Klimatyzacja w samochodach używanych - sytuacja na rynku w Polsce
REKLAMA
REKLAMA
Klimatyzacja - Willis Carrier
Klimatyzacja jako element wyposażenia pojawiła się w motoryzacji już w latach 30. XX wieku dzięki Willisowi Carrier. 20 lat później zaczęto montować ją w seryjnie produkowanych autach. Jednak jeszcze kilkanaście lat temu tylko ułamek z jeżdżących po polskich drogach samochodów miał na pokładzie układ klimatyzacji.
REKLAMA
Zobacz też: Prawidłowy serwis klimatyzacji
W jakich autach klimatyzacja występuje najczęściej?
Wśród pojazdów wystawionych obecnie na sprzedaż w serwisie otoMoto.pl najmniejszy udział tych z klimatyzacją jest wśród modeli wyprodukowanych przed 2000 rokiem – poniżej 50%. Im auto nowsze, tym ten odsetek jest zdecydowanie wyższy, bo od rocznika 2008 w górę ma go już 87% aut. To oznacza, że dopiero niemal 80 lat po wprowadzeniu klimatyzacji do aut osobowych, stała się ona popularnym elementem wyposażenia.
Zobacz też: HFO-1234yf - toksyczny czynnik chłodniczy w Twoim samochodzie
Z porównania pierwszego kwartału 2012 i 2013 jeszcze wyraźniej widać, że z roku na rok klimatyzacja w samochodach osobowych staje się coraz powszechniejsza. W I kw. 2012 samochody wyposażone w klimę stanowiły 69%, a w roku 2013 było to już 74% wystawianych w serwisie pojazdów używanych.
Czy Polacy przywiązują wagę do posiadania klimatyzacji w aucie?
Polacy przeszukując oferty sprzedaży aut używanych najczęściej zaznaczają właśnie parametr „klimatyzacja”. Żaden element wyposażenia nie jest tak często wybierany w wyszukiwarce otoMoto.pl: napęd 4x4 – 3,5 razy rzadziej, elektryczne szyby i wspomaganie kierownicy – 5 razy rzadziej, skórzana tapicerka – 6 razy rzadziej, elektryczne lusterka – 8 razy rzadziej, alufelgi i system nawigacji – 9 razy rzadziej, a podgrzewane fotele aż 22 razy rzadziej.
Zobacz też: Klimatyzacja – dlaczego warto używać jej przez cały rok?
Klimatyzacja przestaje więc być już luksusowym dodatkiem. Choć lato w Polsce mamy krótkie, kierowcy chcą mieć ją w swoich samochodach. Zresztą przydaje się ona nie tylko w porze letniej, ale również zimą - kiedy usunie nadmiar wilgoci osiadający za szybach w postaci pary wodnej.
Źródło: materiały prasowe portalu otoMoto.pl
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA