Od 1 lipca 2024 r. zmiany w opłatach drogowych! Polacy także to odczują, mimo że wzrost cen dotyczy naszych sąsiadów
REKLAMA
REKLAMA
- Zmiana opłat drogowych w Niemczech
- Nowe stawki opłat odczują przewoźnicy z Polski
- Zmiana opłat nie dotyczy samochodów osobowych
- Dlaczego wzrosły opłaty drogowe
Zmiana opłat drogowych w Niemczech
Zmiany opłat drogowych w Niemczech wprowadzone zostały od 1 lipca 2024 r. Były one planowane już od dłuższego czasu i są wynikiem unijnych przepisów o eurowinietach, wprowadzonych w marcu 2022 r.
REKLAMA
Opłaty dotyczą przede wszystkim branży transportu drogowego, czyli kierowców ciężarowych, zajmujących się przewozem towarów na usługach firm logistycznych. Dodatkowymi opłatami zostaną obciążone pojazdy ciężarowe przekraczające masę całkowitą wynoszącą 3,5 tony. Do tej pory opłaty obowiązywały transport o masie powyżej 7,5 tony.
Nowe stawki opłat odczują przewoźnicy z Polski
Zmianę opłat drogowych najbardziej odczują polscy i litewscy przewoźnicy, ze względu na największy udział w opłatach drogowych spośród wszystkich przewoźników z zagranicy.
Według Eurostatu w 2022 r. polscy kierowcy odpowiadają za ponad 20 proc. transportu drogowego na terenie Unii Europejskiej, z czego najwięcej przejazdów odbywa się właśnie przez Niemcy. Z raportu wynika, że polskie firmy nastawione są bardziej na transport międzynarodowy niż krajowy. Wyróżnia nas to na tle całej Unii Europejskiej, gdzie prawie 70 proc. udziału przypada na przewozy krajowe.
Zmiana opłat nie dotyczy samochodów osobowych
Właściciele samochodów osobowych i kamperów, którzy wybierają się na wakacyjne wojaże, mogą czuć się bezpiecznie. Na szczęście zmiany w opłatach drogowych ich nie dotyczą.
- Nowe stawki na niemieckich autostradach dotyczą kierowców ciężarowych i są związane z planowanym ograniczeniem emisji oraz redukcją CO2 w atmosferze. Kierowcy aut osobowych lub kamperów, którzy wyjeżdżają na wakacje przez Niemcy, nie mają czego się obawiać. Rewizja opłat, którą obserwuje się w Niemczech, jest zapowiedzią większych zmian globalnych, a przynajmniej w Europie, w kontekście branży transportu drogowego - mówi Anna Biekonis, Country Manager, DKV Mobility Poland, firmy oferującej branży transportu drogowego technologiczne rozwiązania dotyczące płatności drogowych.
Dlaczego wzrosły opłaty drogowe
Wprowadzone opłaty są wynikiem rosnących kosztów utrzymania dróg, podatków ekologicznych, a także przepisów unijnych dla wszystkich rynków. Jest to kolejne, obok inflacji i spowolnienia gospodarki, wyzwanie dla polskich przewoźników.
Reformy wprowadzane są obecnie przez kolejnych członków Unii Europejskiej na gruntach krajowych. Państwa, które wdrożyły lub są w trakcie wdrażania reform, to obecnie Niemcy, Austria, Belgia, Czechy, Estonia, Węgry, Dania i Niderlandy. Co ważne, z opłat drogowych dla pojazdów ciężarowych pozostają zwolnione auta elektryczne.
REKLAMA
REKLAMA