REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Większe zapotrzebowanie na usługi transportowe w Polsce

Subskrybuj nas na Youtube
usługi transportowe
usługi transportowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Firmy transportowe w ostatnich latach musiały mierzyć się z wieloma zmianami prawnymi. Wśród istotnych czynników wpływających na ich działalność można wymienić wzrost cen paliw oraz inflację – wynika z badania.

Usługi transportowe – jaki popyt

Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej liczba osób poszukujących usług transportowych wciąż rośnie. Analiza pierwszych 3 kwartałów 2021 i 2022 roku uwidacznia trend wzrostowy liczb zleceń dotyczących transportu krajowego. Liczba zamówień tego typu usług w trzech pierwszych kwartałach bieżącego roku wzrosła o 6% w stosunku do tego samego okresu 2021 roku.

REKLAMA

Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku transportu zagranicznego. W analizie tych samych okresów widoczny jest wzrost liczby zamówień o 4% w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku.

REKLAMA

Zmiany takie są odnotowywane pomimo faktu, że w badaniu wśród właścicieli firm transportowych, przeszło 90% z nich wskazało, że od początku 2022 roku ceny za ich usługi wzrosły. Najczęściej cennik zmienił się o 11–25% (42% ankietowanych) oraz o 26–50% (33% ankietowanych).

– Z badania wynika, że blisko 40% firm zauważyło wzrost liczby zamówień na usługi transportu krajowego w 2022 roku. W takim wypadku obawiać się można wydłużonego czasu oczekiwania na podjęcie zlecenia przez daną firmę. Aby uniknąć utrudnionego dostępu do fachowców, dobrym pomysłem jest poszukiwanie firmy transportowej przez Internet, najlepiej z odpowiednim wyprzedzeniem – radzi Karol Grygiel z Oferteo.pl.

Zamówienia krajowe

Widoczna jest również zmiana w strukturze składanych zamówień. Patrząc na usługi krajowe, gdy ogólna liczba zleceń dotyczących transportu rośnie, zauważalne są zmiany w udziale poszczególnych typów przewożonych towarów. Przykładem może być transport materiałów sypkich, który w 2022 stał się trzecim najczęściej zamawianym rodzajem usługi. Udział tego typu zleceń stanowił 5% w 2021 roku. W pierwszych trzech kwartałach 2022 roku odnotowano wzrost do 19%, co oznacza zmianę o 14 punktów procentowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z drugiej strony, w 2021 roku transport materiałów budowlanych stanowił 11% zamówień, dotychczas w 2022 roku było to 8%. Oznacza to zmianę o -3 punkty procentowe. Podobne różnice widoczne są w większości kategorii. Dla przykładu: udział transportu maszyn zmalał o 4 p.p., przeprowadzek było mniej o 3 p.p., a transportu samochodów o 2 p.p. 

Więcej zagranicznych transportów

Porównując pierwsze trzy kwartały 2021 i 2022 roku w tramach transportu zagranicznego, odnotowano wzrost udziału przesyłek towarów na paletach o 5 p.p. O 1 punkt procentowy wzrosły udziały transportów materiałów sypkich i obiektów ponadgabarytowych. Zmniejszył się za to odsetek przeprowadzek (-2 p.p.), zleceń dotyczących transportów materiałów budowlanych (-2 p.p.) i maszyn (-3 p.p.). Udział zamówień na transport produktów spożywczych pozostał na tym samym poziomie.

44% zleceń dotyczyło transportu wewnątrz województw

REKLAMA

Transport krajowy może być zlecany w obrębie jednego województwa lub może mieć charakter ogólnopolski. Przez ostatnie dwa lata ten pierwszy typ usługi stanowił 44% wszystkich zleceń krajowych. Usługi transportu między województwami stanowiły natomiast 56%.

Najczęściej miejscami załadunku były obszary o wysokiej gęstości zaludnienia, takie jak województwa mazowieckie czy śląskie. W latach 2021 i 2022 ich udział w liczbie zleceń w skali kraju stanowił odpowiednio 12 i 18% wśród miejsc rozpoczęcia usługi (tzw. załadunku). Podobną sytuację można było zaobserwować w przypadku miejsc rozładunku.

Ciekawym przypadkiem jest województwo śląskie, gdzie odnotowano znaczny wzrost liczby zleceń. W II i III kwartale 2022 roku odsetek załadunków na tym obszarze wzrósł z 11% w skali kraju w 2021 do 27% w roku bieżącym. Na taką sytuację mogło wpłynąć wiele czynników, wśród których można domniemywać szybko rosnący popyt na transport węgla.

Niemcy: najważniejszy kierunek transportu zagranicznego

Krajem, z którego ładunki najczęściej trafiały do Polski, są Niemcy, których dotyczyło przeszło 40% zamówień w latach 2021 i 2022. Następne są: Wielka Brytania (10%), Holandia (7%), Włochy (6,5%) i Francja (5,5%).

Podobną sytuację można było zaobserwować w przypadku usług przewozu towarów z Polski za granicę. Kierunki transportów były następujące: Niemcy (40%), Francja (8%), Wielka Brytania (7,5%), Włochy (5%), Belgia (5%).

Z danych wynika również, że biorąc pod uwagę liczbę zamówień transportów zagranicznych w 2021 i 2022 roku, przewozy do Polski stanowiły 39% usług tego typu. Natomiast liczba transportów jadących z Polski za granicę stanowiła 61%.

Przedstawione dane pochodzą z zapytań ofertowych (usług transportu towarów) publikowanych w serwisie od 1 stycznia 2021 do 28 września 2022 roku.

Źródło: oferteo.pl

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OC dla rowerzystów – konieczność czy ograniczanie wolności? Polacy podzieleni

Czy rowerzyści powinni mieć obowiązkowe OC? Wraz ze wzrostem liczby jednośladów na drogach, temat ten wraca jak bumerang i dzieli opinię publiczną. Najnowsze badanie Rankomat.pl pokazuje, że Polacy są niemal równo podzieleni – nie brakuje zarówno zwolenników bezpieczeństwa, jak i obrońców niezależności.

Masz radio w samochodzie? Możesz spodziewać się kontroli

Właściciele samochodów – zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy – powinni pamiętać o opłatach za używanie odbiorników radiofonicznych. Chodzi o konieczność opłacania abonamentu RTV za radioodbiornik zamontowany w pojeździe. Jaka jest opłata abonamentowa w 2025 r.? Kto jest zwolniony?

KGP: 116 725 interwencji, 519 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 116 725 interwencji. Byli wzywani do 519 wypadków drogowych.

Rozwiązanie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) [PROJEKT]

W środę, 4 czerwca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany dotyczące rozwiązania umowy OC.

REKLAMA

Transport w Polsce 2024: Spadek przewozów towarów, wzrost liczby pasażerów. Informacja sygnalna GUS

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację sygnalną dotyczącą przewodu ładunków i pasażerów w 2024 r. Z informacji GUS wynika, że w porównaniu z 2023 r., wzrosła liczba pasażerów korzystających z większości środków transportu – wyjątkiem był jedynie transport wodny śródlądowy. Z kolei całkowita masa przewiezionych ładunków oraz wykonana praca przewozowa nieznacznie się zmniejszyły.

KGP: 117 251 interwencji, 487 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 117 251 interwencji. Byli wzywani do 487 wypadków drogowych.

Komunikat CANARD: e-Doręczenia w sprawach o wykroczenia dopiero od 1 października 2029 r.

Mimo postępującej cyfryzacji administracji publicznej, w sprawach o wykroczenia nadal nie obowiązują przepisy ustawy o doręczeniach elektronicznych. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) przypomina, że wdrożenie e-Doręczeń w tym obszarze nastąpi dopiero 1 października 2029 roku.

Już 60 proc. używanych aut w Polsce pochodzi z importu. Dlaczego Polacy wciąż tak chętnie kupują samochody używane z zagranicy?

Ponad połowa używanych samochodów na polskim rynku pochodzi z zagranicy – a liczby te wciąż rosną, zbliżając się do rekordowych poziomów sprzed kilku lat. Prym w imporcie wiodą auta z Niemiec, ale to import z USA notuje najbardziej dynamiczny wzrost. Jednocześnie przeciętny wiek i przebieg sprowadzanych pojazdów są wyraźnie wyższe niż w przypadku transakcji na autach krajowych, co może stanowić wyzwanie dla nabywców.

REKLAMA

Przestarzałe przepisy taxi blokują rozwój nowoczesnej mobilności w Europie

Do 2030 roku nawet 190 milionów Europejczyków – niemal 40 proc. populacji – może regularnie korzystać z usług taksówkarskich zamawianych za pośrednictwem aplikacji mobilnych. W ocenie koalicji Shared Mobility Europe, dynamiczny rozwój sektora nowoczesnych przejazdów taksówkarskich jest skutecznie hamowany przez przestarzałe, rozdrobnione i często sprzeczne przepisy krajowe.

Spłata mandatu karnego na raty, a wygaszenie punktów karnych. Resort infrastruktury zajmie się tematem

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił z pismem do ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka ws. kierowców, którzy podejmują się spłaty mandatu karnego na raty. Choć działają zgodnie z prawem, są traktowani mniej korzystnie niż ci, którzy opłacili grzywnę jednorazowo.

REKLAMA