REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypadki z udziałem młodych ludzi - co robić aby je ograniczyć?

Subskrybuj nas na Youtube
wypadek, kolizja, zderzenie Fot. newspress
wypadek, kolizja, zderzenie Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Według badań WHO najczęstszą przyczyną śmierci osób w wieku 15-29 lat są wypadki samochodowe. Jak walczyć z tym problemem? O czym powinien pamiętać każdy kierowca?

Zadbaj o bezpieczeństwo w trakcie jazdy

Chcąc dotrzeć do młodych kierowców, Michelin uruchomił w szkołach nauki jazdy pilotażowy program, który poszerza zajęcia dotyczące bezpieczeństwa drogowego. Kampania Złote Zasady obejmuje wiele działań w Internecie i mediach społecznościowych. Na specjalnej stronie internetowej http://zlotezasady.michelin.pl znaleźć można zarówno szczegóły dotyczące programu, jak również ciekawostki na temat każdej ze Złotych Zasad Michelin. Dodatkowo w serwisie Facebook przygotowano aplikację konkursową, dzięki której można sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą reguł bezpieczeństwa drogowego, a także wygrać atrakcyjne nagrody. Ponadto działa specjalny kanał YouTube, na którym można obejrzeć wszystkie filmy edukacyjne z komentarzem Krzysztofa Hołowczyca.

REKLAMA

Niepotrzebna śmierć

Jak pokazują raporty Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wypadki drogowe są najczęstszą przyczyną śmierci osób w wieku 15-29 lat (Raport opublikowany w marcu 2013 roku.) Ponadto według danych polskiej policji najwyższy wskaźnik wypadków drogowych występuje właśnie wśród kierowców w wieku 18-24 (Dane Komendy Głównej Policji; wskaźnik na 10 000 populacji.). Stąd też potrzeba szczególnej edukacji tej grupy.

10 zasad bezpiecznej jazdy według Michelin

  1. Jako kierowca lub pasażer zawsze pamiętaj, żeby zapiąć pasy

Pasy bezpieczeństwa redukują ryzyko wystąpienia ciężkich i śmiertelnych obrażeń w wyniku wypadku o prawie połowę. Oznacza to, że szanse na przeżycie kolizji rosną co najmniej dwukrotnie dzięki zapiętym pasom. W czasie kolizji siła uderzeniowa pasażera siedzącego na tylnym siedzeniu i niezabezpieczonego pasami może wynosić nawet trzy tony. To dlatego podczas wypadku może on stanowić śmiertelne zagrożenie dla osób na przednich siedzeniach. Poduszki bezpieczeństwa stanowią dodatkową ochronę podczas wypadku, ale tylko wtedy, gdy pasażerowie mają jednocześnie zapięte pasy bezpieczeństwa.

Zobacz też: Wypadki drogowe w Polsce - prawdziwe przyczyny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Krajowa  Rada  Bezpieczeństwa  Ruchu  Drogowego

  1. Kodeks drogowy powstał, aby nas chronić

Pierwszym krajem, który wprowadził obowiązek posiadania prawa jazdy były Prusy. Było to w 1903 roku. W Polsce pierwsze dokumenty tego typu pojawiły się w roku 1918. W różnych krajach Unii Europejskiej obowiązują niespotykane w Polsce kategorie prawa jazdy, np. kategoria G uprawniająca do prowadzenia walca drogowego czy kategoria S uprawniająca do prowadzenia skutera śnieżnego.

Źródło: Wikipedia

  1. Dla bezpieczeństwa własnego i innych zawsze prowadź auto zgodnie z dopuszczalną prędkością

Nadmierna prędkość jest przyczyną aż jednej trzeciej wypadków śmiertelnych. Limity prędkości nie zostały wymyślone bez powodu – większość pieszych nie przeżyje potrącenia przez samochód jadący z prędkością większą niż 50 km/h.

Wzrost średniej prędkości pojazdu o 5% prowadzi do wzrostu:

- liczby wypadków o 10%;

- liczby wypadków z ofiarami ciężko rannymi o 16%;

- liczby wypadków z ofiarami śmiertelnymi aż o 22%.

Zobacz też: Kierowca, pieszy, motocyklista - kto jest najczęstszym sprawcą wypadków drogowych?

