasza uwagi zbyt intensywnie. W specjalnie przygotowanym symulatorze, w którym testuje się różne scenariusze zachowań na drodze, kierowcy odbywali jazdę autentycznym pojazdem. Jedni słuchali audiobooków, inni jechali w ciszy.

Okazało się, że ci kierowcy, którzy słuchali audiobooków w reakcji na zagrożenia hamowali znacznie szybciej, a także zachowywali większą czujność na prostych odcinkach dróg, na których istnieje największe ryzyko rozproszenia uwagi.

Audiobooki w trasę

W trosce o bezpieczeństwo kierowców w trasie na wakacje nawiązaliśmy współpracę z Audioteka.pl  i zorganizowaliśmy akcję rozdawania bezpłatnych audiobooków na trasę. Wystarczy wejść na platformę Yanosik Autoplac i zdrapać kod do audiobooka. W ten sposób chcemy zwiększyć poziom czytelnictwa polskich kierowców, jak również zadbać o ich koncentrację na trasie. Słuchanie audiobooka sprzyja skupieniu, minimalizuje ryzyko rozproszenia uwagi w wyniku monotonnej podróży autostradą czy prostymi odcinkami dróg, a co za tym idzie - zmniejsza ryzyko spowodowania wypadku - komentuje Andrzej Mejer, Yanosik

Twórcy Yanosik Autoplac oferują kierowcom dostęp do subskrypcji Audioteka Klub na 30 dni. Wśród kolekcji audiobooków czekają bestsellerowe tytuły znanych autorów, takich jak Żulczyk, Sapkowski, Rowling czy Mróz.

Z doświadczenia wiemy, że audiobooki są bardzo dobrym rozwiązaniem na dłuższe trasy. W bardzo prosty sposób wgrywa się je do telefonu i odsłuchuje w samochodzie. Oczywiście, nie każdy kierowca może być nimi zainteresowany myśląc, że mogą go nudzić w trasie. Tu jednak warto im dać większy kredyt zaufania, ponieważ niektóre audiobooki są tak wciągającym słuchowiskiem, że słuchacz może być naprawdę zaskoczony. Ponadto plusem audiobooków jest to, że nie trzeba przerywać ich słuchania po zakończeniu podróży. Można je zabrać ze sobą na plażę, spacer po lesie czy górską wycieczkę - podpowiada Andrzej Mejer, Yanosik

Czas wakacji niestety sprzyja wypadkom na polskich drogach. Wiele z nich spowodowanych jest utratą koncentracji przez kierowców. Do niektórych dochodzi nawet z powodu zaśnięcia za kółkiem.

W trosce o bezpieczeństwo polskich kierowców Yanosik Autoplac wraz z Audioteką rozpoczynają akcję rozdawania bezpłatnych audiobooków na długie trasy. Celem kampanii jest poprawa poziomu polskiego czytelnictwa, a także wsparcie bezpiecznych podróży samochodem. Audiobooki zwiększają poziom koncentracji w trakcie jazdy, a do tego redukują ryzyko rozproszenia kierowcy. Chcąc zdobyć dostęp do subskrypcji serwisu Audioteka Klub, kierowcy mogą zdrapać kod w serwisie Autoplac.pl i korzystać z niego przez 30 dni.

Źródło: www.yanosik.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

REKLAMA

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

REKLAMA

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

Rok 2024 w motoryzacji. Zmiany, wyzwania i przełomowe momenty

Rok 2024 przyniósł kluczowe zmiany i wyzwania dla przemysłu motoryzacyjnego. Zaostrzone regulacje, jak Fit for 55 i AFIR, przyspieszają przejście na elektromobilność, podczas gdy spadające zainteresowanie elektrykami, rosnąca konkurencja z Chin i niedostateczna infrastruktura ładowania utrudniają rozwój tego sektora. Eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia i trendy, które ukształtowały rynek motoryzacyjny w minionym roku, oraz dzielą się prognozami na przyszłość.

REKLAMA