REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustanowić agencję celną przedstawicielem podatkowym?

Ewa Krysztofiuk
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 kwietnia 2011 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o Miarach, która m.in. rozszerza katalog podmiotów uprawnionych do pełnienia funkcji przedstawiciela podatkowego o agencje celne. Wcześniej przedstawicielami podatkowymi mogli być wyłącznie doradcy podatkowi oraz podmioty uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Jak było dotychczas?

Do tej pory zgodnie z art. 15 ust 8 ustawy o podatku od towarów i usług przedstawicielem podatkowym mogła być osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, posiadająca siedzibę na terytorium kraju, lub osoba fizyczna posiadająca stałe miejsce zamieszkania na terytorium kraju, jeżeli łącznie spełniała następujące warunki:

REKLAMA

1) była zarejestrowana jako podatnik VAT czynny;

REKLAMA

2) przez ostatnie 24 miesiące nie zalegała z wpłatami poszczególnych podatków stanowiących dochód budżetu państwa, przekraczających odrębnie w każdym podatku odpowiednio 3 % kwoty należnych zobowiązań podatkowych w poszczególnych podatkach (udział zaległości w kwocie podatku ustala się w stosunku do kwoty należnych wpłat za okres rozliczeniowy, którego dotyczy zaległość);

3) przez ostatnie 24 miesiące osoba fizyczna będąca podatnikiem, a w przypadku podatników niebędących osobami fizycznymi – osoba będąca wspólnikiem spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej, członkiem władz zarządzających, głównym księgowym – nie została prawomocnie skazana na podstawie ustawy z dnia 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy za popełnienie przestępstwa skarbowego;

4) była uprawniona do zawodowego wykonywania doradztwa podatkowego zgodnie z przepisami o doradztwie podatkowym lub do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z przepisami o rachunkowości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak jest obecnie?

Zgodnie z wprowadzonymi ustawą z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach warunku, o którym mowa w pkt 4 powyżej, nie stosuje się do agencji celnej, ale tylko w określonym przypadku.

REKLAMA

Zatem agencja celna w roli przedstawiciela podatkowego będzie mogła reprezentować podmioty zagraniczne dokonujące na terytorium Polski wyłącznie importu towarów, których miejscem przeznaczenia jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju i wywóz z terytorium kraju jest dokonywany przez importera tych towarów w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

W imieniu i na rzecz tych podmiotów agencja celna będzie uprawniona do prowadzenia dokumentacji i ewidencji na potrzeby podatku oraz sporządzania, deklaracji podatkowych i informacji podsumowujących na potrzeby podatku.

W jaki sposób ustanowić agencję celną przedstawicielem podatkowym?

Tryb ustanawiania przedstawiciela podatkowego, oraz czynności, jakie może on wykonywać określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie przedstawiciela podatkowego.

Przedstawiciela podatkowego można ustanowić w drodze umowy zawartej na piśmie pomiędzy podatnikiem, który ustanawia przedstawiciela podatkowego, a podmiotem uprawnionym do pełnienia funkcji przedstawiciela podatkowego.

Umowa ta powinna zawierać oznaczenie podatnika (nazwę, adres siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności lub zamieszkania za granicą), dane pozwalające na identyfikację podmiotu, który jest ustanawiany przedstawicielem podatkowym (NIP, nazwę, adres siedziby lub stałego miejsca zamieszkania), a także adres pod którym będzie prowadzona i przechowywana dokumentacja oraz ewidencja podatnika dla celów podatku od towarów i usług.

Podmiot, który przyjmuje na siebie obowiązki przedstawiciela podatkowego musi również złożyć oświadczenie, iż spełnia warunki określone ustawą do pełnienia tej funkcji. Wszystkie czynności jakie ma wykonywać przedstawiciel podatkowy na rzecz swojego klienta powinny być wymienione w umowie. Kopię podpisanej przez strony umowy należy złożyć do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, który potwierdzi ją za zgodność z oryginałem.

Odpowiedzialność agencji celnej wykonującej czynności przedstawiciela podatkowego

Należy pamiętać o tym, iż agencja celna, która zdecyduje się wykonywać na rzecz swoich klientów czynności przedstawiciela podatkowego będzie odpowiadała solidarnie z podatnikiem (tj. klientem) za zobowiązania podatkowe podatnika (klienta), którego reprezentuje jako przedstawiciel podatkowy.

Jednak korzyści dla agencji celnych płynące z nowej regulacji i przyznanych uprawnień wydają się być większe niż zagrożenia z tym związane. Nowe uprawnienia ułatwią agencjom kierowanie dalej odpraw w imporcie przez podmioty zagraniczne do innego państwa członkowskiego. Wszelkich formalności związanych z przemieszczaniem towaru będzie mógł dopełnić przedstawiciel podatkowy.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znaczące spadki cen paliw. Ile zapłacimy za benzynę, olej czy gaz?

Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują, że w najbliższym tygodniu skala spadków cen paliw na stacjach może być znacząca. Przewidują, że litr benzyny 95 może średnio kosztować od 6,45 do 6,57 zł, a oleju napędowego - od 6,46 do 6,59 zł.

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

REKLAMA

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

REKLAMA

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

REKLAMA