Koniec ceł wwozowych na Ukrainie
REKLAMA
REKLAMA
Rząd Ukrainy postanowił uchylić z dniem 1 stycznia 2016 r. dodatkowe cła wwozowe w wysokości 5-10%. Wprowadzone na początku 2015 r. opłaty doprowadziły do zwiększenia stabilności gospodarczej Ukrainy.
REKLAMA
Według oficjalnej informacji centrum prasowego Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego i Handlu Ukrainy, 21 października 2015 roku Gabinet Ministrów Ukrainy na posiedzeniu postanowił, że od 1 stycznia 2016 r. zostaną uchylone dodatkowe cła przywozowe w wysokości 5-10% na produkty importowane. Odpowiedni projekt ustawy wkrótce zostanie przedłożony Najwyższej Radzie Ukrainy.
Zobacz też: Aktualny taryfikator mandatów 2016 r.
- Zniesienie dodatkowego cła pozwoli na zmniejszenie cen importowanych produktów, a tym samym może doprowadzić do zwiększenia intensywności relacji handlowych z Ukrainy z krajami UE – mówi Jarosław Chałas, partner zarządzający Kancelarii Chałas i Wspólnicy. – Dodatkowe opłaty zostały wprowadzone ze względu na ochronę rynku wewnętrznego Ukrainy. W sytuacji względnej stabilności pojawiła się okazja do powrotu na ścieżkę wymiany handlowej na satysfakcjonującym poziomie. Warto podkreślić, że Główny Urząd Statyczny odnotował ostatnio spadek eksportu na rynki Wspólnoty Niepodległych Państw, w tym na Ukrainę o 9,6%, który wyniósł 1 807,5 mln euro.
Zobacz też: Prawo Jazdy 2016 r. - wszystkie zmiany
Jak powiadomił Minister Rozwoju Gospodarczego i Handlu Ukrainy Ajwaras Abromawiczus tymczasowe dodatkowe cła przywozowe były używane jako narzędzie stabilizacji makroekonomicznej. W szczególności dzięki tym przymusowym działaniom obecnie można stwierdzić poprawienie stanu bilansu płatniczego i złagodzenie niestabilności rynków zagranicznych dla gospodarki narodowej. Wyniki wstępnej analizy skuteczności dodatkowego cła przywozowego pokazały, że pierwsze oznaki stabilizacji stały się widoczne w drugim kwartale 2015 roku.
Zobacz też: Import usługi transportowej
Postanowienia ustawy dotyczące dodatkowych opłat importowych weszły w życie w dniu 25 lutego 2015 roku i były zaplanowane zgodnie z umowami zawartymi pomiędzy Rządem Ukrainy a MFW i UE do końca br. Opłaty nie miały zastosowania do importu tzw. krytycznego, leków, zasobów energetycznych, w szczególności, gazu naturalnego, i innych ważnych dla gospodarki ukraińskiej i ludności towarów.
Źródło: Materiały kancelarii prawnej Chałas i Wspólnicy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.