REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy zakończy się budowa nowego mostu w Opolu?

Subskrybuj nas na Youtube
Kiedy zakończy się budowa nowego mostu w Opolu?
Kiedy zakończy się budowa nowego mostu w Opolu?
PAP

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy zakończy się budowa nowego mostu w Opolu? Ma powstać do końca 2017 r., ale najbardziej cieszy krótki czas w którym przeprawa będzie wyłączona z ruchu.

Najniższa zaoferowana cena i najkrótszy zadeklarowany czas wyłączenia istniejącego mostu na ul. Niemodlińskiej w Opolu z ruchu zdecydowały o tym, że nową przeprawę w tym miejscu zbuduje firma Banimex z Będzina. Inwestycja ma kosztować 26,9 mln zł.

REKLAMA

Budową nowego mostu przy ul. Niemodlińskiej w Opolu zainteresowanych było 15 oferentów. Stary most, istniejący w tym miejscu, jest w złym stanie i ma być rozebrany. W poniedziałek miasto rozstrzygnęło przetarg na realizację tej inwestycji.

REKLAMA

Wybrano najtańszą z ofert (najdroższa wyniosła prawie 42,1 mln zł). O rozstrzygnięciu zdecydował także punktowany w przetargu krótki zadeklarowany czas wyłączenia przeprawy z ruchu. W ofercie firmy Banimex określono go na 0,1 tygodnia, czyli niespełna dzień. Inni oferenci szacowali tymczasem okres wyłączenia z ruchu mostu na od 20 do 68 tygodni.

Wiceprezydent Opola Mirosław Pietrucha zapewnił, że miasto pytało firmę o to, w jaki sposób możliwy będzie tak krótki czas wyłączenia. „W tym zakresie, w jakim zgodnie ze specyfikacją ta odpowiedź mogła być udzielona, otrzymaliśmy ją. Także z rekomendacji, którą mam z Miejskiego Zarządu Dróg wynika, że przy technologii, którą wykorzystuje firma, jest to wykonalne” – mówił wiceprezydent Opola.

Zobacz też: Co dalej z budową drogi S7 między Skarżyskiem Kamienną a granicą województwa?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodał, że zadeklarowany krótki czas wyłączenia przeprawy na ul. Niemodlińskiej z ruchu to „bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców”, którzy mogli spodziewać się znacznie dłuższej przerwy (według opolskich drogowców mogło to być nawet dwa razy po ok. 3 miesięcy). Zaznaczył jednak, że to również zasługa tego, iż w przetargu „mocno punktowano technologię dającą możliwość skrócenia czasu wyłączenia mostu”.

Na ewentualne odwołania firmy mają 7 dni. Jak powiedział Pietrucha - jeśli nie będzie protestu, umowa z wybranym wykonawcą może zostać podpisana w ciągu ok. 10 dni.

REKLAMA

Budowa mostu na ul. Niemodlińskiej będzie największą inwestycją drogową w stolicy województwa. Kolejną może być budowa części obwodnicy południowej miasta. Przetarg na budowę mostu Opole ogłosiło w grudniu. Szacunkowo miał on kosztować ok. 35 mln zł i powstać do końca 2017 r.

Nowy most ma mieć 23 m szerokości i 140 m długości. W ramach inwestycji wykonawca będzie musiał na początku wykonać kładkę dla pieszych i rowerzystów obok istniejącego już mostu, pod którą zostaną też podwieszone wszystkie media znajdujące się obecnie w przeprawie. Jak tłumaczył wcześniej PAP dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu Arkadiusz Karbowiak, według założeń wykonawca równocześnie będzie przygotowywał elementy nowej przeprawy w częściach, które następnie przywiezie na miejsce inwestycji. Potem - według planów - stary most ma zostać zniszczony i w jego miejsce "nasunięta" zostanie nowa przeprawa.

Zobacz też: Wybrano ofertę budowy drogi S5 miedzy Radomickiem a Kaczkowem

Władzom Opola zależało, by przetarg na budowę mostu na ul. Niemodlińskiej ogłosić i rozstrzygnąć jak najszybciej, bo to jeden z dwóch głównych mostów, którymi z zachodniej części miasta wjeżdża do centrum. Stary most, istniejący w tym miejscu Opola od 1980 r. jest w złym stanie i ma zostać rozebrany. Ma on pozwolenie na użytkowanie warunkowo wydane do końca kwietnia przyszłego roku. Według uzgodnień miasta z wojewódzkim nadzorem budowlanym przeprawa jest badana co miesiąc.

Budowa nowego mostu jest wpisana w budżecie Opola jako w całości finansowana ze środków miasta. Docelowo ma być ona jednak elementem dużego projektu, na który miasto chce uzyskać dofinansowanie z puli pieniędzy unijnych przeznaczonych na Aglomerację Opolską, w ramach projektów ukierunkowanych na ograniczenie tzw. niskiej emisji.

Most na ul. Niemodlińskiej powstał w 1980 r. Do jego remontu przymierzano się już w roku 1997. Wtedy jednak miasto dotknęła powódź, po której pojawiło się wiele pilniejszych inwestycji. W 2004 r. stwierdzono nieprawidłowości i pogarszający się stan mostu, a wykonana w 2011 r. ocena stanu technicznego zalecała ograniczenia w użytkowaniu obiektu ze względu na "postępującą degradację". W maju 2013 r. wojewódzki inspektor nadzoru budowanego wydał decyzję nakazującą przeprowadzenie remontu mostu do końca 2014 r., ale ta nie została wykonana. (PAP)

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

REKLAMA

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

REKLAMA

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA