REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektrociepłownia PKN Orlen Płock spełnia już normy emisji spalin UE

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
PAP
Elektrociepłownia PKN Orlen w Płocku spełnia najnowsze wymogi UE dotyczące emisji spalin
Elektrociepłownia PKN Orlen w Płocku spełnia najnowsze wymogi UE dotyczące emisji spalin
Orlen

REKLAMA

REKLAMA

Nowa elektrociepłownia PKN Orlen w Płocku została wyposażona w nową instalację do odsiarczania spalin. Pozwala ona zredukować emisję szkodliwych gazów do atmosfery spełniając tym samym najnowsze normy UE.

Elektrociepłownia PKN Orlen Płock

W elektrociepłowni zakładu głównego PKN Orlen w Płocku (Mazowieckie), największej tego typu w Polsce, pracuje już nowa instalacja odsiarczania spalin. Zmniejsza ona emisję związków chemicznych do atmosfery zgodnie z najnowszymi normami Unii Europejskiej.

REKLAMA

Dzięki technologii zastosowanej przy budowie instalacji możliwa będzie wytwarzanie gipsu. jest to nowy produkt w ofercie płockiego koncernu - poinformowała spółka.

Podczas przepłukiwania spalin wychwytywane są cząstki SO2, które wchodzą w reakcję z zawiesiną mączki kamienia wapiennego tworząc tym samym kryształki gipsu. Zawiesina gipsowa pompowana jest następnie do odwadniania, gdzie uzyskiwany jest gips jako produkt uboczny o zawartości wilgoci poniżej 10 proc.

Zobacz też: Nowy prezes PKN Orlen

REKLAMA

W bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu rafineryjno-petrochemicznego PKN Orlen ma powstać wkrótce fabryka płyt kartonowo-gipsowych, jako odrębny projekt zewnętrznego podmiotu. Uruchomienie tego zakładu pozwoli na utworzenie kilkudziesięciu nowych miejsc pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elektrociepłownia PKN Orlen w Płocku, wytwarzająca ciepło i energię elektryczną w kogeneracji, jest największym takim obiektem przemysłowym w Polsce i jednym z największych w Europie. Łączna moc elektryczna wynosi tam 345 MWe, a łączna moc cieplna to 2149 MWt. Blok zasila instalacje produkcyjne płockiego koncernu oraz dostarcza ciepło na potrzeby miasta.

Nowa instalacja odsiarczania spalin została wybudowana tam w niespełna trzy lata przez konsorcjum: Orlen Projekt - spółki z grupy kapitałowej PKN Orlen oraz Steinmuller Babcock. Koszt przedsięwzięcia wyniósł ponad 410 mln zł. Inwestycja jest częścią realizowanego przez płocki koncern od 5 lat programu inwestycji ekologiczno-energetycznych.

REKLAMA

„Ochrona środowiska jest dla nas jednym z priorytetów (…). Wykonaliśmy pomiary, które potwierdzają, że spełniamy wszelkie wymagane normy środowiskowe” – podkreślił cytowany w komunikacie PKN Orlen dyrektor biura ochrony środowiska tej spółki Arkadiusz Kamiński.

Zastosowane w nowej instalacji rozwiązania technologiczne odsiarczania spalin z kotłów energetycznych elektrociepłowni PKN Orlen zapewniają spółce spełnienie obowiązujących od początku 2016 r. wymogów dyrektywy Unii Europejskiej w zakresie emisji SO2 na poziomie 50-200 mg/m3. Dzięki instalacji emisja SO2 zmniejszy się o 97 proc., o 80 proc. zredukowana zostanie emisja tlenków azotu, a emisja pyłów spadnie o 84 proc.

W ramach prowadzonego od 2010 r. w PKN Orlen programu inwestycji ekologiczno-energetycznych, wybudowano tam m.in. kocioł o mocy 300 MWt oraz zmodernizowano pompownię paliw. Do końca 2017 r. płocki koncern planuje wybudować nowy turbozespół TG7, który - jak zapowiadała wcześniej spółka - zwiększyć ma „potencjał produkcji energii elektrycznej oraz poprawi efektywność jej wytwarzania”. PKN Orlen informował dotychczas, że nowy turbozespół w tamtejszej zakładowej elektrociepłowni będzie posiadał moc 70 MWe, wytwarzając energię elektryczną w kogeneracji z ciepłem w parze.

Z początkiem września 2015 r. na terenie kompleksu rafineryjno-petrochemicznego w PKN Orlen w Płocku rozpoczęła się budowa bloku gazowo-parowego o mocy 596 MWe. Wykonawcą tej inwestycji, wartej wraz z umową na serwis głównych urządzeń 1,65 mld zł, jest konsorcjum Siemens.

Nowy blok energetyczny powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie zakładowej elektrociepłowni płockiego koncernu. Ma rozpocząć pracę na przełomie 2017 i 2018 r., zapewniając m.in. dostawy energii elektrycznej zarówno na potrzeby zakładu głównego spółki, jak również dostawy na rynek, do Krajowego Systemu Energetycznego. Jak zapewnia Siemens, będzie to najwydajniejszy w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej zespół energetyczny

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

REKLAMA

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

Nowe kary dla kierowców 2025. Rząd właśnie przyjął projekt. Konfiskata auta, więzienie, dożywotni zakaz prowadzenia

Rządowa ofensywa przeciwko piratom drogowym! W dniu 3.07.2025 Rada Ministrów przyjęła projekt nowych przepisów dla kierowców, który ma skuteczniej walczyć z najgroźniejszymi przestępstwami na drogach. Koniec z brawurą, nielegalnymi wyścigami i lekceważeniem zakazów. Bandyci drogowi mogą spodziewać się surowych kar, w tym nawet przepadku pojazdu, dożywotniego zakazu prowadzenia i więzienia. Zmiany w Kodeksie karnym i Prawie o ruchu drogowym mają wejść w życie jeszcze w 2025 roku i stanowić punkt zwrotny w walce o bezpieczeństwo na polskich drogach.

REKLAMA

Nowy węzeł drogowy na S19 i kolejne odcinki drogi w planach

GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę dodatkowego węzła drogowego na S19 koło Białegostoku - Dobrzyniewo Północ. W planach także inne odcinki drogi. S19 w Podlaskiem ma liczyć 177 km, a budowa jest podzielona na 15 odcinków.

Stracisz prawo jazdy po 65. roku życia? Nowe badania seniorów od 1 lipca? Sprawdzamy, co naprawdę się zmienia

Czy po 65. roku życia naprawdę trzeba będzie robić badania, żeby nadal prowadzić samochód? W sieci krąży wiele niepokojących informacji, ale nie wszystkie mają potwierdzenie w przepisach. Sprawdziliśmy, jakie zmiany faktycznie wchodzą w życie, co grozi za brak badań po 75. roku życia i czy osoby starsze mogą legalnie prowadzić auto bez zaświadczenia lekarskiego.

REKLAMA