Nowy rodzaj paliwa: Blue Crude i Audi e-diesel
REKLAMA
REKLAMA
Syntetyczny olej napędowy
Audi angażuje się na rzecz rozwoju neutralnych pod względem emisji CO₂ paliw syntetycznych. Najnowszy projekt to pilotażowa wytwórnia w Dreźnie, w której z wody, dwutlenku węgla i ekologicznego prądu produkowane jest paliwo e-diesel. Dziś wytwórnia została uroczyście otwarta. Partnerami projektu są firmy Climeworks i sunfire.
REKLAMA
REKLAMA
Dzięki kooperacji, Audi oraz jego partnerzy biznesowi dają dowód, że możliwa jest industrializacja e-paliw. Dziś, w obecności prof. dr Johanny Wanka, federalnej minister Edukacji i Badań oraz dr Hagena Seiferta, kierownika ds. bilansów środowiskowych, odnawialnych energii i i nowych surowców w Audi AG, pilotażowa wytwórnia została oddana do użytku.
Wytwórnia stworzona przez firmę sunfire, funkcjonująca w oparciu o zasadę Power-to-Liquid, jako surowce wykorzystuje dwutlenek węgla, wodę i prąd. Dwutlenek węgla jest pozyskiwany z powietrza metodą Direct-Air-Capturing opracowaną przez szwajcarskiego partnera koncernu z Ingolstadt - firmę Climeworks.
Zobacz też: Audi pracuje nad nowym, syntetycznym paliwem
Czym jest Blue Crude?
W osobnym procesie elektrolizy przeprowadzanej przy pomocy prądu ekologicznego, woda rozkładana jest na wodór i tlen. Następnie wodór reaguje z dwutlenkiem węgla w dwóch procesach chemicznych przeprowadzanych w temperaturze 220 stopni Celsjusza, pod ciśnieniem 25 barów. W ich efekcie powstaje energetyczna ciecz, składająca się z węglowodorów, tzw. Blue Crude. Efektywność tego procesu to nawet 70 procent.
REKLAMA
Pilotażowa wytwórnia, która powstała na terenach firmy sunfire w Dreźnie-Reick, w pierwszej fazie rozwoju będzie produkować ok. 160 litrów Blue Crude dziennie. Z tego nawet 80 procent można zamienić w syntetyczne paliwo diesla. Paliwo to – Audi e-diesel – nie zawiera siarki i aromatów oraz charakteryzuje się wysoką liczbą cetanową, jest więc łatwopalne. Jego właściwości chemiczne pozwalają na mieszanie go z tradycyjnym olejem napędowym w każdej proporcji.
Dzięki projektowi wspieranemu przez Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań, poprzedzonemu ponad dwuletnią faza badań i przygotowań, Audi łączy dwie innowacyjne technologie. Z jednej strony z powietrza odzyskiwany jest dwutlenek węgla, a z drugiej strony metoda Power-to-Liquid służy do produkcji syntetycznego paliwa. Audi jest wyłącznym partnerem projektu z branży motoryzacyjnej.
Jeszcze przed uruchomieniem wytwórni, renomowana „Cleantech Group“ z San Francisco wpisała spółkę sunfire GmbH na listę 100 najbardziej innowacyjnych ekologicznych przedsiębiorstw – „Global Cleantech 100“.
Niezależnie od kooperacji z firmą sunfire, Audi już od 2009 roku angażuje się w prace nad stworzeniem paliw neutralnych pod względem emisji CO2. Wytwórnia e-gazu Audi w dolnosaksońskim miasteczku Werlte produkuje na podobnej zasadzie syntetyczny metan (e-gaz Audi), który kierowcy Audi A3 Sportback g-tron mogą kupować korzystając ze specjalnej karty do tankowania. Ponadto, wspólnie
z francuskim przedsiębiorstwem Global Bioenergies, koncern z Ingolstadt prowadzi badania w zakresie produkcji syntetycznej e-benzyny Audi, a z amerykańskim przedsiębiorstwem Joule projekt, w ramach którego z pomocą mikroorganizmów produkowane jest syntetyczne paliwo e-diesel Audi i e-etanol Audi.
Źródło: materiały prasowe Audi
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.