REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Długi weekend, bezpieczeństwo na drogach

Długi weekend: bezpieczeństwo podróży to podstawa
Długi weekend: bezpieczeństwo podróży to podstawa
www.sebastienmauroy.com
Materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Przed nami długi weekend; chcemy, aby w tym okresie polskie drogi były bezpieczne - powiedział wiceszef resortu infrastruktury. Do uczestników ruchu zaapelował o zdrowy rozsądek, przygotowanie się do podróży i stosowanie się do przepisów prawa.

Konferencja prasowa "Bezpieczna majówka"

W czwartek w siedzibie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego odbyła się konferencja prasowa "Bezpieczna majówka". Udział w niej wziął wiceminister infrastruktury Rafał Weber oraz Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

REKLAMA

Podczas konferencji wiceszef resortu infrastruktury Rafał Weber odnosząc się do długiego majowego weekendu zaznaczył, że ten czas będzie przez obywateli wykorzystywany do odpoczynku, a to - jak podkreślił - wiąże się z wyjazdami, które spowodują dużo większe natężenie ruchu.

"Chcemy, aby w tym okresie polskie drogi były bezpieczne. Nad tym będą pracowały służby, które na co dzień odpowiadają za bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Taką służbą jest m.in. Inspekcja Transportu Drogowego" - mówił Weber.

Przygotowanie do podróży  i rozsądek to podstawa 

REKLAMA

Wiceszef MI zaapelował do uczestników ruchu drogowego, żeby stosowali się do przepisów prawa, zachowywali się zdroworozsądkowo oraz byli dobrze przygotowani do podróży. "Te wszystkie trzy elementy powinny zapewnić bezpieczne dotarcie do celu i bezpieczny powrót do domu" - powiedział.

Weber zaznaczył, że ostatnie statystyki związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym są bardzo pozytywne. "Jeżeli porównany statystykę roku 2022 do roku 2019, a dokonuje takiego porównania, ponieważ 2022 i 2019 to lata bezcovidowe. W tych latach nie było ograniczeń pandemicznych" - wyjaśnił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"To w roku 2022 ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w naszym kraju było o 35 proc. mniej niż w roku 2019. To oznacza, że polskie drogi są coraz bardziej bezpieczne, że działania rządu w zakresie dbania o bezpieczeństwo ruchu drogowego są skuteczne" - podał.

Kwestie techniczne transportu 

Główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur podczas czwartkowej konferencji podkreślił z kolei, że inspektorzy podczas długiego weekendu majowego skupią się m.in. na kontroli ciężkiego transportu, ciężarówek. "Będziemy sprawdzali, czy pojazdy są sprawne technicznie, czy kierowcy są trzeźwi, wypoczęci. Tak, aby ten transport drogowy odbywał się bezpiecznie" - powiedział.

Ograniczenia w ruchu pojazdów ciężarowych

REKLAMA

Zaznaczył, że dla większego komfortu podróżujących w okresie majowego weekendu będą tradycyjne ograniczenia w ruchu pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. 30 kwietnia oraz 2 maja będą obowiązywały w godz. 18-22, a 1 i 3 maja w godz. 8-22. Gajadhur przypomniał, że ograniczenia nie dotyczą pojazdów przewożących m.in. żywe zwierzęta, artykuły spożywcze, lekarstwa i prasę.

Szef GITD dodał, że inspektorzy będą też dbali o bezpieczeństwo przewozu osób i kontrolowali autokarów. Zaapelował też do przewoźników, aby stosowali się do przepisów związanych np. z czasem pracy kierowców, a pasażerom przypomniał o konieczności bezpiecznego zachowania w autokarach, np. zapinania pasów.

Zwrócił się też do kierowców, aby nie przekraczali dozwolonej prędkości i robili przerwy w trakcie podróży.

Zobacz także: Droga wojewódzka 

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA