REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dilerzy samochodowi będą walczyć o klienta indywidualnego

fot. Audi
fot. Audi
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dilerzy i importerzy samochodowi muszą przygotować się na trudny rok. W związku ze zmianą przepisów dotyczących aut "z kratką", szacuje się, że nastąpi spadek sprzedaży samochodów nowych o 10 – 15 procent.

Zmiana w przepisach wiąże się ze stratami sprzedawców, jednak może się okazać korzystna dla klientów indywidualnych, którzy mogą spodziewać się, największych od lat, promocji. W październiku i w listopadzie w salonach dealerskich sprzedano ponad 30 tysięcy samochodów. Prognozy przewidują, że w grudniu wynik ten zostanie poprawiony. Osiągnięto tym samym rezultat lepszy o 20 procent, w stosunku do poprzedniego roku. Zaś w ciągu ostatnich sześciu lat sprzedawcy nowych samochodów aż trzykrotnie osiągnęli pułap 30 tysięcy. Jednak wiązano to z wyprzedażą modeli z poprzedniego roku.

REKLAMA

Zobacz również: Od 2011 roku samochód zarejestrujemy online

REKLAMA

Prawdopodobnie w przyszłym roku klienci nie będą mogli skorzystać z posezonowej wyprzedaży. Zwyczajnie dilerzy nie będą mieli nadwyżki produkcyjnej. Nawet w tym momencie pojawiają się nieznaczne problemy związane z realizacją zamówień. To z kolei wynika z tego, że firmy składają duże zamówienia, chcąc skorzystać z ostatniej okazji kupienia samochodów z kratką, co do końca roku, daje im możliwość odliczenia całości VAT-u. Wiele firm decyduje się na dokonanie przedpłaty i odebranie, jeszcze nie wyprodukowanego, samochodu w przyszłym roku, dzięki temu wybiegowi będą mogli jeszcze odliczyć VAT.

Statystyki prowadzone przez Samar mówią o tym, że około 60 procent samochodów osobowych trafiło w tym roku do firm, natomiast w roku poprzednim o 20 procent więcej kupili klienci indywidualni. Takie odwrócenie sytuacji sugeruje, że firmy zdecydowały dokonać się zakupu teraz, z możliwością odliczenia całości VAT, a tym samym w nowym roku większość z nich nie będzie miała takiej potrzeby.

Dilerzy samochodowi nie wiedzą jak dużego spadku sprzedaży mogą się spodziewać. Ale na podstawie statystyk z 2004 roku, kiedy sytuacja na polskim rynku motoryzacyjnym była podobna, można spodziewać się zmniejszonej sprzedaży nawet o 40 - 50 procent.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Ubezpieczyciele zweryfikują prawo do zniżek OC

Bruksela, na skutek prośby polskiego rządu, pozwoliła na zawieszenie przepisów dotyczących odliczeń VAT od samochodów osobowych z kratką. Taki stan ma potrwać aż do końca 2012 roku.

Potencjalnie dilerzy muszą się liczyć także ze zmniejszonym zainteresowaniem ze strony klientów indywidualnych. Część z nich bowiem, w związku z podwyżką VAT do 23 procent, kupiło samochód w tym roku. Jednak dilerzy dołożą wszelkich starań, żeby zainteresować potencjalnych kupców. Podstawowe ceny samochodów prawdopodobnie nie ulegną zmianie, jednak pojawią się specjalne akcje promocyjne i wysokie rabaty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

REKLAMA

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

REKLAMA

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

16-latek urządził sobie tor wyścigowy na parkingu przed marketem

16-letni drifter urządzał sobie tor wyścigowy na parkingu przed jednym z piaseczyńskich marketów. Został złapany na gorącym uczynku. Sprawą zajmie się sąd rodzinny.

REKLAMA