REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Alfa Romeo 147 i 156: trzeszczące przednie zawieszenie. Poradnik

Robert Kuśpiel
Skrzypienie zawieszenia jest w Alfie dość powszechne.
Skrzypienie zawieszenia jest w Alfie dość powszechne.

REKLAMA

REKLAMA

Skrzypienie zawieszenia jest to dosyć skomplikowany problem w Alfach Romeo 147 i 156. Nawet po zamontowaniu nowych części potrafią wydawać z siebie nieprzyjemne dźwięki.

W poradniku tym postaramy się pozbyć nieprzyjemnego skrzypienia naszej Alfy Romeo 147 i 156, dochodzące z okolic zawieszenia, a które słychać podczas jazdy na nierównościach. Na początku zaczynamy od zlokalizowania trzeszczących elementów zawieszenia. Najczęściej są to tulejki górnego wahacza i stabilizatora.

REKLAMA

Co będzie nam potrzebne do wyeliminowania skrzypienia zawieszenia w Alfie Romeo 147 i 156?

• Smar w sprayu z rurką dozującą
• 2 podnośniki
• 2 klucze nr 17, płaskie lub oczkowe
• Kliny zabezpieczające
• Klucz do kół

Zobacz też: Alfa Romeo 156: wymiana pompy paliwa

REKLAMA

Po ustaleniu, które elementy zawieszenia naszej Alfy Romeo są odpowiedzialne za nieprzyjemny skrzypiący dźwięk, musimy określić to z dokładnością co do strony auta. Następnie luzujemy śruby koła i podnosimy samochód. Podkładamy kliny zabezpieczające pod tył samochodu. Odkręcamy do końca śruby i zdejmujemy koło. Luzujemy mocowanie górnego wahacza za pomocą dwóch kluczy nr 17.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Teraz aplikujemy dużą ilość smaru w okolice tulejek, właśnie do tego przydaje się rurka dozująca. Pamiętamy, żeby wprowadzić smar po obu stronach. Tym samym smarem psikamy tulejkę stabilizatora dokładnie w miejscu nacięcia. Następnie podkładamy drugi podnośnik pod tarczę hamulcową. Unosimy ją do góry do roboczego poziomu, czyli takiego, jaki jest podczas jazdy.

Zobacz też: Jak wymienić termostat w Alfa Romeo?

Spryskujemy ponownie smarem mocowania górnego wahacza oraz tulejkę stabilizatora. Przechodzimy do rozruszania tych elementów. Kilkakrotnie podnosimy i opuszczamy podnośnik, żeby smar się dobrze rozprowadził. Należy robić to z dużym wyczuciem i ostrożnością. Nie można dopuścić do zbyt wysokiego uniesienia. Zwolnienie podnośnika, który trzyma samochód może okazać się bardzo ryzykowne.

REKLAMA

Po ostatnim uniesieniu tarczy dokręcamy bardzo mocno mocowanie wahacza górnego. Tak jak poprzednio, korzystamy z dwóch kluczy nr 17. Jest to bardzo ważne, żeby dokręcić je w takiej pozycji, gdyż płynie to na ich dłuższą eksploatację zawieszenia naszej Alfy Romeo 147 lub 156. Teraz opuszczamy podnośnik znajdujący się pod tarczą hamulcową i zakładamy koło. Następnie popuszczamy drugi podnośnik i dokręcamy koło. Wykonujemy jazdę próbną i oceniamy efekt naszej pracy. Polecamy wykonanie tego zabiegu po obu stronach.

Niestety taki zabieg nie jest długotrwały. Zapewne za jakiś czas będziemy musieli powtórzyć wszystkie czynności. To, jak długo będziemy się cieszyć cichą pracą zawieszenia w naszej Alfie Romeo 156 lub 147 zależy od warunków eksploatacji auta i użytego smaru.

Zobacz też: Jak we własnym zakresie usunąć drobne wgniecenia i zarysowania karoserii?

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Paraliż na ulicach miast? Samorządowe pułapki planistyczne

Korki w polskich miastach: infrastruktura niedostosowana do potrzeb, uleganie aktywistom miejskim, likwidacja miejsc parkingowych i zwężanie ulic. Czy buspasy są dobrym rozwiązaniem? Samorządowe pułapki planistyczne.

KGP: 99 601 interwencji, 286 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 601 interwencji. Byli wzywani do 286 wypadków drogowych.

Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

REKLAMA

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA