REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczna jazda autostradą. Pamiętaj o tym w wakacje!

Bezpieczna jazda autostradą. Pamiętaj o tym w wakacje!
Bezpieczna jazda autostradą. Pamiętaj o tym w wakacje!
ST

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje oznaczają podróże, a podróże często oznaczają jazdę autostradą. Jak zachować się na tego typu drogach i jakich zasadach pamiętać? Oto kompendium bezpiecznej jazdy autostradą.

Samochód osobowy może poruszać się autostradą z prędkością dochodzącą do 140 km/h. A to sprawia, że szczególnego znaczenia nabierają odległości między samochodami. To dystans między jednym a drugim autem sprawia, że kierowca ma wystarczającą ilość czasu na podjęcie bezpiecznej reakcji - np. wystarczająco wczesnego hamowania w razie pojawienia się sytuacji awaryjnej.

REKLAMA

Bezpieczna jazda autostradą to bezpieczna odległość!

Bezpieczna odległość, czyli jaka? Zarząd Autostrady Wielkopolskiej przypomina zasadę 3 sekund. Na czym polega? Należy wybrać dowolny obiekt na trasie, na przykład znak drogowy, przy którym jadący przed nami pojazd się znajduje. Jeżeli miniemy wybrany znak po ok. 3 sekundach, oznacza to, że zachowujemy odległość, którą zapewni nam bezpieczeństwo.

Bezpieczna jazda autostradą, czyli pamiętaj o odpoczynku!

Bardzo częstą przyczyną wypadków podczas wyjazdów wakacyjnych jest znużenie. Wtedy kierowcy zdecydowanie spada poziom koncentracji, ewentualnie zaczynają pojawiać się u niego tzw. mikro-drzemki. Kiedy odpoczywać? Najlepiej po jakiś 2 - 3 godzinach podróży. Gdzie odpoczywać? Podczas jazdy autostradą to na szczęście żaden problem. Na trasie operator przygotował serię MOP-ów, na których funkcjonują toalety, stacje paliw, restauracje czy nawet place zabaw dla dzieci.

Bezpieczna jazda autostradą - o tym pamiętaj zawsze:

  • Auto osobowe może jechać autostradą z prędkością 140 km/h. W przypadku ciężarówek limit spada do 80 km/h.
  • Zatrzymuj auto tylko na wyznaczonych do tego parkingach. 
  • Pod żadnym pozorem nie zawracaj - zakaz obowiązuje też np. w punktach poboru opłat.
  • Zepsuł Ci się samochód? Zatrzymaj się na pasie awaryjnym, włącz światła awaryjne, wystaw trójkąt ostrzegawczy 100 metrów za autem i wyjdź poza bariery - tak żeby znaleźć się w bezpiecznej odległości od drogi.
  • Możesz wezwać pomoc wprost z kolumny alarmowej - te są rozmieszczone w odległości 2 kilometrów od siebie i wystarczy wcisnąć w nich wyłącznie czerwony guzik (wtedy to system zlokalizuje miejsce zgłoszenia).
  • Alarmowy numer kontaktowy to: +48 61 83 83 112.

Źródło: Materiały prasowe Autostrada Wielkopolska SA.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydają flotę

    Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

    Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

    Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

    Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

    1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

    REKLAMA

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

    Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

    W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

    Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

    Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

    Na stacjach ceny paliw już niższe, a będzie jeszcze taniej!

    Wreszcie obniżki cen paliw na stacjach. To pierwsze od połowy października, a analitycy przewidują, że to jeszcze nie koniec. Na przełomie listopada i grudnia maja spaść ceny wszystkich paliw.

    REKLAMA

    Nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu w 2024 r. Standardem stanie się 5 systemów

    Już w roku 2024 także w Polsce pojawi się nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Narzuca ją Unia Europejska. Czy nowe wyposażenie podwyższy ceny aut z salonu? I co z używanymi pojazdami?

    Włamał się do salonu samochodowego, ukradł trzy auta, laptopy, sejf, ekspres do kawy, telewizor

    Na duże łowy wybrał się 26-latek z Łodzi. Z salonu samochodowego ukradł m.in. trzy auta, komputer, gotówkę i telewizor. Policjantom udało się zatrzymać sprawcę, teraz grozi mu do 10 lat więzienia. 

    REKLAMA