REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa opona do SUV-ów: wyższe osiągi i poziom bezpieczeństwa

Opona do SUV-a wg projektu Goodyear
Opona do SUV-a wg projektu Goodyear
Goodyear

REKLAMA

REKLAMA

Goodyear przygotowuje się do zaprezentowania w Genewie nowej opony dedykowanej do SUV-ów.

Podczas tegorocznych Targów Motoryzacyjnych w Genewie Goodyear zaprezentuje nową oponę dla samochodów przyszłości klasy SUV. Jest ona efektem badań nad technologiami oponiarskimi jutra. Goodyear bowiem nie ustaje w pracach na rzecz rozwoju innowacyjnych produktów dla przyszłych zastosowań.

REKLAMA

Niższe opory toczenia - mniejsze spalanie i wyższe osiągi

Choć koncepcyjna opona nie ma jeszcze nazwy, to znana jest już jej konstrukcja. Powstała w oparciu o standardową oponę do samochodów klasy SUV z szerokim, centralnym rowkiem. Dzięki temu opona ma mniejszą powierzchnię styku z nawierzchnią, co zmniejsza opór toczenia i przekłada się na poprawę efektywności paliwowej oraz redukcję emisji dwutlenku węgla. Zmniejszenie oporów toczenia sprawia, że silnik samochodu nie musi wykonywać tak dużej pracy, by pokonać tarcie powstające w kontakcie z nawierzchnią.

Zobacz też: Samopompujące się opony Goodyear!

Zadaniem centralnego rowka jest także jeszcze bardziej efektywne usuwanie dużych ilości wody i błota spot opony podczas jazdy w deszczu. To daje możliwość poprawy ogólnej przyczepności na mokrej nawierzchni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podwójna powierzchnia styku opony

REKLAMA

W odróżnieniu od wielu innych produktów koncepcyjnych, konstrukcja opony Goodyear nie polega na złożeniu razem dwóch małych opon na jednej obręczy, lecz na stworzeniu podwójnej powierzchni styku na pojedynczym korpusie opony dla SUV. Dzięki takiemu podejściu opona jest w stanie udźwignąć ciężar pojazdu SUV, zachowując jednocześnie zalety opony o podwójnej powierzchni styku. Dodatkowa korzyść polega na tym, iż usunięcie dużej ilości gumy z opony w miejscu rowka zmniejsza ciężar opony. Nowa koncepcja jest częścią działań Goodyeara na rzecz rozwoju zrównoważonych rozwiązań, które znajdą zastosowanie nawet w odległej przyszłości.

„Goodyear nieustannie opracowuje nowe koncepcje z myślą o wyzwaniach przyszłości. Poświęcamy setki godzin na dyskusje, analizy, naukę, projektowanie i rozwijanie pomysłów w naszych ośrodkach badań i rozwoju w Europie oraz USA. W wyniku tych prac często powstają koncepcyjne opony, które potem służą do wspierania dalszych działań. Tak jest i z tą oponą, która stanowi przykład procesów rozwojowych realizowanych przez Goodyeara. Nie jest to jedyny koncepcyjny produkt, który opracowaliśmy i wciąż opracowujemy, jednak dobrze odzwierciedla kompleksowość procesów konstrukcyjnych, które prowadzimy, by dostarczać na rynek nowe i innowacyjne produkty - dziś i w przyszłości” – powiedział Jean-Pierre Jeusette, Dyrektor generalny Centrum Innowacji Goodyeara w Luksemburgu.

Dodatkowe właściwości opony to samooczyszczanie się, czyli usuwanie z bieżnika błota i innych zanieczyszczeń. Z kolei zaawansowana konstrukcja rowków bieżnika zmniejsza poziom hałasu podczas toczenia się opony.

Zobacz też: Największe opony Goodyear: ważą 5400 kg!

„Poszukiwanie potencjalnych przyszłych rozwiązań pomaga wdrażać wiele technologii już dziś. Prezentacja koncepcyjnej opony klasy AA w 2012 r. otworzyła drogę do rozwoju zupełnie nowej linii opon, osiągających wysokie oceny w europejskim systemie etykietowania ogumienia. W tej chwili opony Goodyear EfficientGrip Performance to jedne z najwyżej klasyfikowanych opon dostępnych na rynku. Opony koncepcyjne stanowią integralną część naszego procesu rozwoju, bowiem pomagają identyfikować i rozwijać nowe technologie, które poprawiają bezpieczeństwo ruchu drogowego, komfort prowadzenia i tworzą zrównoważone rozwiązania” – wyjaśnił J.P. Jeusette.

Podwójne komory powietrzne opony

REKLAMA

Koncepcyjna opona zawiera również potencjalne rozwiązanie z zakresu mobilności w postaci podwójnych komór powietrznych (po jednej na każdą stronę) połączonych systemem zaworów, dzięki którym opona może się toczyć nawet po przebiciu jednej z komór.

Opona prezentowana na Targach Motoryzacyjnych w Genewie jest produktem ściśle koncepcyjnym, powstałym w ramach prac badawczo-rozwojowych Goodyeara. Nie jest przeznaczona do montażu w samochodzie, a rzeźba jej bieżnika i ogólna konstrukcja ma jedynie stanowić inspirację. Koncepcyjna opona do SUV-ów, choć nie jest przeznaczona do wprowadzenia na rynek, zostanie zamontowana w koncepcyjnym modelu Hyundai Intrado.

Źródło: materiały prasowe Goodyear

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA