Polskie drogi nadal są najbardziej niebezpieczne w Europie?
REKLAMA
REKLAMA
Media już wielokrotnie informowały o tym, że Polska przoduje pod względem częstotliwości wypadków drogowych. Niedawno pojawił się nowy raport OECD na temat bezpieczeństwa krajowych dróg. Warto sprawdzić, czy ta analiza zawiera informacje o poprawie dotyczącej naszego kraju.
REKLAMA
W OECD tylko Argentyna, Chile, USA i Korea ma mniej bezpieczne drogi
Jeżeli chodzi o Polskę, to według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju na 100 000 mieszkańców naszego kraju, w 2013 roku przypadało prawie dziewięć śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. W niewielu spośród 32 analizowanych krajów OECD, odnotowano gorszy wskaźnik. Śmiertelne wypadki częściej niż w Polsce, zdarzają się tylko na terenie:
- Korei Południowej (10,1 ofiary śmiertelnej w 2013 r. na każde 100 000 mieszkańców)
- USA (analogiczny wynik: 10,3)
- Chile (analogiczny wynik: 12,0)
- Argentyny (analogiczny wynik: 12,3)
REKLAMA
Wśród sprawdzonych przez OECD krajów Starego Kontynentu, Polska nadal jest niechlubnym liderem pod względem częstotliwości wypadków śmiertelnych. W takich państwach, jak na przykład Białoruś, Mołdawia, Serbia i Ukraina statystyki mogą być jeszcze gorsze, ale to raczej niewielkie pocieszenie.
Ciekawe dane OECD wskazują, że od 2000 r. do 2013 r. we wszystkich analizowanych państwach, spadła liczba ofiar śmiertelnych wypadków w przeliczeniu na 100 000 mieszkańców. Taka zmiana jest związana m.in. z lepszą opieką medyczną i poprawą bezpieczeństwa użytkowanych samochodów. W Polsce wskaźnik informujący o częstotliwości śmiertelnych wypadków spadł o 47% (2000 r. - 2013 r.). Ten wynik jest nieco niższy od średniej z 32 porównywanych państw (-53%). Zmiana dotycząca Polski powinna być większa ze względu na dystans, jaki mamy do nadrobienia w stosunku do liderów bezpieczeństwa drogowego.
Od 2000 r. do 2013 roku, największy postęp w zakresie bezpieczeństwa na drogach wykonały dwa kraje z Półwyspu Iberyjskiego - Hiszpania (-75%) i Portugalia (-70%). Ich doświadczenia mogłyby być dobrą wskazówką dla polityków rządzących w Polsce.
Źródło: materiały prasowe Ubea.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.