REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż części używanych na oku fiskusa. Ruszają kontrole.

Sprzedaż części używanych na oku fiskusa. Ruszają kontrole.
Sprzedaż części używanych na oku fiskusa. Ruszają kontrole.

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedaż części używanych na celowniku skarbówki. Powód? Wielu sprzedawców albo nie zarejestrowało nawet firmy, albo zaniża dochody ze sprzedaży.

Sprzedaż części używanych - to sektor podatkowo ryzykowny!

Wakacje w tym roku będą ciężkim okresem dla... sprzedawców części używanych do samochodów osobowych. Powód? Na celownik wzięła ich Krajowa Administracja Skarbowa. Blisko 140 urzędników będzie kontrolować między czerwcem a październikiem osoby, które w internecie handlują częściami do samochodów. Analizy wykazały bowiem, że ten sektor dość często podlega nadużyciom podatkowym. Co ciekawe, KAS zapowiada kontrole nie tylko podmiotów zarejestrowanych - w celu sprawdzenia czy są prawidłowo zarejestrowane w ewidencji VAT czy nie zaniżają dochodów. Urzędnicy odwiedzą też osoby prywatne, które firmy nie zarejestrowały!

REKLAMA

Sprzedaż części i internet

REKLAMA

Kontrole rynku auto części używanych w sieci mają jeszcze jeden cel. Chodzi o wykrycie przypadków, w których sprzedawane elementy pochodzą z nielegalnego źródła, a w tym z przestępstwa. Skąd pomysł KAS na kontrolę tego sektora? Analizy urzędników nie pozostawiają żadnych złudzeń. Internet daje poczucie anonimowości, a to prowadzi do powstania prostego mechanizmu. Rosnąca sprzedaż auto części w sieci prowadzi do coraz większych uszczupleń podatkowych.

Teoretycznie w ww. kwestii na rynku można wyróżnić dwie sytuacje. Pierwsza to handel używanymi częściami bez jakichkolwiek rachunków, paragonów i faktur. Druga sytuacja to taka, gdy zorganizowane grupy próbują legalizować towar przez pozorne działania. Dla przykładu, rejestrują kilka firm, z reguły na tzw. słupy. Następnie wystawiają z nich do legalnych podmiotów faktury za sprzedaż danych części, a te wprowadzają do ewidencji towar jako w pełni legalny - komentuje Maciej Kamiński, ekspert rynku motoryzacyjnego, prezes zarządu HELPER CPP.

Pierwsze działania za urzędnikami

Urzędnicy skarbowi przeprowadzili już próbne działania. Te dotyczyły województw kujawsko-pomorskiego i opolskiego oraz 7 podmiotów. Skutek? W każdym z przypadków wykazane zostały nieprawidłowości w wyliczaniu dochodu czy podatku VAT. Jak skończą się te kontrole? KAS prowadzi jeszcze czynności - nie może zatem poinformować o planowanych krokach prawnych w stosunku do tych przedsiębiorców.

Sprzedaż części używanych. A co z VAT-em?

No dobrze, ale jak KAS będzie wybierać podmioty do kontroli? Urzędnicy wyznaczyli sobie podstawowe kryterium - sprawdzane będą firmy i osoby, które prowadzą w internecie sprzedaż o charakterze ciągłym, zorganizowanym i w celu zarobkowym. Dane o ciągłości działalności będą prawdopodobnie wynikiem analizy danych pozyskanych z platform sprzedażowych. Firmy będą kontrolowane pod kątem prawidłowości obliczania dochodu, obecności w rejestrze płatników VAT oraz naliczania podatku VAT od sprzedawanych towarów.

Sprzedaż części używanych a osoby prywatne

Przypadku osób prywatnych będą z kolei sprawdzane pod kątem tego, czy powinny one prowadzić sprzedaż w ramach działalności gospodarczej. Poza tym urzędnicy będą przyglądać się ich działalności pod kątem ewentualnych procederów przestępczych polegających na sprzedaży używanych części samochodowych pochodzących z kradzieży.

Źródło: Materiały MondayNews

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

    Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    REKLAMA

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    REKLAMA

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    REKLAMA