REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przepisy dot. Kart Parkingowych dla niepełnosprawnych w 2015 r.

Przepisy dot. Kart Parkingowych dla niepełnosprawnych w 2015 r. Fot. Fotolia
Przepisy dot. Kart Parkingowych dla niepełnosprawnych w 2015 r. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W połowie 2015 r. karty parkingowe dla niepełnosprawnych utracą ważność. Co dalej?

Karta parkingowa to jedyny dokument uprawniający osoby z niepełnosprawnością do parkowania na tzw. kopertach; jest wydawana osobie lub placówce związanej z niepełnosprawnymi. Można ją otrzymać tylko na podstawie orzeczeń wydawanych przez powiatowe lub miejskie zespoły do spraw zrzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Zobacz też: Jak wykupić kopertę: abonamentowe miejsce parkingowe?

Zmiany w przepisach odnośnie kart parkingowych

REKLAMA

Kampania "Uwalniamy koperty dla najbardziej potrzebujących!" potrwa do 15 grudnia. W tym czasie emitowane będą spoty w radiu i telewizji, publikowane reklamy prasowe, a na stacjach paliw i w dyskontach wywieszane plakaty z informacjami o nowych zasadach wydawania kart parkingowych. Stowarzyszenie będzie informowało o kampanii na swojej stronie internetowej, portalu www.niepelnosprawni.pl oraz na Facebooku i Twitterze.

W ramach kampanii uruchomiona została strona internetowa www.kartaparkingowa.pl. Znajdują się na niej informacje na temat zmian w przepisach, kogo dotyczy nowelizacja prawa, a także o tym, jak uzyskać nową kartę. Na stronie umieszczono również informacje o organach wydających karty parkingowe i opisano krok po kroku procedurę wymiany. Strona jest w pełni dostępna dla użytkowników z niepełnosprawnościami.

Stowarzyszenie wyjaśnia, że kampania jest potrzebna, bo wymiana kart dotyczy ok. 650 tys. osób (tyle ma w tej chwili karty parkingowe), a weryfikacja uprawnień do nich następuje w krótkim czasie, czyli do końca czerwca 2015 r. Początkowo nowe karty miały zacząć obowiązywać od 1 grudnia, ale Sejm wydłużył termin o 7 miesięcy w obawie, że wiele osób nie zdąży ich wyrobić, bo konieczne będzie uzyskanie przez nich nowych orzeczeń o niepełnosprawności, stawania na komisjach orzekających itp.

"Integracja postanowiła uporządkować informacje dotyczące tej kwestii, ponieważ już od kilku miesięcy jesteśmy dosłownie zalewani pytaniami na ten temat. Właśnie dzięki pytaniom docierającym do centrów integracji wiemy, które kwestie budzą najwięcej emocji, ale i rodzą największą ilość wątpliwości wśród samych zainteresowanych" – wyjaśnił Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Zobacz też: Karta parkingowa – komu przysługuje, jakie są ułatwienia?

Za nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową dla niepełnosprawnych można dostać grzywnę

REKLAMA

Do tej pory karty były wydawane bezterminowo, teraz nie dłużej niż na 5 lat - ma to ukrócić nadużycia. Zgodnie z przepisami uprawnionymi do otrzymania nowych, imiennych kart parkingowych są osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. Placówki obsługujące osoby niepełnosprawne otrzymują karty parkingowe na okres trzech lat.

Wraz ze zmianami w wydawaniu kart parkingowych w Kodeksie wykroczeń pojawiło się nowe wykroczenie - posługiwanie się w sposób nieuprawniony kartą parkingową dla osób niepełnosprawnych, za co można dostać grzywnę do 2 tys. zł. Określona też jest minimalna liczba miejsc postojowych zagwarantowanych dla pojazdów osób niepełnosprawnych.

Według resortu infrastruktury obecnie w Polsce wydanych jest ponad 650 tys. kart parkingowych; wiele z nich używanych było w sposób nieuprawniony - często były podrabiane, korzystano z kart osób, które już zmarły lub wystawionych na członków rodzin mieszkających w innym rejonie kraju. Po nowelizacji w obiegu pozostanie 200-300 tys. kart.

Kampania "Uwalniamy koperty dla najbardziej potrzebujących!" jest finansowana ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. (PAP)

bos/ gma/ woj/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Powołanie samochodu do wojska w 2024 r. Temat powraca. Jest nowe rozporządzenie

    Temat powołania samochodu do wojska powraca. A wszystko za sprawą rozporządzenia ministra o groźnie brzmiącej nazwie. To mówi o rodzajach rzeczy ruchomych podlegających ewidencji dotyczącej świadczeń na rzecz obrony. Co to oznacza dla kierowców?

    Kara za brak przeglądu. Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

    Samochód oznacza wygodę. To jednak też obowiązek. I kierowca musi pamiętać nie tylko o polisie OC, ale także ważnym przeglądzie technicznym. Jaka jest kara za brak przeglądu w samochodzie?

    Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata

    Nie wszystkie diesle nie będą mogły wjechać do stref czystego transportu. Są takie, których właściciele nie muszą się obawiać zakazu wjazdu do SCT przez długie lata! Co jednak z cenami diesli?

    Zmiany dla kierowców w 2024 r. Lista jest długa. Szykuje się kolejna rewolucja w przepisach

    Pojawią się strefy czystego transportu, konfiskata samochodu pijanych kierowców oraz obowiązkowa kamera na kierownicy i czarna skrzynka w aucie. A to dopiero początek zmian dla kierowców, które przyniesie 366 dni 2024 r. W tym materiale znajdziesz pełną listę nowości.

    REKLAMA

    Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

    Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

    Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie

    Odmrażacze do szyb samochodowych biją rekordy popularności wśród kierowców zimą. Temu nie można się dziwić. Jedno psiknięcie wystarczy, aby szron zniknął. Bez skrobania! Czy taki płyn można jednak zrobić w domu? Sposób jest bardzo prosty, ale i tani.

    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    REKLAMA

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA