REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Większe zapotrzebowanie na usługi transportowe w Polsce

usługi transportowe
usługi transportowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Firmy transportowe w ostatnich latach musiały mierzyć się z wieloma zmianami prawnymi. Wśród istotnych czynników wpływających na ich działalność można wymienić wzrost cen paliw oraz inflację – wynika z badania.

Usługi transportowe – jaki popyt

Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej liczba osób poszukujących usług transportowych wciąż rośnie. Analiza pierwszych 3 kwartałów 2021 i 2022 roku uwidacznia trend wzrostowy liczb zleceń dotyczących transportu krajowego. Liczba zamówień tego typu usług w trzech pierwszych kwartałach bieżącego roku wzrosła o 6% w stosunku do tego samego okresu 2021 roku.

REKLAMA

Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku transportu zagranicznego. W analizie tych samych okresów widoczny jest wzrost liczby zamówień o 4% w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku.

REKLAMA

Zmiany takie są odnotowywane pomimo faktu, że w badaniu wśród właścicieli firm transportowych, przeszło 90% z nich wskazało, że od początku 2022 roku ceny za ich usługi wzrosły. Najczęściej cennik zmienił się o 11–25% (42% ankietowanych) oraz o 26–50% (33% ankietowanych).

– Z badania wynika, że blisko 40% firm zauważyło wzrost liczby zamówień na usługi transportu krajowego w 2022 roku. W takim wypadku obawiać się można wydłużonego czasu oczekiwania na podjęcie zlecenia przez daną firmę. Aby uniknąć utrudnionego dostępu do fachowców, dobrym pomysłem jest poszukiwanie firmy transportowej przez Internet, najlepiej z odpowiednim wyprzedzeniem – radzi Karol Grygiel z Oferteo.pl.

Zamówienia krajowe

Widoczna jest również zmiana w strukturze składanych zamówień. Patrząc na usługi krajowe, gdy ogólna liczba zleceń dotyczących transportu rośnie, zauważalne są zmiany w udziale poszczególnych typów przewożonych towarów. Przykładem może być transport materiałów sypkich, który w 2022 stał się trzecim najczęściej zamawianym rodzajem usługi. Udział tego typu zleceń stanowił 5% w 2021 roku. W pierwszych trzech kwartałach 2022 roku odnotowano wzrost do 19%, co oznacza zmianę o 14 punktów procentowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z drugiej strony, w 2021 roku transport materiałów budowlanych stanowił 11% zamówień, dotychczas w 2022 roku było to 8%. Oznacza to zmianę o -3 punkty procentowe. Podobne różnice widoczne są w większości kategorii. Dla przykładu: udział transportu maszyn zmalał o 4 p.p., przeprowadzek było mniej o 3 p.p., a transportu samochodów o 2 p.p. 

Więcej zagranicznych transportów

Porównując pierwsze trzy kwartały 2021 i 2022 roku w tramach transportu zagranicznego, odnotowano wzrost udziału przesyłek towarów na paletach o 5 p.p. O 1 punkt procentowy wzrosły udziały transportów materiałów sypkich i obiektów ponadgabarytowych. Zmniejszył się za to odsetek przeprowadzek (-2 p.p.), zleceń dotyczących transportów materiałów budowlanych (-2 p.p.) i maszyn (-3 p.p.). Udział zamówień na transport produktów spożywczych pozostał na tym samym poziomie.

44% zleceń dotyczyło transportu wewnątrz województw

REKLAMA

Transport krajowy może być zlecany w obrębie jednego województwa lub może mieć charakter ogólnopolski. Przez ostatnie dwa lata ten pierwszy typ usługi stanowił 44% wszystkich zleceń krajowych. Usługi transportu między województwami stanowiły natomiast 56%.

Najczęściej miejscami załadunku były obszary o wysokiej gęstości zaludnienia, takie jak województwa mazowieckie czy śląskie. W latach 2021 i 2022 ich udział w liczbie zleceń w skali kraju stanowił odpowiednio 12 i 18% wśród miejsc rozpoczęcia usługi (tzw. załadunku). Podobną sytuację można było zaobserwować w przypadku miejsc rozładunku.

Ciekawym przypadkiem jest województwo śląskie, gdzie odnotowano znaczny wzrost liczby zleceń. W II i III kwartale 2022 roku odsetek załadunków na tym obszarze wzrósł z 11% w skali kraju w 2021 do 27% w roku bieżącym. Na taką sytuację mogło wpłynąć wiele czynników, wśród których można domniemywać szybko rosnący popyt na transport węgla.

Niemcy: najważniejszy kierunek transportu zagranicznego

Krajem, z którego ładunki najczęściej trafiały do Polski, są Niemcy, których dotyczyło przeszło 40% zamówień w latach 2021 i 2022. Następne są: Wielka Brytania (10%), Holandia (7%), Włochy (6,5%) i Francja (5,5%).

Podobną sytuację można było zaobserwować w przypadku usług przewozu towarów z Polski za granicę. Kierunki transportów były następujące: Niemcy (40%), Francja (8%), Wielka Brytania (7,5%), Włochy (5%), Belgia (5%).

Z danych wynika również, że biorąc pod uwagę liczbę zamówień transportów zagranicznych w 2021 i 2022 roku, przewozy do Polski stanowiły 39% usług tego typu. Natomiast liczba transportów jadących z Polski za granicę stanowiła 61%.

Przedstawione dane pochodzą z zapytań ofertowych (usług transportu towarów) publikowanych w serwisie od 1 stycznia 2021 do 28 września 2022 roku.

Źródło: oferteo.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA