REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uniknąć zimowych niespodzianek?

Jakubowski Ryszard
Warto zadbać o kilka szczegółów zimą
Warto zadbać o kilka szczegółów zimą

REKLAMA

REKLAMA

Najtrudniejszy dla kierowców jest okres przejściowy pomiędzy jesienią i zimą. To czas, kiedy mogą na drogach wystąpić niespodziewane oblodzenia, nawet gdy panują minimalnie dodatnie temperatury.

REKLAMA

Miejsca, w których mogą niespodziewanie wystąpić lokalne oblodzenia są znane od dawna. Są to różnego rodzaju mostki i wiadukty, fragmenty drogi nad przepustami wodnymi, droga w zagłębieniach terenu, zwłaszcza w pobliżu zbiorników i cieków wodnych itp. Gdy termometr pokazujący temperaturę tuż nad jezdnią zbliża się do zera, można niemal być pewnym, że w takich miejscach temperatura może spaść minimalnie poniżej zera i w wyniku tzw. przygruntowego przymrozku wystąpi oblodzenie. Niestety, nawet najlepszy termometr ma pewną bezwładność, dlatego pokaże szybki spadek temperatury najwcześniej po sekundzie. W tym czasie samochód pokonuje zazwyczaj 30 i więcej metrów, a więc kierowca zobaczy informację o możliwości wystąpienia oblodzenia zbyt późno, często już po wyjechaniu z miejsca, gdzie ono mogło występować, lub co gorsza, po niespodziewanym wpadnięciu w poślizg.

REKLAMA

W okresie przejściowym i w pierwszych dniach zimy należy wymienić płyn w układzie spryskiwaczy szyb i reflektorów na zimowy, lub przynajmniej dolać do używanego do tej pory 10% spirytusu skażonego (bezbarwnego denaturatu), co obniży temperaturę krzepnięcia roztworu do mniej więcej minus 6 stopni Celsjusza. Po zużyciu starego zapasu należy zacząć stosować właściwy, zimowy płyn.

Zobacz również: Jak zabezpieczyć uszczelki przed zimą?

REKLAMA

W zasadzie nie powinno się go rozcieńczać, ale nieraz, dla oszczędności, gdy nie zanosi się w najbliższym czasie na większe mrozy, a płyn wytrzymuje do minus 30 stopni, można do niego dolać niewielką ilość wody (do 30%). Taki roztwór nie zamarznie na zimnej szybie nawet przy temperaturze nieco powyżej minus 15 stopni. Zawsze należy mieć w samochodzie pewien zapas płynu nierozcieńczonego, aby móc w każdej chwili uzupełnić zawartość zbiorniczka. Bywa, że podczas jazdy drogą wśród dużych pojazdów, zużycie płynu przekracza 1 litr na 100 km, zwłaszcza gdy służy on także do spryskiwania reflektorów i tylnej szyby.

Trzeba zadbać także o jakość paliwa. Po okresie letnim i jesiennych chłodach w zbiorniku może być sporo wody. Najskuteczniejszym sposobem jej usunięcia jest zużycie prawie całej zawartości zbiornika podczas normalnej eksploatacji, a następnie całkowite spuszczenie resztek paliwa, w których oprócz wody będą także różne zanieczyszczenia stałe.

Zobacz również: Jak uniknąć zamarzania wycieraczek?

Nie zawsze takie radykalne czyszczenie baku jest możliwe do wykonania, choćby z braku miejsca i czasu. Można ratować się dodaniem do paliwa, gdy jest jego jeszcze dużo w zbiorniku, niewielkiej ilości denaturatu. Metoda ta nie jest skuteczna w przypadku oleju napędowego, a może bardzo zakłócić pracę silników benzynowych w nowoczesnych samochodach z elektronicznym sterowaniem składem mieszanki. W starszych modelach też należy się liczyć z chwilowymi przerwami w pracy silnika, nierówną pracą, zwłaszcza na wolnych obrotach itd. Dlatego ilość użytego denaturatu powinna być niemal symboliczna – zwykle wystarczy dodawać do paliwa podczas kilku kolejnych tankowań po 100 do 200 ml alkoholu, aby całkiem pozbyć się wody z układu paliwowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Powołanie samochodu do wojska w 2024 r. Temat powraca. Jest nowe rozporządzenie

    Temat powołania samochodu do wojska powraca. A wszystko za sprawą rozporządzenia ministra o groźnie brzmiącej nazwie. To mówi o rodzajach rzeczy ruchomych podlegających ewidencji dotyczącej świadczeń na rzecz obrony. Co to oznacza dla kierowców?

    Kara za brak przeglądu. Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

    Samochód oznacza wygodę. To jednak też obowiązek. I kierowca musi pamiętać nie tylko o polisie OC, ale także ważnym przeglądzie technicznym. Jaka jest kara za brak przeglądu w samochodzie?

    Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata

    Nie wszystkie diesle nie będą mogły wjechać do stref czystego transportu. Są takie, których właściciele nie muszą się obawiać zakazu wjazdu do SCT przez długie lata! Co jednak z cenami diesli?

    Zmiany dla kierowców w 2024 r. Lista jest długa. Szykuje się kolejna rewolucja w przepisach

    Pojawią się strefy czystego transportu, konfiskata samochodu pijanych kierowców oraz obowiązkowa kamera na kierownicy i czarna skrzynka w aucie. A to dopiero początek zmian dla kierowców, które przyniesie 366 dni 2024 r. W tym materiale znajdziesz pełną listę nowości.

    REKLAMA

    Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

    Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

    Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie

    Odmrażacze do szyb samochodowych biją rekordy popularności wśród kierowców zimą. Temu nie można się dziwić. Jedno psiknięcie wystarczy, aby szron zniknął. Bez skrobania! Czy taki płyn można jednak zrobić w domu? Sposób jest bardzo prosty, ale i tani.

    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    REKLAMA

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA