Nie tylko produkcja pojazdów. Dlaczego Ford inwestuje w energię odnawialną?
REKLAMA
REKLAMA
- Budowanie lepszego świata
- Bezemisyjny Ford w liczbach
- Droga do lepszego wykorzystania energii odnawialnej
Budowanie lepszego świata
REKLAMA
Ford ma wizję, do której konsekwentnie dąży. Budowanie lepszego świata nie może być jednorazowym zrywem czy kilkutygodniową akcją, ale wymaga konkretnego i długofalowego planu. Dlatego firma ambitnie dąży do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w odniesieniu do swoich pojazdów, działalności operacyjnej i w łańcuchu dostaw, nie później niż w 2050 roku. Całe działanie, którego wynikiem jest neutralność węglowa składa się z rozmaitych elementów. Jednym z nich są innowacje, które wprowadzane są w Fordzie, aby zmniejszyć ślad węglowy pojazdów.
REKLAMA
Ale jest jeszcze redukcja emisji w działalności operacyjnej. Tu potrzeba innych działań. Aby zrealizować plan bezemisyjności Ford uznał za priorytet inwestowanie w odnawialne źródła energii, takie jak energia geotermalna, słoneczna i wiatrowa. Zgodnie z umową podpisaną w 2022 r. z DTE Energy w stanie Michigan, Ford przeprowadził największy zakupu energii odnawialnej od przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, jakiego kiedykolwiek w historii Stanów Zjednoczonych dokonała korporacja.
Bezemisyjny Ford w liczbach
Ford odnotował w roku 2023 poziom 70,5% wolnej od emisji CO2 energii elektrycznej, wykorzystywanej w globalnej działalności – ponad połowę stanowiła energia ze źródeł odnawialnych. Do 2026 r. każdy pojazd Forda wyprodukowany w Michigan będzie powstawał z wykorzystaniem ekwiwalentu 100% bezemisyjnej energii elektrycznej – nastąpi to 9 lat wcześniej, niż zakłada plan globalnego przejścia do roku 2035 na korzystanie z produkowanej ekologicznie energii.
Droga do lepszego wykorzystania energii odnawialnej
REKLAMA
Dróg do jak najmniejszej emisji dwutlenku węgla jest wiele. Jedną z nich, do której dąży firma, jest redukcja emisji w łańcuchu dostaw. Zaowocowało to współpracą z dostawcami i partnerami na całym świecie do ruszenia wraz z Fordem w „Road to Better”. Ustanowione zostały wysokie standardy dla dostawców, a firma jest liderem transformacji w sektorze motoryzacyjnym za pośrednictwem kilku inicjatyw, związanych z sektorem energii odnawialnej. Należy do nich strategiczne partnerstwo z Manufacture 2030, którego celem jest pomoc dostawcom w pomiarach, zarządzaniu i redukcji emisji dwutlenku węgla. Istotna jest także rola firmy Ford jako członka-założyciela koalicji «First Movers Coalition», w ramach której podjęto zobowiązanie, aby do 2030 roku co najmniej 10% zakupów aluminium i stali stanowił surowiec produkowany w warunkach bliskiej zeru emisji dwutlenku węgla.
To nie koniec inicjatyw jedne z czołowych firm produkujących samochody. Najnowszą , skoncentrowaną na dostawcach, jest sponsorowanie ogłoszonego niedawno programu «Transform: Auto». Ta innowacyjna współpraca branżowa skupia uwagę się na przyspieszeniu przyjęcia energii odnawialnej w całym łańcuchu dostaw w branży motoryzacyjnej, poprzez udostępnienie dostawcom specjalnie dla nich opracowanych wytycznych i wsparcia ekspertów, które pomogą im osiągnąć cele w zakresie neutralności węglowej. Siła współpracy ma tu kluczowe znaczenie, dzięki niej przemysł motoryzacyjny – zarówno producenci OEM, jak i dostawcy – może zmierzać w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości.
***
Ford, globalna amerykańska marka, od ponad 100 lat wplatająca się w europejskie struktury, stawia na swobodę przemieszczania się, łącząc to z troską o planetę i każdego z nas.
REKLAMA
REKLAMA