Dlaczego rośnie zainteresowanie wynajmem samochodów do firm?
REKLAMA
REKLAMA
Wynajem samochodu zamiast jego zakup
Wynajem długoterminowy jest szczególnie atrakcyjny dla firm, w których samochody są bardzo eksploatowane. W branżach, takich jak catering, firma musi mieć stały dostęp do sprawnych samochodów. Przy wynajmie, w razie kłopotów z autem, to na firmie udostępniającej samochody ciąży obowiązek jego naprawy i zorganizowanie pojazdu zastępczego.
REKLAMA
Zobacz też: Leasing czy kredyt na auto - jakie są różnice i korzyści?
- Popularność wynajmu długoterminowego samochodów w sektorze MŚP z roku na rok rośnie – mówi Paweł Mazur z ANG Biznes. - Potwierdzają to ostatnie badania rynku - już co piąty przedsiębiorca deklaruje, że korzysta z tej opcji w swojej firmie. Co prawda na tę opcję budowania floty najczęściej decyduje się sektor produkcji i budownictwa – ponad 20% firm, ale już blisko 40% przedsiębiorstw z sektora horeca jest zainteresowanych zastosowaniem tego rozwiązania również u siebie.
Brak wkładu własnego i stałe miesięczne koszty
REKLAMA
Jednak to stałe miesięczne koszty są najczęściej podawaną przez przedsiębiorców zaletą najmu. Od początku obowiązywania umowy aż do jej zakończenia, płacimy stałą sumę, którą wynegocjowaliśmy z firmą. Najemca nie musi się martwić o nieprzewidziane wydatki, związane z naprawami czy o wysokie koszty ubezpieczenia. Istotną przewagą wynajmu nad leasingiem, szczególnie dla początkujących przedsiębiorców, jest brak konieczności wpłacania wkładu własnego, który wynosi zwykle 20% wartości samochodu.
- Są jednak także minusy wynajmu długoterminowego – tłumaczy Paweł Mazur - Niektóre firmy ustalają limit kilometrów, którego przekroczenie wiąże się z dodatkowymi opłatami. Jednak zawsze warto tę kwestię negocjować. Firma może np. wziąć pod uwagę czas, na jaki chcemy wynająć samochody, ich liczbę lub lojalność i znieść limity.
Wynajem a leasing - różnice
Kontrakt na wynajem długoterminowy przyjmuje formę umowy dzierżawy lub umowy leasingu operacyjnego. Jest zatem właściwie jedną z form leasingu. Często podawanym plusem wynajmu jest możliwość zmiany samochodu na nowy, po skończeniu się umowy. Okazuje się jednak, że i przy leasingu jest to możliwe. Przedsiębiorca nie musi stać się właścicielem danego samochodu wraz z zapłaceniem ostatniej raty. Auto może trafić na tzw. plac poleasingowy, a klient ma możliwość wzięcia kolejnego samochodu, na ustalonych warunkach.
Zobacz też: Co różni kredyt samochodowy od leasingu?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.