Nowe BMW i3: przestronne, szybkie i ekonomiczne!

REKLAMA
REKLAMA
BMW i3: nadwozie
Nowe BMW i3 produkowane jest w Lipsku w Niemczech, ale włókno węglowe potrzebne do m.in. konstrukcji nadwozia wytwarzane jest Moses Lake w USA. Niska masa była jednym z priorytetów przy tworzenie elektrycznego BMW, dzięki czemu model i3 może poszczycić się ciekawymi rozwiązaniami takimi jak: klatka przedziału pasażerskiego wykonana z CFRP, aluminiowe podwozie, tablica przyrządów z magnezową strukturą wspierającą, optymalizacja wagi wszystkich komponentów zaprojektowanych specjalnie dla BMW i3; rozbudowana koncepcja bezpieczeństwa z precyzyjnie wyznaczonymi strefami kontrolowanego zgniotu w module Drive, sztywnym przedziałem pasażerskim i elektronicznie nadzorowanymi systemami ochrony pasażerów. Łączna masa pojazdu to zaledwie 1195 kg.
REKLAMA
Zobacz też: Doskonalenie techniki jazdy w MINI!
BMW i3: wnętrze
We wnętrzu BMW i3 projektanci skupili się na wygospodarowaniu jak największej ilości miejsca przy jednoczesnym ograniczeniu zbędnej masy. Skupiono się także na podkreśleniu innowacyjnego charakteru auta, o czym przekonywać ma wyjątkowo nowatorski projekt deski rozdzielczej. To co wyróżnia kabinę BMW i3 na tle innych pojazdów osobowych to lekkie fotele, bardzo duży odsetek naturalnych materiałów, a także materiałów pochodzących z recyklingu i materiałów odnawialnych. Poza tym przycisk start/stop oraz dedykowana dźwignia wyboru biegu umieszczone są na kolumnie kierownicy, tablica przyrządów i wyświetlacz pokładowy są w formie niezależnych, oddzielnych ekranów;,system operacyjny iDrive oraz przycisk systemu Driving Experience Control montowane są standardowo. Wysoka sztywność przedziału pasażerskiego z CFRP umożliwiła całkowite wyeliminowanie słupków B. Oprócz tego w aucie nie ma centralnego tunelu (charakterystycznego dla aut tylnonapędowych) dzięki umieszczeniu silnika elektrycznego bezpośrednio na napędzanej tylnej osi. Pojemność bagażnika to 260 - 1 100 litrów. Producent przewidział cztery wersje wyposażenia: Atelier, Loft, Lodge i Suite.
Zobacz też: Ekologiczne auto, ekologiczna fabryka - rusza produkcja BMW i3
BMW i3: silnik i układ napędowy
BMW i3 to wg niemieckiego producenta pierwszy tzw. pojazd zeroemisyjny przygotowany od podstaw jako samochód elektryczny. Co niezmiernie ważne, tak jak każde BMW zachował tradycyjny dla marki napęd tylnych kół oraz równomierny rozkład mas, co powinno zapewnić autu świetne właściwości trakcyjne. Układ napędowy to jeden najmocniejszych punktów BMWi3. Hybrydowy silniki synchroniczny stworzony został specjalnie dla tego modelu BMW. Maksymalna jego moc 125 kW/170 KM (moment obrotowy 250 Nm) przekazywana jest do tylnych kół poprzez zintegrowaną przekładnię różnicową. W kwestii baterii niemieckie auto wyposażono w litowo-jonowy akumulator o wysokim napięciu, dysponujący użyteczną energią 18,8 kWh i inteligentny system kontroli układu napędowego i procesu ładowania wykorzystujący podzespoły elektroniczne opracowane przez BMW Group. Akumulator można doładować z wykorzystaniem domowego gniazdka prądu, modułu BMW i Wallbox lub publicznej stacji ładowania. Warty podkreślenia jest fakt, że w porównaniu do modelu BMW 118d, czyli zdobywcy tytułu World Green Car of the Year 2008, BMW i3 jest o około jedną trzecią bardziej wydajne ekologicznie, a jeśli klient korzysta z modelu BMW i3 w oparciu o energię generowaną z odnawialnych źródeł, wydajność tego modelu wzrasta do poziomu 50 procent.
BMW i3: osiągi
Elektryczne BMW i3 zaskakiwać ma świetnymi osiągami i wysoką zwrotnością. Auto przyspiesza od 0 do 100 km/h w 7,2 sekundy, od 0 do 60 km/h w 3,7 sekundy, a od 80 do 120 km/h w 4,9 sekundy. Prędkość maksymalna została ograniczona elektronicznie do 150 km/h. Promień skrętu wynosi 9,86 metra.
Zobacz też: 30 lat silników Diesla w BMW
BMW i3: zasięg
Bardzo ciekawie wygląda kwestia teoretycznego zasięgu. W zależności od trybu pracy auta może on ulegać zmianie. Zasięg w codziennej eksploatacji wynosić ma 130 - 160 kilometrów w trybie COMFORT aktywowanym za pomocą przełącznika układu Driving Experience Control. Istnieje możliwość zwiększenia zasięgu o 20 kilometrów poprzez aktywowanie trybu ECO PRO lub ECO PRO+. Niezwykła jest również opcja obejmująca dwucylindrowy silnik benzynowy o mocy 25 kW/34 KM (range-extender), który utrzymuje minimalny poziom naładowania akumulatora i zwiększa zasięg pojazdu do około 300 kilometrów. Spalanie wersji z dodatkowym silnikiem (Range Extenderem) kształtuje się średnio na poziomie 0,6 l na 100 km.
BMW i3: zawieszenie
Wyrafinowana technologia znalazła swoje miejsce także w podwoziu BMW i3. Z przodu zastosowano kolumny MacPhersona, a z tyłu oś pięciowahaczową - całość została zamocowana bezpośrednio do modułu Drive. BMW zastosowało w i3 elektryczne wspomaganie układu kierowniczego a standardowo auto opuszcza auto na dużych, 19-calowych, kutych obręczach aluminiowych.
Zobacz też: BMW M5 po liftingu - więcej mocy
BMW i3: wyposażenie
REKLAMA
Bogate wyposażenie standardowe obejmuje nawigację satelitarną Professional z wyświetlaczem zasięgu, wejścia USB i AUX, funkcję głośnomówiącą dla telefonu komórkowego, klimatyzację, skórzaną kierownicę, światła do jazdy dziennej LED, układ Park Distance Control (PDC) z czujnikami parkowania umieszczonymi z tyłu oraz kabel do ładowania akumulatora z wykorzystaniem domowego gniazdka prądu.
Cena nowego BMW i3 nie została jeszcze oficjalnie podana. Model zapowiada się interesująco, zwłaszcza pod kątem prowadzenia. O tym czy rzeczywiście tak jest dowiemy się przy okazji polskiej premiery.








REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA