REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wdrażać rozwiązania innowacyjne w logistyce

Konrad Kąkolewski
Jak ułatwić pracę kierowcom
Jak ułatwić pracę kierowcom
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Sukces nowych projektów w logistyce opiera się na kliku czynnikach: innowacyjnej linii biznesowej, prostym modelu biznesowym, zamierzeniu osiągnięciu break even po 3-6 miesiącach i odnotowaniu pierwszych stabilnych przychodów w ciągu 30 dni. Dzięki temu modelowi można osiągnąć nawet 100 proc. wzrost sprzedaży.

Działanie w tradycyjnym modelu biznesowym w branży TSL i na dużą skalę w dłuższej perspektywie skazane jest dzisiaj na porażkę. Innowacyjność powinna więc dotyczyć każdej z linii biznesowych prowadzonych przez firmę logistyczną. Sukces projektów opiera się na kliku czynnikach: innowacyjnej linii biznesowej, prostym modelu biznesowym, zamierzeniu osiągnięciu break even po 3-6 miesiącach i odnotowaniu pierwszych stabilnych przychodów w ciągu 30 dni. Dzięki temu modelowi można osiągnąć 100 proc. wzrost sprzedaży.

REKLAMA

A o to kilka innowacyjnych rozwiązań, które przyczyniają się do wykonania założonych projektów.

Dzięki np. wdrożeniu systemu Hussar Total Control Transport klient otrzymuje pełne dostosowanie linii transportowych do jego potrzeb bez strat marży stronie spedytora.

A to dzięki pełnemu rozpoznaniu 9 składników kosztowych frachtu na terenie Europy Zachodniej w każdym jej obszarze.

Klient może też uzyskać pełną informację na temat ruchu pojazdów/ ładunków w ciągu 3 minut oraz pełne raporty z podaniem:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • ETA estimated time of arrival - oczekiwany czas dostawy, 
  • ATA - actual time of arrival,
  • czasu jazdy, pracy i przerw da każdego kierowcy w układzie dziennym, tygodniowym, dwutygodniowym i miesięcznym na przód,
  • dokładnego miejsca obecnej lokalizacji ładunku/ pojazdu ze zdjęciem satelitarnym/ rzeczywistym,
  • dokładnej ścieżki transportowej- trasa punkt po punkcie 
  • natychmiastowej sygnalizacji pojawiających się problemów i propozycje rozwiązania.

Logistyka: Zdalna nawigacja a koszty

REKLAMA

Nawigując pojazdy z biura - trasa przejazdu ustalana jest na komputerach dyspozytorów w biurze. Po naciśnięciem guzika komputera telematycznego zamontowanego na pokładzie auta - kierowca ma w ciągu 2 minut informację o przebiegu trasy, a trasa ustalana jest w nie więcej niż 7 minut. 

Tak więc auto rusza do 10 minut od otrzymania zlecenia transportowego od Klienta - standardowo trwać to może do 45 minut na każde zlecenie zanim firma transportowa prześle kierowcy zlecenie, kierowca wypije kawę, przeciągnie sie, rozłoży mapę popatrzy trzy razy się pomyli, etc. 

Ułatwienie pracy kierowcom

Dzięki tym rozwiązaniom eliminujemy nieefektywność procesu transportowego oraz ułatwiamy pracę kierowcom. Elektroniczne pozyskiwanie i przekazywanie dokumentów z ciężarówki w ciągu 2 minut to kolejne udogodnienie. Każdą ciężarówkę można wyposażyć w specjalistyczny skaner, którym kierowca przekazuje dokument z miejsca rozładunku. Klient może mieć dokumenty w ciągu 5 minut na skrzynce poczty elektronicznej. Poprawia to również cash flow firmy transportowej.

Dzięki tym rozwiązaniom każde auto ma zaplanowany grafik pracy z wyprzedzeniem na 3 kursy do przodu.

Jak zarabiać w transporcie?

REKLAMA

Podwykonawcę, który przekazuje pojazdy do stałej pracy, należy traktować jak Klienta. Dając mu pracę oraz sprzedając usługę prowadzenia jego floty w sposób bardziej ekonomiczny niż on sam dotąd to robił jest bardzo istotne. Dzięki wdrożeniu Podwykonawcy do systemu zarządzania transportem i systemu planowania tras przejazdu, można zwiększyć marżę nawet o 8 proc. Skąd oszczędności? Na przykład na opłatach za przejazdy po drogach - system zarządzania transportem określa ekonomiczne trasy przelotu na wszystkie kraje.

Kolejne, to oszczędności na opłatach promowych. Dzięki porozumieniom zakupowym z przewoźnikami promowymi można wynegocjować atrakcyjne ceny transferów promowych, z których też korzysta podwykonawca.

To tylko kilka przykładów, które pokazują jak innowacyjność wpływa na koszty prowadzenia działalności transportowej i logistycznej. A jest jeszcze szereg rozwiązań, które wpływają na obniżenie kosztów, chociażby z tytułu zakupu paliwa, serwisów, ubezpieczeń, etc. 

Dlatego chcąc prowadzić ekonomiczny biznes w logistyce, trzeba pamiętać, że innowacyjność się opłaca.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA