REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gołoledź na drogach w tym tygodniu. IMGW ostrzega przed czarnym lodem. Jak go rozpoznać?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
gołoledź na drogach, IMGW ostrzega przed gołoledzią, czarny lód na drodze, jak się zachować na śliskiej drodze, kiedy powstaje gołoledź, jak rozpoznać gołoledź
Gołoledź na drogach. IMGW ostrzega przed czarnym lodem. Jak go rozpoznać?
wirestock
freepik.com

REKLAMA

REKLAMA

Na drogach w Polsce pojawiła się gołoledź. IMGW ostrzega zatem kierowców z 12 województw przed naprawdę trudnymi warunkami. Co oznacza czarny lód na drodze? I jak zachować się podczas jazdy po oblodzonej drodze?

Po kilku dniach mrozów i opadów śniegu do Polski zajrzy ocieplenie. Niestety, zanim wskazówki termometrów wyraźnie wejdą na "plus", czeka nas okres przejściowy. A to oznacza, wilgoć na jezdni i opady deszczu. Opady marznącego deszczu, bo niestety przy gruncie temperatura cały czas będzie oscylować w granicy zera.

REKLAMA

Gołoledź na drogach i marznące deszcze. IMGW ostrzega

Ostrzeżenie o marznących opadach deszczu jest aktualne w połowie Polski. Zjawisko może się pojawić od północy i Helu czy Gdańska, przez Grudziądz, Bydgoszcz i aż do rejonu Włocławka. Zagrożone są również okolice Siedlec oraz cały pas rejonów górskich na południu kraju. Zjawisko będzie się pojawiać okresowo cały czas w tym tygodniu. Kierowcy powinni szczególnie uważać po zmroku, gdy temperatura przy gruncie mocno spada.

Gołoledź na drogach, IMGW ostrzega przed gołoledzią, czarny lód na drodze, jak się zachować na śliskiej drodze

Gołoledź na drogach, IMGW ostrzega przed gołoledzią, czarny lód na drodze, jak się zachować na śliskiej drodze

Gołoledź na drogach. IMGW ostrzega przed czarnym lodem. Jak go rozpoznać?

IMGW

Czym jest gołoledź?

Gołoledź to nic innego jak zmarznięta warstwa wody na powierzchni drogi. Powstaje z uwagi na roztopy, ewentualnie np. mżawkę i jednocześnie co najmniej zerową temperaturę odczuwalną przy gruncie. Czasami warstwa lodu może być kilkumilimetrowa. To jednak nadal lód. A to oznacza, że problem z utrzymaniem trakcji mogą mieć nawet nowoczesne pojazdy wyposażone w opony zimowe. Gołoledź oznacza ryzyko poślizgu nie tylko w czasie jazdy po łuku, ale także hamowania. Każdy nagły manewr lub taki wykonany przy zbyt dużej prędkości, może się skończyć wypadnięciem z drogi.

Kiedy powstaje gołoledź? Przede wszystkim wieczorem i w nocy po roztopach lub opadach deszczu. Zwłaszcza w sytuacji, w której temperatura przy gruncie spada do 0 lub poniżej 0 stopni Celsjusza. Wilgoć zebrana na asfalcie zamarza w takich warunkach w sekundzie.

Jak rozpoznać gołoledź na drodze?

O pojawieniu się gołoledzi na drodze świadczy kilka sygnałów. Kierowca może zwrócić uwagę m.in. na:

  • podejrzanie świecący się asfalt,
  • asfalt, który dobrze odbija światła reflektorów samochodowych lub latarni ulicznych,
  • wskazanie termometru w samochodzie – alarmująca powinna być temperatura schodzącą poniżej zera,
  • cichszą niż zwykle pracę opon na nawierzchni,
  • brak oporu podczas delikatnych ruchów kierownicą,
  • zmarzlinę widoczną na przydrożnym płocie, żywopłocie, latarni czy znaku drogowym.

Asfalt z gołoledzią delikatnie połyskuje. Właśnie dlatego zjawisko bywa potocznie nazywane czarnym lodem. Lód zebrany na drodze przybiera bowiem kolor asfaltu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak sprawdzić, czy na drodze jest gołoledź?

Potwierdzenie może przynieść prosty test. Gdy kierowca porusza się droga w nocy, jedzie naprawdę wolno (tak do 15 km/h), a droga jest pusta i szeroka, może podjąć próbę delikatnego hamowania. Jeżeli zaraz po wciśnięciu hamulca samochód wpadnie w delikatny poślizg i włączy się system ABS, sygnał będzie jasny. Na drodze jest gołoledź.

Jak jeździć na śliskiej drodze?

W pierwszej kolejności kierowca powinien zredukować prędkość. Nie może jednak wdusić pedału hamulca. To jedynie sprawi, że auto wpadnie w poślizg. Powinien raczej puścić pedał gazu i czekać aż szybkość jazdy spadnie samoczynnie. Poza tym wskazane jest, aby:

  • trzymał dwie ręce na kierownicy – to pozwoli mu reagować w sytuacji kryzysowej, będzie miał większą kontrolę nad pojazdem i możliwość kontrowania poślizgu.
  • uważniej obserwował zachowania innych uczestników ruchu i zachował większy odstęp od poprzedzającego pojazdu.
  • unikał nagłych manewrów i dynamicznych skrętów kierownicą – te zakończą się poślizgiem, a auto i tak nie zachowa się w sposób, który zaplanował kierowca.
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

REKLAMA

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

To już pewne: będą zmiany w cenach za badania techniczne pojazdów. Co czeka kierowców i stacje kontroli pojazdów

Jak informuje resort, jeszcze w grudniu 2024 roku złożono wniosek o wpisanie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Ma ona na celu całkowitą rewolucję w opłatach za badania techniczne samochodów i innych pojazdów.

REKLAMA

Samochód w firmie. Teraz Ford Transit we flocie Truck Care: 20 modeli z zabudową izotermiczną na wynajem krótkoterminowy

Truck Care firma oferująca kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych zdecydowała się na powiększenie swojej floty wynajmu krótkoterminowego o kolejne Fordy. Tym razem wybór padł na 20 Transitów z zabudową izotermiczną. Zamówione samochody trafią do oferty najmu krótkoterminowego.

Cyfrowe prawo jazdy: nadchodzą rewolucyjne zmiany dla kierowców w UE [Nowe przepisy]

Będzie cyfrowe prawo jazdy. Nadchodzą rewolucyjne zmiany w przepisach dla kierowców UE. Utrata prawa jazdy w jednym państwie rozciąga się na całą Unię Europejską. 17-letni kierowcy będą jeździli z opiekunami. Początkujący kierowcy otrzymają wyższe kary za łamanie przepisów. Co jeszcze się zmieni? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

REKLAMA