Czy należy korygować VAT w przypadku zgubienia towarów przez firmę kurierską
REKLAMA
REKLAMA
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 31 marca 2010 r. (nr ILPP2/443-139/10-2/MR).
REKLAMA
REKLAMA
W świetle powyższych przepisów należy stwierdzić, że podatnik jest uprawniony do odliczania podatku naliczonego w rozliczeniu bieżącym, w związku z otrzymaniem faktury lub dokumentu celnego, bez konieczności oczekiwania na moment dokonania przez niego sprzedaży towarów lub świadczenia usług, dla których poczynił konieczne zakupy. Fakt późniejszego wystąpienia zdarzenia losowego, jakim jest kradzież, utrata, zniszczenie lub zagubienie towaru nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem tego towaru.
W art. 91 ustawy, wymienione zostały przypadki, w których powstaje obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego. Brak wśród nich przesłanek powodujących obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego w sytuacji kradzieży, utraty, zniszczenia lub zagubienia środków trwałych. Konsekwencją powyższego jest brak obowiązku dokonywania korekty podatku naliczonego odliczonego w ww. sytuacjach. Podkreślenia wymaga również, że dla celów dowodowych fakt wystąpienia powyższych zdarzeń losowych powinien być przez podatnika należycie udokumentowany.
Mając na uwadze powyższe Spółka nie ma obowiązku korygowania podatku naliczonego odliczonego przy zakupie towarów w związku z ich zagubieniem [przez firmę kurierską – przyp. redakcji] oraz faktem otrzymania z tego tytułu odszkodowania.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.