Pojazdy straży miejskiej są uprzywilejowane
REKLAMA
REKLAMA
Oznacza to, że kierujący tymi pojazdami, mogą pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów ruchu drogowego, sygnałów czy też znaków drogowych w tym sygnalizacji świetlnej, ale tylko pod warunkiem, że uczestniczą w akcji związanej z ratowaniem życia, zdrowia ludzkiego, mienia albo mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo lub porządek publiczny. Jednocześnie powinny wysyłać sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie oraz dodatkowo mieć włączone światłą mijania lub drogowe.
REKLAMA
Zobacz również: Dopuszczalna prędkość na drogach
Należy podkreślić, że zawsze i wszędzie kierujący pojazdem uprzywilejowanym musi stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub upoważnione do jego kontroli.
Wszyscy użytkownicy drogi zobowiązani są ułatwić przejazd pojazdowi uprzywilejowanemu zjeżdżając z drogi lub zatrzymując się. Należy to zrobić w sposób ostrożny, tak aby nie spowodować wypadku i nie narazić na niebezpieczeństwo pozostałych kierowców.
Nie wolno wyprzedzać pojazdów uprzywilejowanych na obszarze zabudowanym oraz jeździć za nimi.
Jeśli widzimy radiowóz lub karetkę, które nie mają włączonych sygnałów świetlnych, dźwiękowych oraz świateł mijania to w rozumieniu przepisów ustawy nie są pojazdami uprzywilejowanymi i tym samym są obowiązane przestrzegać przepisów jak każdy uczestnik ruchu drogowego. W związku z tym mamy prawo je wyprzedzić.
Zobacz również nasz serwis: Prawo na drodze
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.