Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypadki z udziałem młodych ludzi - co robić aby je ograniczyć?

wypadek, kolizja, zderzenie Fot. newspress
wypadek, kolizja, zderzenie Fot. newspress
Według badań WHO najczęstszą przyczyną śmierci osób w wieku 15-29 lat są wypadki samochodowe. Jak walczyć z tym problemem? O czym powinien pamiętać każdy kierowca?

Zadbaj o bezpieczeństwo w trakcie jazdy

Chcąc dotrzeć do młodych kierowców, Michelin uruchomił w szkołach nauki jazdy pilotażowy program, który poszerza zajęcia dotyczące bezpieczeństwa drogowego. Kampania Złote Zasady obejmuje wiele działań w Internecie i mediach społecznościowych. Na specjalnej stronie internetowej http://zlotezasady.michelin.pl znaleźć można zarówno szczegóły dotyczące programu, jak również ciekawostki na temat każdej ze Złotych Zasad Michelin. Dodatkowo w serwisie Facebook przygotowano aplikację konkursową, dzięki której można sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą reguł bezpieczeństwa drogowego, a także wygrać atrakcyjne nagrody. Ponadto działa specjalny kanał YouTube, na którym można obejrzeć wszystkie filmy edukacyjne z komentarzem Krzysztofa Hołowczyca.

Niepotrzebna śmierć

Jak pokazują raporty Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wypadki drogowe są najczęstszą przyczyną śmierci osób w wieku 15-29 lat (Raport opublikowany w marcu 2013 roku.) Ponadto według danych polskiej policji najwyższy wskaźnik wypadków drogowych występuje właśnie wśród kierowców w wieku 18-24 (Dane Komendy Głównej Policji; wskaźnik na 10 000 populacji.). Stąd też potrzeba szczególnej edukacji tej grupy.

10 zasad bezpiecznej jazdy według Michelin

  1. Jako kierowca lub pasażer zawsze pamiętaj, żeby zapiąć pasy

Pasy bezpieczeństwa redukują ryzyko wystąpienia ciężkich i śmiertelnych obrażeń w wyniku wypadku o prawie połowę. Oznacza to, że szanse na przeżycie kolizji rosną co najmniej dwukrotnie dzięki zapiętym pasom. W czasie kolizji siła uderzeniowa pasażera siedzącego na tylnym siedzeniu i niezabezpieczonego pasami może wynosić nawet trzy tony. To dlatego podczas wypadku może on stanowić śmiertelne zagrożenie dla osób na przednich siedzeniach. Poduszki bezpieczeństwa stanowią dodatkową ochronę podczas wypadku, ale tylko wtedy, gdy pasażerowie mają jednocześnie zapięte pasy bezpieczeństwa.

Zobacz też: Wypadki drogowe w Polsce - prawdziwe przyczyny

Źródło: Krajowa  Rada  Bezpieczeństwa  Ruchu  Drogowego

  1. Kodeks drogowy powstał, aby nas chronić

Pierwszym krajem, który wprowadził obowiązek posiadania prawa jazdy były Prusy. Było to w 1903 roku. W Polsce pierwsze dokumenty tego typu pojawiły się w roku 1918. W różnych krajach Unii Europejskiej obowiązują niespotykane w Polsce kategorie prawa jazdy, np. kategoria G uprawniająca do prowadzenia walca drogowego czy kategoria S uprawniająca do prowadzenia skutera śnieżnego.

Źródło: Wikipedia

  1. Dla bezpieczeństwa własnego i innych zawsze prowadź auto zgodnie z dopuszczalną prędkością

Nadmierna prędkość jest przyczyną aż jednej trzeciej wypadków śmiertelnych. Limity prędkości nie zostały wymyślone bez powodu – większość pieszych nie przeżyje potrącenia przez samochód jadący z prędkością większą niż 50 km/h.

Wzrost średniej prędkości pojazdu o 5% prowadzi do wzrostu:

- liczby wypadków o 10%;

- liczby wypadków z ofiarami ciężko rannymi o 16%;

- liczby wypadków z ofiarami śmiertelnymi aż o 22%.

Zobacz też: Kierowca, pieszy, motocyklista - kto jest najczęstszym sprawcą wypadków drogowych?

Źródło: Krajowa  Rada  Bezpieczeństwa  Ruchu  Drogowego

  1. Regularnie kontroluj zużycie opon i ich ciśnienie; nie zapomnij o sprawdzeniu opony zapasowej

Prawidłowe ciśnienie w oponach to istotny czynnik dla naszego bezpieczeństwa – właściwie napompowane opony zwiększają przyczepność i skracają drogę hamowania. Utrzymywanie właściwego ciśnienia wpływa ponadto na:

- trwałość opony poprzez wydłużenie czasu jej użytkowania o jeden sezon;

- ekonomię i ekologię jazdy – prawidłowo napompowana opona zmniejsza zużycie paliwa o ok. 0,3 l na 100 km.

Nieprawidłowy poziom ciśnienia w oponach zwiększa ryzyko eksplozji opony – wynika to z nieprawidłowego rozłożenia nacisku osi pojazdu na podłoże oraz zmiany powierzchni styku opony z nawierzchnią. Badania Michelin przeprowadzone w 2013 r. pokazują, że ponad 64% samochodów w Polsce ma nieprawidłowe ciśnienie w oponach.

Zobacz też: Prawidłowe ciśnienie powietrza w oponach - porady Michelin

Źródło: Michelin

  1. Kiedy jesteś pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, nie siadaj za kierownicą

Już zaledwie 0,1‰ alkoholu we krwi, czy połowa dopuszczalnej w Polsce dawki, powoduje rozproszenie uwagi, a tym samym zwiększa ryzyko wypadku. Około 25% osób, które zginęły na europejskich drogach to ofiary wypadków będących wynikiem spożycia alkoholu.

Źródło: Krajowa  Rada  Bezpieczeństwa  Ruchu  Drogowego

  1. Pamiętaj, że dzieci powinny podróżować wyłącznie w fotelikach

Używanie fotelików dla dzieci w wieku poniżej 12 lat i wzroście do 150 cm jest w Polsce obowiązkowe. Obowiązkowe korzystanie z fotelików dziecięcych może zredukować liczbę śmiertelnych wypadków z udziałem małych pasażerów o 35%. Siła uderzenia poduszki powietrznej w tył fotelika dziecięcego zamontowanego na przednim siedzeniu jest porównywalna z siłą uderzenia kijem bejsbolowym przez zawodowego gracza.

Źródło: Krajowa  Rada  Bezpieczeństwa  Ruchu  Drogowego, Światowa Organizacja Zdrowia

  1. Nie używaj telefonu komórkowego w czasie jazdy – nie rozpraszaj się za kierownicą

Badania pokazują, że rozmowa przez telefon podczas jazdy może mieć podobne skutki, jak prowadzenie samochodu po wypiciu alkoholu. Prawdopodobieństwo spowodowania wypadku przez kierowcę rozmawiającego przez telefon wzrasta aż czterokrotnie! Korzystanie z zestawu słuchawkowego nie rozwiązuje problemu, ponieważ rozproszenie uwagi kierowcy jest podobne. Pisanie wiadomości tekstowych w czasie prowadzenia pojazdu wydaje się mieć nawet poważniejsze skutki, a ryzyko spowodowania wtedy wypadku rośnie w porównaniu z rozmową telefoniczną.

Zobacz też: Używanie telefonu w czasie jazdy - aspekty bezpieczeństwa

Źródło: Światowa Organizacja Zdrowia

  1. Jeśli czujesz się śpiący lub zmęczony, zjedź z trasy i odpocznij

W 2012 r. w Polsce prawie 1 000 osób zginęło lub zostało rannych w wypadkach spowodowanych z winy kierowców było wynikiem ich zmęczenia lub zaśnięcia kierowcy.

Źródło: Komenda Główna Policji

  1. Zawsze zakładaj kask, poruszając się jednośladami

Dobrej jakości kask może zredukować ryzyko śmierci w wyniku wypadku drogowego o 40%, natomiast ryzyko ciężkich obrażeń nawet o 70%. Uszkodzenia głowy i szyi to główna przyczyna śmierci oraz ciężkich obrażeń wśród motocyklistów i rowerzystów. W Europie aż 75% wszystkich śmiertelnych wypadków wśród użytkowników pojazdów dwukołowych to właśnie wynik uszkodzeń głowy. Badanie przeprowadzone na zlecenie Michelin Polska pokazały, że zaledwie 2% dorosłych rowerzystów chroni głowę za pomocą kasku podczas jazdy.

Zobacz też: Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie kasku?

Źródło: Światowa Organizacja Zdrowia, Michelin

  1. Na drodze bądź uprzejmy i szanuj innych użytkowników ruchu

Uprzejmość na drodze to nie tylko dowód naszej kultury i szacunku dla innych, lecz także  ważny czynnik zmniejszający ryzyko w wypadków.

Źródło: materiały prasowe Michelin

Prędkość Michelin akcja bezpieczeństwo
Michelin
Reklama
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Jak przygotować się do zmian 2023
Jak przygotować się do zmian 2023
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    70 lat temu zbudowano polski samochód Pionier

    70 lat temu powstał prototyp samochodu Pionier. Po wojnie była to jedna z pierwszych prób stworzenia auta rodzimej konstrukcji.

    Na wakacje samochodem po Europie. Gdzie jest najwięcej fotoradarów?

    Wyjazd autem na wakacje za granicę jest coraz bardziej popularny. Polscy kierowcy mogą jednak przeżyć szok w poszczególnych państwach UE. Wszystko za sprawą fotoradarów, których jest znacznie więcej niż w Polsce.

    Jakich samochodów elektrycznych szukają Polacy?

    Dziś mamy listę 20 najbardziej poszukiwanych aut elektrycznych. I choć kluczowym warunkiem zakupu jest uzyskanie dotacji, nabywcy aut elektrycznych mają trudny wybór. Czasami bowiem warunki programu "Mój elektryk" wykluczają mocniejszą baterię.

    Biurowa sieć ładowania aut elektrycznych. Zachęta do zakupu elektryka?

    Budowa biurowej sieci ładowania aut elektrycznych może się stać zachętą do zakupu elektryka, ale i pozapłacowym benefitem dla pracownika. Firmowe sieci ładowania pojazdów elektrycznych natomiast warto planować perspektywicznie. To ogranicza koszty.

    Czy Polacy przesiądą się na rowery elektryczne, jeśli dostaną dotację na ich zakup?

    Rynek rowerów elektrycznych rozwija się w Polsce powoli, głównie z powodu wysokich cen takich pojazdów. To właśnie one są główną przeszkodą w zakupie elektryka – przypominają eksperci Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego przy okazji Światowego Dnia Roweru, przypadającego 3 czerwca. Czy rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie dopłat do zakupu elektrycznych dwóch kółek?

    Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio, czyli 510-konna, włoska koniczynka

    Ma 2,9-litrową, podwójnie doładowaną V-szóstkę pod maską. Motor oferuje 510 koni i rozpędza ważącego 1800 kg SUV-a do pierwszej setki w 3,8 sekundy. A do tego robi to przy akompaniamencie wydechu Akrapovica. To musi być Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio.

    Test: Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio. Czterolistna koniczyna na szczęście. Dosłownie!

    Czterolistna koniczyna, czyli quadrifoglio, przynosi szczęście. I w tym aucie się to sprawdza. Tyle że nie będzie to szczęście w miłości czy grach losowych. Super-SUV Stelvio sprawi, że podczas jazdy uśmiech nie zniknie z twojej twarzy. Będziesz szczęśliwy. Po prostu!

    Innowacyjna produkcja pyłów gumowych w Polsce. A wszystko przy zakładzie Michelin

    Przy olsztyńskiej fabryce opon Michelin rusza zaawansowany technologicznie zakład produkcji pyłów gumowych wytwarzanych z opon poddanych recyklingowi. Uruchomienie zakładu to znaczący krok w rozwiązywaniu środowiskowego problemu zużytych opon.

    Kara za brak OC w 2024 roku? Kwota mrozi krew w żyłach kierowców

    Kierowcy w Polsce niedługo staną się gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Dobija się ich bowiem kolejnymi opłatami. Tym razem mówimy o prostym błędzie i wynikającej z niego karze. Ta po 1 stycznia 2024 roku sięgnie 8,4 tys. zł!

    Z kartą GreenWay naładujesz auto w IONITY. Dotyczy to całej Europy

    Klienci GreenWay będą mogli korzystać ze stacji ładowania IONITY na terenie całej Europy. Do ładowania swojego samochodu elektrycznego kierowcom wystarczy standardowa karta RFID GreenWay.

    Koniec diesla jest bliski? To nie takie proste...

    Udział diesla w rynku w Europie systematycznie maleje. Tylko czy to oznacza, że koniec diesla jest bliski? To chyba zbyt daleko idący wniosek. Jak aktualnie wygląda sytuacja w branży i jaka przyszłość czeka auta z silnikiem wysokoprężnym? Sprawdźmy.

    Toyota Yaris 2024 ze 130-konną hybrydą. Mocniejszy napęd to nie koniec zmian

    W Toyocie Yaris 2024 debiutuje nowa hybryda o mocy 130 KM. Nowy napęd o oznaczeniu Hybrid 130 będzie dostępny w dwóch wersjach. A to nie koniec nowości. Ulepszone są też systemy bezpieczeństwa i ekrany.

    Używany Volkswagen Passat B8 (2014 – 2023). Awarie, wady, ceny, opinie

    Dymiący diesel w Passacie świetnie pasował do białych skarpet i sandałów. Generacja B8 nie jest jednak dymiąca, bywa naprawdę droga na rynku wtórnym, a przez to jest wybierana przez bardziej wysublimowanych klientów. Czy jednak jest tak pancerna jak poprzednicy?

    Opel Corsa 2023. Lifting dodaje do gamy 48-woltową hybrydę

    Opal zaprezentował poliftingowe wydanie Corsy F. Modernizacja kojarzy się z delikatnymi zmianami? Na polu stylistycznym być może i tak. Małego hatchbacka czeka jednak rewolucja technologiczna.

    Jak podróżować autem ze zwierzętami?

    Podróż autem ze zwierzęciem może być prawdziwym wyzwaniem. Co zatem zrobić, aby zadbać o komfort, ale i bezpieczeństwo czworonoga oraz zabezpieczyć auto przed zniszczeniami? Jest kilka porad, które powinniście poznać.

    DS 7 Rivoli E-Tense 4x4 300. Bo SUV może być... artystyczny!

    Czy DS 7 jest pretensjonalny? W żadnym razie! Czy jest nietuzinkowy? W stu procentach. A lifting jedynie podkreślił wartości tego rodzinnego SUV-a. Chociaż sprawdźcie na własne oczy.

    Test: DS 7 po liftingu. Wersja E-Tense 4x4 300 jest szybka jak... hot-hatch!

    Choć jest 5-osobowym SUV-em z 555-litrowym bagażnikiem, oferuje 300 koni i może jeździć... za darmo! A to dopiero początek ciekawostek dotyczących testowego przeze mnie DS 7 po liftingu w wersji E-Tense 4x4 300.

    Sejmowa komisja przeciw poprawkom do projektu zniesienia opłat za państwowe autostrady

    Sejmowa Komisja Infrastruktury nie poparła poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania do projektu dot. zniesienia opłat za państwowe autostrady. Jedna z nich miałby skutkować zdjęciem opłat ze wszystkich autostrad w Polsce.

    Używane Audi A4 B8 (2007 – 2015). Awarie, wady, ceny, opinie

    Używane Audi A4 to marzenie przeciętnego Polaka. Szczególnie gdy mówimy o generacji B8. Auta są przystępne cenowo. Tylko czy z technologicznego punktu widzenia nie stanowią zakupowej miny? Sprawdźmy, co psuje się w używanych sedanach i kombi z Niemiec.

    Tajemnica różnic cenowych samochodów używanych. Co ma największy wpływ?

    Na cenę samochodów używanych najbardziej wpływa przebieg, historia serwisowa i historia szkodowa. Cena dwóch identycznych modeli z tego samego rocznika na rynku wtórnym bywa różna o ponad 20%.

    Używany Opel Astra K (2015 – 2021). Awarie, wady, ceny, opinie

    Kompaktowy Ople starzeje się z godnością. Przynajmniej pod względem stylistyki. Czy to samo można powiedzieć o technologii? Dziś sprawdzimy czy używany Opel Astra K psuje się i jakie ma słabe punkty.

    Auto na wodór - „elektryk” z wydajniejszym magazynem energii. Plusy i minusy wodoru w motoryzacji

    Czy samochody napędzane wodorem są realną alternatywą dla aut elektrycznych? Jakie są plusy i minusy technologii wodorowej w motoryzacji?

    Toyota Tacoma 2024. Pick-up z 331-konną hybrydą. Niestety nie dla Polski...

    Potężny pick-up z mocną hybrydą pod maską. To musi być Toyota Tacoma 2024. Dobra informacja jest taka, że auto wygląda i zapowiada się świetnie. Zła jest taka, że oficjalnie nie trafi do Polski.

    Efekt zmiany przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych? Raczej odwrotny...

    Rządzący mocno chwalili się zmianą przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych na pasach. Tyle że czas pokazuje, iż kierunek mógł być błędny. Bo poprawy bezpieczeństwa pieszych nie widać w statystykach.

    Polski kamper jest hitem. To oczywiście Volkswagen Grand California

    Kamper Volkswagen Grand California powstaje w polskiej fabryce Volkswagena we Wrześni. I pisząc o tym, mamy spore powody do dumy. Zainteresowanie tym autem bowiem stale rośnie na całym świecie.