Case study: Jak firma Autoneum wdrożyła system kodów kreskowych dzięki sieci radiowej
REKLAMA
REKLAMA
Katowicki oddział firmy Autoneum, producenta z branży motoryzacyjnej nie użytkował swojego systemu klasy ERP w zakresie systemu kodów kreskowych. W zakładzie nie było sieci bezprzewodowej. W związku z brakiem systemu kodów kreskowych produkty były oznakowane etykietami niezawierającymi ww. kodów kreskowych, a to uniemożliwiało ich skanowanie.
REKLAMA
Wymagania klientów stają się coraz wyższe. Firma pracowała nad wdrożeniem systemu oznakowania produktów kodami kreskowymi na potrzeby raportowania wysyłek i przyjęć.
Aby taki system mógł funkcjonować, potrzebna była sieć radiowa. SKK zaproponowała Autoneum wdrożenie centralnie zarządzanej sieci radiowej Cisco opartej o punkty dostępowe (Access Points).
Wdrożenie sieci bezprzewodowej przez SKK, składało się z dwóch etapów: projektowania oraz instalacji i uruchomienia.
Pomiary i projekt instalacji
REKLAMA
Najważniejszym elementem etapu projektowego była wizja lokalna połączona z pomiarami propagacji fal radiowych. Wizja lokalna miała na celu zidentyfikowanie obszarów silnie tłumiących oraz rozpraszających sygnał radiowy, identyfikację źródeł zakłóceń w zakresie częstotliwości wykorzystywanych przez sieci WLAN, a także zapoznanie się z konstrukcją hal, w których miała pracować sieć radiowa.
Dzięki temu możliwe było precyzyjne określenie ilości i rozmieszczenia stacji bazowych sieci bezprzewodowej, dobranie właściwych anten, przydział mocy i kanałów radiowych, a następnie zaprojektowanie sieci radiowej.
W ramach współpracy SKK przeprowadziła badania propagacji fal radiowych, następnie zaprojektowała sieć bezprzewodową, przygotowała infrastrukturę radiową, wykonała okablowanie oraz zainstalowała punkty dostępowe działające w ramach sieci radiowej. Ponadto SKK przeprowadziła szkolenie dla administratora systemu.
Raportowanie wysyłek i przyjęć towaru
Wdrożenie sieci radiowej w zakładzie produkcyjnym Autoneum w Katowicach dało firmie wymierne korzyści.
Zastosowane rozwiązanie pozwoliło na zwiększenie kontroli obiegu materiałów w magazynie oraz nadzoru nad stanami magazynowymi. Dzięki instalacji sieci radiowej produkty firmy Autoneum są oznakowane kodami kreskowymi, a każdy kontener, w którym zapakowany jest towar, ma swój identyfikator, co ułatwia raportowanie wysyłek i przyjęć.
W ramach sieci radiowej możliwe jest skanowanie oraz raportowanie produkcji, które wcześniej było przeprowadzane w oparciu o dokumenty papierowe.
Umożliwiło to częściową rezygnację z prowadzenia dokumentacji papierowej oraz zmniejszenie ilości błędów popełnianych podczas wykonywania operacji magazynowych.
Dzięki przeprowadzonemu wdrożeniu, dzisiaj część operacji magazynowych w zakładzie produkcyjnym odbywa się w ramach sieci radiowej.
Autoneum jest dostawcą produktów i usług dla przemysłu motoryzacyjnego. Opracowuje i produkuje komponenty, moduły i zintegrowane systemy służące do izolacji termicznej oraz akustycznej samochodów. W Polsce firma Autoneum obecnie ma dwie fabryki, w Nowogardzie i Katowicach, gdzie zatrudnia 530 osób. Produkowane izolacje akustyczne i termiczne, półki tylne, podsufitki oraz dywany do samochodów są sprzedawane nie tylko w Polsce, ale także wysyłane na eksport do Szwecji, Belgii, Anglii, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Słowacji i Czech.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA