Kia Soul po faceliftingu
REKLAMA
REKLAMA
Całkowicie odświeżona, najnowsza wersja modelu Kia Soul, który jest produkowana w Korei, otrzymała nowy wygląd zewnętrzny, dzięki czemu ma przypaść do gustu europejskim użytkownikom. Soul otrzymał nowe jednostki napędowe, lepsze wyposażenie, bardziej staranne wykończenie kabiny i jeszcze większe możliwości personalizacji.
REKLAMA
„Model Soul odgrywał kluczową rolę w ustalaniu pozycji Kia jako marki kierującej się designem, dzięki czemu dwa lata po pojawieniu się na rynku wciąż stanowi on wyzwanie dla innych marek i zdecydowanie wyróżnia się z tłumu konwencjonalnych modeli z segmentu B” — mówi Paul Philpott, dyrektor operacyjny w Kia Motors Europe.
Zobacz też: Kia Optima: dane techniczne i wyposażenie
REKLAMA
„Od wprowadzenia na rynek na początku 2009 r. Kia sprzedała w Europie ponad 46 000 sztuk Soula. Spodziewamy się, że lepsze wyposażenie odświeżonego modelu pozwoli zwiększyć sprzedaż i jednocześnie utrzymać niepowtarzalny charakter pierwowzoru” — dodaje Philpott.
Zmiany stylizacyjne w nowym Soulu to między innymi wydłużenie maski o 15 mm, przez co całkowita długość zwiększyła się do 4120 mm. Dolny przedni wlot powietrza jest szerszy, a okrągłe przednie światła przeciwmgielne większe.
W standardzie zamontowano mocniejsze dwużarówkowe reflektory z czarnymi oprawami i dwużarówkowe światła do jazdy dziennej. Opcjonalnie dostępne są nowe reflektory projekcyjne, światła do jazdy dziennej i lampy tylne wykonane w technologii LED.
Zobacz też: Toyota Hilux 2012 – nowa twarz nieśmiertelnego pick-upa
Soul po liftingu zyskał nowe 16- i 18-calowe felgi aluminiowe, klamki, lusterka zewnętrzne ze zintegrowanymi kierunkowskazami diodowymi. Z tyłu czarny panel w zderzaku został rozbudowany, przez co bliźniacze lampy przeciwmgielne zostały przesunięte na zewnątrz, w kierunku krawędzi samochodu.
W palecie znajdziemy 11 kolorów, w tym trzy nowe: Saddle Brown, Olive Green i Misty Green.
Ulepszenia techniczne Kii Soul po faceliftingu
Wśród istotnych technicznych udoskonaleń odświeżonego Soula znajduje się wprowadzenie nowego 140-konnego silnika benzynowego oraz nowej sześciostopniowej ręcznej i automatycznej skrzyni biegów.
REKLAMA
Całkowicie aluminiowy, 1,6-litrowy silnik benzynowy Gamma z GDI zastępuje wcześniejszą 124-konną jednostkę. Generuje on o 13% większą moc (140 KM przy 6300 obr./min) i osiąga maksymalny moment obrotowy o wartości 166 Nm przy 4850 obr./min. Soul wyposażony w ten silnik przyspiesza od 0 do 100 km/h w 10,4 s i osiąga maksymalną prędkość 185 km/h. Producent podaje, że w przypadku standardowego Soula napędzanego benzyną zużycie paliwa w cyklu mieszanym wynosi 6,4 l/100 km przy emisji CO2 równej 149 g/km.
Klienci preferujący silniki Diesla wciąż mają do dyspozycji 128-konną jednostkę U2 CRDi. Osiąga ona maksymalny moment obrotowy równy 260 Nm przy 1900 obr./min. Według danych producenta zużycie paliwa utrzymuje się na poziomie 4,9 l/100 km, a emisja spalin wynosi 129 g/km. W przypadku tego silnika pakiet EcoDynamics pozwala zmniejszyć spalanie do 4,7 l/100 km i zredukować emisję CO2 do poziomu 125 g/km.
Zobacz też: Używana Kia cee’d: kompakt za rozsądne pieniądze
Na większości rynków europejskich oba silniki będą oferowane także z nową sześciostopniową ręczną lub automatyczną skrzynią biegów.
Zmiany wewnątrz kabiny obejmują opracowaną na nowo środkową konsolę, okrągłe pokrętła ogrzewania, szerszy wybór nowych materiałów stosowanych w tapicerce (tkanina Soul, tartanowa krata, wzór w pepitkę i skóra) oraz dostępność zestawu wskaźników Supervision (w wysokiej rozdzielczości) w opcji.
Nowa Kia Soul ma także lepsze wyciszenie silnika.
Zobacz też: Używana Kia Sorento – pierwsza liga koreańska
Nowej Kia Soul: systemy bezpieczeństwa
Na wszystkich rynkach europejskich Soul jest standardowo wyposażony w system ESC (elektroniczny system kontroli jazdy), ABS (system zapobiegający blokowaniu się kół podczas hamowania), system wspomagający hamowanie, system kontroli trakcji oraz HAC (system wspomagający pokonywanie podjazdów, zapobiegający stoczeniu się w trakcie ruszania w górę wzniesienia).
W odświeżonym Soulu znaleźć można również system VSM (system zarządzający stabilnością pojazdu), który przeciwdziała skutkom różnic w przyczepności na śliskich nawierzchniach mieszanych i pomaga pojazdowi utrzymać stabilną pozycję, zmniejszając wydajność wspomagania kierownicy (jeżeli kierowca działa na nią ze zbyt dużą siłą) lub zwiększając tę wydajność (jeżeli siła kierowcy jest niewystarczająca).
Zobacz też: Pierwsza jazda: Kia Rio – postrach konkurencji
W kontekście bezpieczeństwa pasywnego każdy Soul jest także standardowo wyposażony w sześć poduszek powietrznych — przednich, tylnych i kurtynowych — oraz w przednie „aktywne” zagłówki, pozwalające zminimalizować niebezpieczeństwo uszkodzenia odcinka szyjnego kręgosłupa.
Autosalon24.pl - Kia Soul 1.6 CRDi, nawet 11% taniej. Sprawdź teraz!
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.