Źródło: Krajowa  Rada  Bezpieczeństwa  Ruchu  Drogowego

  1. Regularnie kontroluj zużycie opon i ich ciśnienie; nie zapomnij o sprawdzeniu opony zapasowej

Prawidłowe ciśnienie w oponach to istotny czynnik dla naszego bezpieczeństwa – właściwie napompowane opony zwiększają przyczepność i skracają drogę hamowania. Utrzymywanie właściwego ciśnienia wpływa ponadto na:

- trwałość opony poprzez wydłużenie czasu jej użytkowania o jeden sezon;

- ekonomię i ekologię jazdy – prawidłowo napompowana opona zmniejsza zużycie paliwa o ok. 0,3 l na 100 km.

Nieprawidłowy poziom ciśnienia w oponach zwiększa ryzyko eksplozji opony – wynika to z nieprawidłowego rozłożenia nacisku osi pojazdu na podłoże oraz zmiany powierzchni styku opony z nawierzchnią. Badania Michelin przeprowadzone w 2013 r. pokazują, że ponad 64% samochodów w Polsce ma nieprawidłowe ciśnienie w oponach.

Zobacz też: Prawidłowe ciśnienie powietrza w oponach - porady Michelin

Źródło: Michelin

  1. Kiedy jesteś pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, nie siadaj za kierownicą

Już zaledwie 0,1‰ alkoholu we krwi, czy połowa dopuszczalnej w Polsce dawki, powoduje rozproszenie uwagi, a tym samym zwiększa ryzyko wypadku. Około 25% osób, które zginęły na europejskich drogach to ofiary wypadków będących wynikiem spożycia alkoholu.

Źródło: Krajowa  Rada  Bezpieczeństwa  Ruchu  Drogowego

  1. Pamiętaj, że dzieci powinny podróżować wyłącznie w fotelikach

Używanie fotelików dla dzieci w wieku poniżej 12 lat i wzroście do 150 cm jest w Polsce obowiązkowe. Obowiązkowe korzystanie z fotelików dziecięcych może zredukować liczbę śmiertelnych wypadków z udziałem małych pasażerów o 35%. Siła uderzenia poduszki powietrznej w tył fotelika dziecięcego zamontowanego na przednim siedzeniu jest porównywalna z siłą uderzenia kijem bejsbolowym przez zawodowego gracza.

Źródło: Krajowa  Rada  Bezpieczeństwa  Ruchu  Drogowego, Światowa Organizacja Zdrowia

  1. Nie używaj telefonu komórkowego w czasie jazdy – nie rozpraszaj się za kierownicą

Badania pokazują, że rozmowa przez telefon podczas jazdy może mieć podobne skutki, jak prowadzenie samochodu po wypiciu alkoholu. Prawdopodobieństwo spowodowania wypadku przez kierowcę rozmawiającego przez telefon wzrasta aż czterokrotnie! Korzystanie z zestawu słuchawkowego nie rozwiązuje problemu, ponieważ rozproszenie uwagi kierowcy jest podobne. Pisanie wiadomości tekstowych w czasie prowadzenia pojazdu wydaje się mieć nawet poważniejsze skutki, a ryzyko spowodowania wtedy wypadku rośnie w porównaniu z rozmową telefoniczną.

Zobacz też: Używanie telefonu w czasie jazdy - aspekty bezpieczeństwa

Źródło: Światowa Organizacja Zdrowia

  1. Jeśli czujesz się śpiący lub zmęczony, zjedź z trasy i odpocznij

W 2012 r. w Polsce prawie 1 000 osób zginęło lub zostało rannych w wypadkach spowodowanych z winy kierowców było wynikiem ich zmęczenia lub zaśnięcia kierowcy.

Źródło: Komenda Główna Policji

  1. Zawsze zakładaj kask, poruszając się jednośladami

Dobrej jakości kask może zredukować ryzyko śmierci w wyniku wypadku drogowego o 40%, natomiast ryzyko ciężkich obrażeń nawet o 70%. Uszkodzenia głowy i szyi to główna przyczyna śmierci oraz ciężkich obrażeń wśród motocyklistów i rowerzystów. W Europie aż 75% wszystkich śmiertelnych wypadków wśród użytkowników pojazdów dwukołowych to właśnie wynik uszkodzeń głowy. Badanie przeprowadzone na zlecenie Michelin Polska pokazały, że zaledwie 2% dorosłych rowerzystów chroni głowę za pomocą kasku podczas jazdy.

Zobacz też: Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie kasku?

Źródło: Światowa Organizacja Zdrowia, Michelin

  1. Na drodze bądź uprzejmy i szanuj innych użytkowników ruchu

Uprzejmość na drodze to nie tylko dowód naszej kultury i szacunku dla innych, lecz także  ważny czynnik zmniejszający ryzyko w wypadków.

Źródło: materiały prasowe Michelin

Prędkość Michelin akcja bezpieczeństwo
Michelin
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OC dla rowerzystów – konieczność czy ograniczanie wolności? Polacy podzieleni

Czy rowerzyści powinni mieć obowiązkowe OC? Wraz ze wzrostem liczby jednośladów na drogach, temat ten wraca jak bumerang i dzieli opinię publiczną. Najnowsze badanie Rankomat.pl pokazuje, że Polacy są niemal równo podzieleni – nie brakuje zarówno zwolenników bezpieczeństwa, jak i obrońców niezależności.

Masz radio w samochodzie? Możesz spodziewać się kontroli

Właściciele samochodów – zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy – powinni pamiętać o opłatach za używanie odbiorników radiofonicznych. Chodzi o konieczność opłacania abonamentu RTV za radioodbiornik zamontowany w pojeździe. Jaka jest opłata abonamentowa w 2025 r.? Kto jest zwolniony?

KGP: 116 725 interwencji, 519 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 116 725 interwencji. Byli wzywani do 519 wypadków drogowych.

Rozwiązanie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) [PROJEKT]

W środę, 4 czerwca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany dotyczące rozwiązania umowy OC.

REKLAMA

Transport w Polsce 2024: Spadek przewozów towarów, wzrost liczby pasażerów. Informacja sygnalna GUS

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację sygnalną dotyczącą przewodu ładunków i pasażerów w 2024 r. Z informacji GUS wynika, że w porównaniu z 2023 r., wzrosła liczba pasażerów korzystających z większości środków transportu – wyjątkiem był jedynie transport wodny śródlądowy. Z kolei całkowita masa przewiezionych ładunków oraz wykonana praca przewozowa nieznacznie się zmniejszyły.

KGP: 117 251 interwencji, 487 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 117 251 interwencji. Byli wzywani do 487 wypadków drogowych.

Komunikat CANARD: e-Doręczenia w sprawach o wykroczenia dopiero od 1 października 2029 r.

Mimo postępującej cyfryzacji administracji publicznej, w sprawach o wykroczenia nadal nie obowiązują przepisy ustawy o doręczeniach elektronicznych. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) przypomina, że wdrożenie e-Doręczeń w tym obszarze nastąpi dopiero 1 października 2029 roku.

Już 60 proc. używanych aut w Polsce pochodzi z importu. Dlaczego Polacy wciąż tak chętnie kupują samochody używane z zagranicy?

Ponad połowa używanych samochodów na polskim rynku pochodzi z zagranicy – a liczby te wciąż rosną, zbliżając się do rekordowych poziomów sprzed kilku lat. Prym w imporcie wiodą auta z Niemiec, ale to import z USA notuje najbardziej dynamiczny wzrost. Jednocześnie przeciętny wiek i przebieg sprowadzanych pojazdów są wyraźnie wyższe niż w przypadku transakcji na autach krajowych, co może stanowić wyzwanie dla nabywców.

REKLAMA

Przestarzałe przepisy taxi blokują rozwój nowoczesnej mobilności w Europie

Do 2030 roku nawet 190 milionów Europejczyków – niemal 40 proc. populacji – może regularnie korzystać z usług taksówkarskich zamawianych za pośrednictwem aplikacji mobilnych. W ocenie koalicji Shared Mobility Europe, dynamiczny rozwój sektora nowoczesnych przejazdów taksówkarskich jest skutecznie hamowany przez przestarzałe, rozdrobnione i często sprzeczne przepisy krajowe.

Spłata mandatu karnego na raty, a wygaszenie punktów karnych. Resort infrastruktury zajmie się tematem

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił z pismem do ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka ws. kierowców, którzy podejmują się spłaty mandatu karnego na raty. Choć działają zgodnie z prawem, są traktowani mniej korzystnie niż ci, którzy opłacili grzywnę jednorazowo.

REKLAMA