REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup używanego auta - wymagane dokumenty

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krzysztof Jurczyk
Pasjonat motoryzacji
Kluczyk, dokumenty Fot. Fotolia
Kluczyk, dokumenty Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Aby zarejestrować samochód niezbędne są odpowiednie dokumenty. Bez nich użytkowanie auta może okazać się niemożliwe. Jakie dokumenty samochodu są potrzebne do rejestracji w Polsce?

Używane auto - wymagane do rejestracji dokumenty

Kupno samochodu używanego zawsze wiąże się z pewnego rodzaju ryzykiem, ponieważ nie do końca wiemy na jaki egzemplarz trafimy. Dochodzi do tego kwestia wypełnienia wszystkich formalności. Jakie dokumenty powinniśmy otrzymać podczas zakupu samochodu używanego?

REKLAMA

Przy zakupie samochodu używanego powinniśmy zachować wszelkie środki ostrożności, aby zmniejszyć ryzyko zostania oszukanym, ponieważ taka transakcja wiąże się często z dużymi sumami pieniędzy. Kluczem do tego jest skompletowanie niezbędnych dokumentów.

Zobacz też: Przebieg auta a jego cena: sprowadzane samochody

Umowa kupna sprzedaży jest najważniejszym dokumentem dla kupującego samochód, ponieważ jest dowodem nabycia własności samochodu. Powinny zawierać się w niej zapisy nie tylko identyfikujące pojazd (marka i model), ale także numery rejestracyjne, silnika i nadwozia, przebieg oraz inne cechy szczególne. Może mieć to wpływ na późniejsze uprawnienia kupującego w razie wykrycia ukrytych wad bądź podejrzenia o to, że samochód był kradziony. Zaletą takich zapisów jest również fakt, że pojazd przejdzie na kupującego wraz z zawarciem umowy. W przypadku braku tych wpisów, samochód przechodzi na kupującego dopiero w momencie fizycznego wydania auta.

Jakie dokumenty auta powinien przekazać nam jego sprzedawca?

Ponadto od sprzedającego powinniśmy otrzymać:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- dowód rejestracyjny, jeżeli pojazd jest zarejestrowany

- dowód zawarcia polisy OC pojazdu

- zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu

- kartę pojazdu, jeżeli taka była wydana ( każdy samochód zarejestrowany po 1999 roku posiada taką kartę)

Sprowadzane auto - dokumenty

Co więcej, kiedy auto jest sprowadzone z zagranicy, ale było użytkowane w kraju należącym do UE i nie zostało zarejestrowane w Polsce, niezbędnymi dokumentami przy pierwszej rejestracji w Polsce są:

- dowód odprawy celnej przywozowej

- dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium Polski

- zaświadczenie wydane przez właściwy organ potwierdzający: uiszczenie podatku od towarów i usług od pojazdów sprowadzanych z państw członkowskich UE lub brak obowiązku uiszczenia tego podatku

- dowód wpłaty "opłaty recyclingowej"

- wyciąg ze świadectwa homologacji albo odpis decyzji zwalniającej pojazd z homologacji

- tablice rejestracyjne lub zaświadczenie o ich braku

Zobacz też: Sprawdzenie auta i jego dokumentów przed zakupem

Natomiast do samochodów sprowadzonych z kraju  spoza terytorium UE i EFTA, oprócz powyższych dokumentów, powinny być dołączone również:

- dowód wykonania badania technicznego na terytorium Polski

- świadectwo homologacji

Termin rejestracji sprowadzanego samochodu

Ponadto, zgodnie z art. 71 ust. 7 Prawa o ruchu drogowym, właściciel samochodu sprowadzonego z poza państwa Unii Europejskiej, jest zobowiązany do zarejestrowania go w Polsce do 30 dni od dnia sprowadzenia.

Zobacz też: Samochód demonstracyjny - zakup

Podsumowując, do kupna samochodu używanego musimy podejść w racjonalny sposób, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Ważne jest, aby dokładnie przeczytać umowę kupna sprzedaży, czy wszystkie dane zostały dobrze wpisane oraz czy umowa nie zawiera niepokojących postanowień. Wybierając samochód, warto dopytać się czy właściciel posiada kartę pojazdu samochodu. Dla nowego nabywcy jest ona bardzo ważna, ponieważ odnotowywane są w niej wszystkie zmiany zachodzące w pojeździe jak również dane techniczne:(na przykład założenie instalacji gazowej czy informacje o poprzednich właścicielach). Przy zakupie samochodu może nam pomóc ktoś, kto wcześniej uczestniczył już w takiej transakcji. Nowy zakup może budzić w nas wiele emocji, dlatego taka osoba będzie mogła w sposób chłodny i obiektywny ocenić całą sytuację.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA