REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy jakość paliw w Polsce się poprawia?

Daniel Kowieski
Jakość paliw w Polsce rośnie.
Jakość paliw w Polsce rośnie.

REKLAMA

REKLAMA

Od pięciu lat obowiązuje ustawa o monitorowaniu jakości paliwa na stacjach benzynowych. Dzięki kontrolom poprawia się klasa benzyny oraz oleju napędowego.

Z raportu podanego przez UOKiK wynika, że w 2011 roku, w Polsce, norm jakościowych nie spełniało 5,4% badanych próbek. Rok wcześniej był to wynik na poziomie 4,19%. Poprawiły się natomiast wyniki w kwestii jakości gazu LPG i biopaliw. Kontrola została przeprowadzona na terenie całej Polski w losowo wybranych stacjach, wskazanych przez kierowców oraz tam gdzie w latach wcześniejszych występowały naruszenia.

REKLAMA

Zobacz też: Nowy taryfikator punktów karnych

Raport Inspekcji Handlowej wykazuje, że 2,99% ciekłych paliw na stacjach benzynowych wybranych losowo nie spełniało normy w 2011 roku, co jest poprawą w stosunku do roku poprzedniego (3,46%). Próbki benzyny odbiegające od norm to 2,64% (rok wcześniej – 3,44%), próbki oleju napędowego – 3,45% (rok wcześniej – 3,49%) a gazu LPG – 2,35% (rok wcześniej – 3,72%). Największe odstępstwa wykryto w województwach: świętokrzyskim – 10,53%, warmińsko-mazurskim – 6,25% i łódzkim – 4,35%. Skontrolowano również biopaliwa dostępne na 96 stacjach i w 7 hurtowniach - normy nie spełniało 5,83%. Lekki olej opałowy sprawdzony w trzech województwach spełniał wszystkie wymagania.

Zobacz też: Gdzie jest najtańsze, a gdzie najdroższe paliwo na świecie?

Z 418 stacji, które wytypowali sami kierowcy oraz tam, gdzie w latach wcześniejszych wykryto nieprawidłowości pobrano 479 próbek paliwa (benzyna i olej napędowy). 32 próbki oleju napędowego (10,53%) i 7 próbek benzyny (4%) były poza ustaloną normą. Największe odchylenia występowały w województwach: warmińsko-mazurskim – 22,22%, kujawsko-pomorskim – 21,74%, opolskim – 16,67% i śląskim – 12,85%. W województwach: lubelskim, podkarpackim, podlaskim i świętokrzyskim paliwo było dobrej jakości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Ceny paliwa nadal rosną

REKLAMA

W próbkach oleju napędowego najczęściej wykrywano za niską temperaturę zapłonu i zbyt wysoki poziom siarki. Konsekwencją tego może być zapłon paliwa podczas tankowania i korozja silnika wraz z przyspieszonym zużyciem jego elementów. Natomiast benzyna miała nieprawidłową prężność par – utrudniony zapłon, bądź całkowite unieruchomienie pojazdu poprzez tworzenie się „korków parowych”.

IH wydała 13 decyzji o wycofaniu paliw ze sprzedaży. Oddała również prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki informacje o 49 stacjach i hurtowniach, gdzie naruszono warunki koncesji obrotu paliwami i przepisy ustawy Praw Energetycznych. Zgodnie z przepisami, za sprzedaż kiepskiej jakości paliwa grozi grzywna wynosząca nawet 1 mln zł lub pozbawienie wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. "W wyniku przeprowadzonych kontroli w 2011 roku IH skierowała do prokuratur 62 zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Dotychczas wszczęto postępowania w 38 przypadkach: do sądów skierowano jeden akt oskarżenia, 17 spraw umorzono m.in. z powodu braku znamion przestępstwa, niewykrycia sprawcy i znikomej szkodliwości czynu, 8 jest w toku" - napisano.

Zobacz też: Bez kryzysu na polskim rynku samochodowym

Jeśli chodzi o pierwsze dwa miesiące 2012 roku to UOKiK podaje, że kontroli poddano 197 stacji i hurtowni a pobrano 222 próbki paliwa. Zakwestionowano 20 z nich (9,01%), w przypadku gazu LPG próbek było 49 z czego jakością odbiegały 4 (8,16%). Informacje oraz wszystkie skontrolowane stacje w latach 2010-2011 można znaleźć na stronie internetowej UOKiK. Urząd podaje też, że kierowca narażony na koszty spowodowane złym paliwem, po okazaniu dowodu zakupu, może złożyć reklamację.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA