Poruszanie się na rondzie
REKLAMA
REKLAMA
Rondo to skrzyżowanie
Rondo jest specyficznym typem skrzyżowania – po którym ruch odbywa się okrężnie – nie dochodzi więc do klasycznego przecięcia kierunków ruchu. Co istotne oznacza to, że przy jeżdżenie na rondzie zastosowanie mają wszystkie zasady obowiązujące na „zwykłym” skrzyżowaniu – zarówno jeśli chodzi o zasady pierwszeństwa, jak i użycie kierunkowskazów.
REKLAMA
Zobacz też: Skrzyżowania o ruchu okrężnym – ronda klasyczne
Zasady użycia kierunkowskazu na rondzie
Z "migaczami” jest najwięcej problemów- utarło się (w zasadzie nie wiadomo czemu) – uruchamianie kierunkowskazu przed wjazdem na rondo- czy wręcz jazda na rondzie z włączonym na stałe kierunkowskazem lewym w przypadku chęci skręcenia w lewo (patrząc po układzie skrzyżowania) czy zawracania. Nie jest to konieczne.
Polecamy: Samochód w firmie – zmiany od 1 kwietnia 2014 r.
Kierunkowskaz powinien być uruchomiony:
- podczas zjazdu z ronda – sygnalizując to innym kierowcom przekazujemy im, że możemy zwolnić oraz że nie będziemy kontynuowali jazdy po danym pasie ruchu po kolejnym zjeździe.
- podczas zmiany pasów ruchu na rondzie (zakładając, że istnieje rondo ma więcej niż jeden pas ruchu.
Zobacz też: Jak poruszać się po rondzie - poradnik
Warto jednak podczas jazdy po rondzie pamiętać o jednym, że kierujący pojazdem, który zbliża się do skrzyżowania/ronda powinien odpowiednio wcześniej zająć właściwe miejsce na jezdni w zależności od zamiaru kierunku jazdy, każda zmiana pasa ruchu lub kierunku jazdy, także na rondzie, winna być sygnalizowana.
Korzystanie z pasów ruchu na rondzie
Bardziej rozbudowane ronda mają oddzielone pasy ruchu (2-3). Obowiązującą i poprawną zasadą jest:
- skręt w prawo- pas zewnętrzny (skręcając powinniśmy zbliżyć się do prawej krawędzi
- skręt w lewo, lub zawracanie – powinniśmy trzymać się pasa najbliższego środkowi.
- jazda na wprost – dopuszczalna zarówno z pasa wewnętrznego jak i zewnętrznego, w zależności od warunków i ustawienia przed wjazdem na rondo.
Jeżdżąc po bardziej rozbudowanych rondach możemy mieć do czynienia z oznaczeniem dopuszczalnych kierunków jazdy za pomocą znaków poziomych. Musimy się wówczas do nich zastosować.
Kwestia pierwszeństwa na rondzie
Najczęściej spotykane jest rondo oznakowane przed wjazdem znakiem C-12 ("ruch okrężny") oraz dodatkowo znakiem A-7 ("ustąp pierwszeństwa"). Oznacza to, że jadący na rondzie mają pierwszeństwo, wobec tych, którzy zamierzają wjechać na to skrzyżowanie. Jednocześnie takie zestawienie znaków (C-12 + A-7) oznacza, że kierujący chcąc zmienić na rondzie pas ruchu, zobowiązany jest ustąpić pierwszeństwa tym, którzy poruszają się po pasie, na który zamierza wjechać.
Zobacz również: Pijany rowerzysta odpowiada jak kierowca
REKLAMA
Istnieją również ronda oznakowane tylko znakami C-12 ("ruch okrężny"). Na takich rondach obowiązują zasady ogólne, tzw. "reguła prawej strony". To znaczy, że pierwszeństwo ma ten, kto zamierza wjechać na skrzyżowanie, a kierowcy znajdujący się na rondzie muszą wpuścić tych, którzy zamierzają się na nie dostać.
Oprócz znaków, kwestia pierwszeństwa przejazdu może być regulowana sygnalizacją świetlną – wówczas mamy do czynienia z klasycznymi (już zupełnie) zasadami – osoba mająca zielone światło ma bezwzględne pierwszeństwo.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.