Jan Szyszko składa zawiadomienie do prokuratury w sprawie ekranów akustycznych
REKLAMA
REKLAMA
Jan Szyszko składa zawiadomienie do prokuratury w sprawie ekranów akustycznych
Jak podaje na swojej stronie Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa: "- Składamy zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa w związku z budową ekranów akustycznych w latach 2008-2012. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli, który jest załącznikiem do zawiadomienia, budowa tych ekranów była często nieuzasadniona. Sprawa budzi wątpliwości ze względu na brak uzasadnienia ekonomicznego i ekologicznego – powiedział minister Jan Szyszko.
REKLAMA
Ministrowie (Jan Szyszko i Andrzej Adamczyk) podkreślali, że ekrany akustyczne były budowane mimo wątpliwości dotyczących wyboru takiej formy ochrony przed hałasem. Koszty budowy ekranów w latach 2008-2012 sięgały ponad 2,5 mld zł. Tymczasem hałas można ograniczać na wiele innych sposobów, np. poprzez ograniczenie prędkości, budowę wałów ziemnych, odpowiednie nasadzenia zieleni czy zmianę nawierzchni na cichszą. - Przykłady takich nieuzasadnionych inwestycji znajdują się również w raporcie NIK – podkreślił minister Jan Szyszko."
Ekrany powstawały na mocy przepisów uchwalonych przez Jana Szyszko w 2007 r.
REKLAMA
Sprawa nie budziłaby aż takich kontrowersji, gdyby nie fakt, że ekrany akustyczne w latach 2008-2012 były budowane w oparciu o przepisy które ustanowił ówczesny minister... Jan Szyszko. Jak czytamy w tekście opublikowanym 13 listopada 2015 r. na portalu Rynekinfrastruktury.pl: "Do października 2012 roku ekrany akustyczne stawiane przy drogach szybkiego ruchu skutecznie zasłoniły przed wzrokiem kierowców wszystko, nawet lasy i ugory. Do rządu powraca człowiek, który w 2007 roku stworzył przepisy, które zaowocowały wybudowaniem setek kilometrów zbędnych ekranów akustycznych – Jan Szyszko ponownie zostanie ministrem środowiska.". (link do tekstu tutaj)
Przepisy dotyczące norm hałasu w okolicach autostrad zostały złagodzone przez rząd koalicji PO-PSL, co poskutkowało znacznym ograniczeniem budowy ekranów dżwiękochłonnych. Choć faktem jest, że przepisy zostały zmienione dopiero w 2012 r. i to po tym, jak media nagłośniły sprawę, że w niektórych przypadkach koszt ekranów wygłuszających sięga nawet 25% kosztów całej inwestycji związanej z budową konkretnego odcinka drogi.
Jak czytamy na stronach internetowych TVP Info (tekst z 30 stycznia 2016 r.): "Eksperci wyliczyli, że przez błędne przepisy przygotowane przez resort kierowany w czasach rządów PiS przez Szyszkę Polska straciła około miliard złotych. – Nie spodziewałem się aż takiego efektu rozporządzenia. Sądziłem, że ekrany powstaną tam, gdzie jest duże zagęszczenie ludności – przekonywał wówczas Szyszko w rozmowie z „Rzeczpospolitą”." (link do tekstu tutaj)
Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Rynekinfrastruktury.pl, Tvp.info
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.