Renault Megane I: demontaż skrzyni biegów
REKLAMA
REKLAMA
Zanim przystąpimy do demontażu powinniśmy przygotować miejsce pracy. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z podnośnika kolumnowego, najazdów lub kanału warsztatowego. Odradzamy korzystanie z tradycyjnego lewarka. Jest to mało praktyczne i bardzo ryzykowne.
REKLAMA
Pierwszy krok to poluzowanie śrub piasty (po uniesieniu auta może być bardzo trudne). Następnie podnosimy samochodu tak, żeby mieć wystarczająco dużo miejsca pod autem. Jeśli korzystamy z podnośnika kolumnowego, to unosimy auto na odpowiednią wysokość. W przypadku kanału i najazdu należy podłożyć kliny zabezpieczające pod tylne koła.
Zobacz też: Wymiana oleju w skrzyni biegów
REKLAMA
Teraz demontujemy wszystkie osłony pod silnikiem, osłony pod halogenami oraz w przedniej części nadkola po lewej stronie. Kolejny krok to odkręcenie śrub końcówek drążków kierowniczych i wybicie ich. Zazwyczaj jest to dosyć kłopotliwa czynność z powodu skorodowanych śrub. Dlatego zalecamy polać wszystkie śruby odrdzewiaczem. Przystępujemy do demontażu półosi.
W przypadku lewej, demontujemy ją od strony skrzyni biegów poprzez odkręcenie trzech śrub mocujących. Prawa (dłuższa) półoś jest na wieloklinie. Wystarczy wyjąć przegub od strony koła i półoś wyjdzie ze skrzyni biegów. Przegub wybijamy ze zwrotnicy koła za pomocą dużego młotka i pręta. Należy uważać, żeby nie uderzać w inne elementy. Uderzamy w przegub i jednocześnie przyciągamy zwrotnicę do siebie.
Po wyjęciu przegubów wraz z półosiami mamy znacznie więcej miejsca wokół skrzyni biegów. Odłączamy kostki od skrzyni biegów oraz odchylamy wąż od wspomagania kierownicy. Należy zwrócić uwagę na to, żeby nie utrudniał wyjęcia skrzyni z samochodu. Teraz odłączamy wiązki (są w plastikowym peszlu), które są na podłużnicy po lewej stronie. Ułatwi nam to opuszczenie całych sanek.
Kolejny krok to odłączenie cięgna sprzęgła od skrzyni biegów. W tym momencie przechodzimy do wykręcenia śrub znajdujących się w miejscu łączenia skrzyni biegów z silnikiem. Następnie wykręcamy trzy śruby mocujące rozrusznik, jeśli tego nie zrobimy nie damy rady wyjąć skrzyni biegów.
Zobacz też: Renault Megane I: wymiana łożyska piasty przedniej
REKLAMA
Teraz należy podwiesić silnik naszego auta. Będziemy potrzebować metalowej lub drewnianej (mocnej) belki, którą umieścimy w rynnach przednich błotników. Należy to zrobić bardzo ostrożnie, żeby nie uszkodzić lakierowanej powierzchni błotnika. Za pomocą łańcucha przywiązujemy za ucho silnik do belki. Zamiast łańcucha można skorzystać z solidnego pasa. Po podwieszeniu silnika odkręcamy łapę skrzyni biegów razem z poduszką.
Kolejny krok to odkręcenie śrub mocujących sanki do silnika. Wykręcamy śrubę sanek za halogenem oraz obok maglownicy. Po prawej stronie auta wystarczy wykręcić tylko śrubę znajdującą się pod halogenem. Następnie odkręcamy śruby maglownicy. Pozostałe śruby sanek luzujemy do połowy i nie wyjmujemy ich.
W tym momencie odkręcamy po obu stronach auta wieszaki wahacza i ciągniemy sanki po lewej stronie do dołu tak, żeby skrzynia mogła wyjść przez lewe nadkole. Wyjęcie skrzyni środkiem może być bardzo problematyczne. Teraz oddzielamy skrzynię od silnika za pomocą dużego śrubokręta lub łyżki do opon.
Do wyjęcia skrzyni biegów będziemy potrzebować pomocy drugiej osoby. Jedna osoba staje od strony nadkola, żeby odpowiednio nakierować skrzynię. Natomiast druga osoba musi być pod samochodem, żeby wypychać skrzynię. Po wyjęciu skrzyni odkładamy ją na bok i przechodzimy do kolejnych czynności. Jeśli wymieniamy sprzęgło należy zwrócić uwagę w jakim stanie jest wysprzęglik.
Zobacz też: Jak uniknąć napraw skrzyń biegów?
W przypadku wymiany całej skrzyni biegów przekładamy kompletne sprzęgło ze starej skrzyni (jeśli nie jest mocno zużyte).
Montaż skrzyni biegów przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Największym problemem może być włożenie skrzyni biegów do auta. Tutaj koniecznie jest potrzebna pomoc drugiej osoby. Jeżeli uda nam się ustawić skrzynie biegów na swoim miejscu to należy wkręcić wstępnie dwie śruby, żeby skrzynia została wstępnie zamocowania.
Pozostałe elementy składamy w odwrotnej kolejności. Wszystkie elementy muszą być dobrze dokręcone. Na końcu sprawdzamy wszystkie miejsca łączeń i udajemy się na jazdę próbną. Podczas tej jazdy skrzynia biegów i sprzęgło powinny pracować bez żadnych zastrzeżeń.
Cała operacja nie jest trudna do wykonania, jednak wymaga dużo czasu i najlepiej wykonywać ją z pomocą drugiej osoby.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.