REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż części używanych na oku fiskusa. Ruszają kontrole.

Sprzedaż części używanych na oku fiskusa. Ruszają kontrole.
Sprzedaż części używanych na oku fiskusa. Ruszają kontrole.

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedaż części używanych na celowniku skarbówki. Powód? Wielu sprzedawców albo nie zarejestrowało nawet firmy, albo zaniża dochody ze sprzedaży.

Sprzedaż części używanych - to sektor podatkowo ryzykowny!

Wakacje w tym roku będą ciężkim okresem dla... sprzedawców części używanych do samochodów osobowych. Powód? Na celownik wzięła ich Krajowa Administracja Skarbowa. Blisko 140 urzędników będzie kontrolować między czerwcem a październikiem osoby, które w internecie handlują częściami do samochodów. Analizy wykazały bowiem, że ten sektor dość często podlega nadużyciom podatkowym. Co ciekawe, KAS zapowiada kontrole nie tylko podmiotów zarejestrowanych - w celu sprawdzenia czy są prawidłowo zarejestrowane w ewidencji VAT czy nie zaniżają dochodów. Urzędnicy odwiedzą też osoby prywatne, które firmy nie zarejestrowały!

REKLAMA

Sprzedaż części i internet

REKLAMA

Kontrole rynku auto części używanych w sieci mają jeszcze jeden cel. Chodzi o wykrycie przypadków, w których sprzedawane elementy pochodzą z nielegalnego źródła, a w tym z przestępstwa. Skąd pomysł KAS na kontrolę tego sektora? Analizy urzędników nie pozostawiają żadnych złudzeń. Internet daje poczucie anonimowości, a to prowadzi do powstania prostego mechanizmu. Rosnąca sprzedaż auto części w sieci prowadzi do coraz większych uszczupleń podatkowych.

Teoretycznie w ww. kwestii na rynku można wyróżnić dwie sytuacje. Pierwsza to handel używanymi częściami bez jakichkolwiek rachunków, paragonów i faktur. Druga sytuacja to taka, gdy zorganizowane grupy próbują legalizować towar przez pozorne działania. Dla przykładu, rejestrują kilka firm, z reguły na tzw. słupy. Następnie wystawiają z nich do legalnych podmiotów faktury za sprzedaż danych części, a te wprowadzają do ewidencji towar jako w pełni legalny - komentuje Maciej Kamiński, ekspert rynku motoryzacyjnego, prezes zarządu HELPER CPP.

Pierwsze działania za urzędnikami

Urzędnicy skarbowi przeprowadzili już próbne działania. Te dotyczyły województw kujawsko-pomorskiego i opolskiego oraz 7 podmiotów. Skutek? W każdym z przypadków wykazane zostały nieprawidłowości w wyliczaniu dochodu czy podatku VAT. Jak skończą się te kontrole? KAS prowadzi jeszcze czynności - nie może zatem poinformować o planowanych krokach prawnych w stosunku do tych przedsiębiorców.

Sprzedaż części używanych. A co z VAT-em?

No dobrze, ale jak KAS będzie wybierać podmioty do kontroli? Urzędnicy wyznaczyli sobie podstawowe kryterium - sprawdzane będą firmy i osoby, które prowadzą w internecie sprzedaż o charakterze ciągłym, zorganizowanym i w celu zarobkowym. Dane o ciągłości działalności będą prawdopodobnie wynikiem analizy danych pozyskanych z platform sprzedażowych. Firmy będą kontrolowane pod kątem prawidłowości obliczania dochodu, obecności w rejestrze płatników VAT oraz naliczania podatku VAT od sprzedawanych towarów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprzedaż części używanych a osoby prywatne

Przypadku osób prywatnych będą z kolei sprawdzane pod kątem tego, czy powinny one prowadzić sprzedaż w ramach działalności gospodarczej. Poza tym urzędnicy będą przyglądać się ich działalności pod kątem ewentualnych procederów przestępczych polegających na sprzedaży używanych części samochodowych pochodzących z kradzieży.

Źródło: Materiały MondayNews

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

REKLAMA

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

REKLAMA

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

Rok 2024 w motoryzacji. Zmiany, wyzwania i przełomowe momenty

Rok 2024 przyniósł kluczowe zmiany i wyzwania dla przemysłu motoryzacyjnego. Zaostrzone regulacje, jak Fit for 55 i AFIR, przyspieszają przejście na elektromobilność, podczas gdy spadające zainteresowanie elektrykami, rosnąca konkurencja z Chin i niedostateczna infrastruktura ładowania utrudniają rozwój tego sektora. Eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia i trendy, które ukształtowały rynek motoryzacyjny w minionym roku, oraz dzielą się prognozami na przyszłość.

REKLAMA