REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elementy modułowe jako środki trwałe przedsiębiorcy

Ogrodzenie: Powłoka cynkowa. Fot. Befafence
Ogrodzenie: Powłoka cynkowa. Fot. Befafence
Befafence

REKLAMA

REKLAMA

Czy elementy modułowe stanowią środek trwały a w tym zakresie czy pojedynczy element (moduł np. części ogrodzeń, paneli fundamentowych) może stanowić środek trwały w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o PDOP)?

Prawno podatkowa kwalifikacja zakupu elementów modułowych (przykładowo elementów ogrodzeń modułowych, paneli fundamentowych, elementów innych konstrukcji modułowych) tj. elementów tego samego rodzaju łączących się ze sobą w większą całość lub mogących stanowić pojedynczy element, jest ściśle uzależniona od przyjętego przez przedsiębiorcę zakresu i sposobu ich wykorzystania. Kwalifikacja zakupu tego rodzaju elementów na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych (ustawa o PDOP) wymaga odpowiedzi na pytanie czy tego rodzaju składniki majątku stanowią środek trwały a w tym zakresie czy pojedynczy element (moduł) może stanowić środek trwały w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o PDOP).

REKLAMA

Zobacz też: Jak opodatkować VAT usługi składowania towarów?

REKLAMA

Zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy o PDOP amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania inne przedmioty o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Ustawodawca nie określił co należy rozumieć pod pojęciem „kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania”. Przyjmuje się jednak, że warunki kompletności i przydatności do użytku spełnia składnik majątku, który jest wyposażony we wszystkie elementy konstrukcyjne pozwalające na jego funkcjonowanie zgodnie z przeznaczeniem, ponadto sprawne technicznie i zalegalizowane prawnie w formie stosownych uprawnień, homologacji i pozwoleń na użytkowanie przez właściwe organy administracji państwowej.

Zobacz też: Aplikacja połączy handlowca z magazynem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mając na uwadze powyższe należy wskazać, że nawet pojedynczy element modułowy nie zgrupowany w zestaw, komplet czy większy moduł może stanowić środek trwały (kompletny i zdatny do użytku składnik majątku przedsiębiorcy wykorzystywany w prowadzonej działalności). W odniesieniu do modułowych  składników majątku, które podlegają dowolnemu łączeniu ze sobą można spotkać pogląd zgodnie z którym nawet pojedynczy moduł, który sam w sobie nie spełnia takiej roli jak kilka tego samego rodzaju modułów połączonych ze sobą to jednak może stanowić samodzielny składnik majątku (odrębny środek trwały). W tym zakresie podkreśla się że poszczególne moduły nie są przypisane do siebie na stałe co pozwala na ich niezależne wykorzystywanie. Powyższe stanowisko potwierdza Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 12 czerwca 2013 r. sygn. IPPB5/423-213/13-4/RS, w której wskazuje, że pojedynczy moduł ogrodzeniowy może stanowić samodzielny środek trwały. Powyższe stanowisko pozwala przyjąć, że mając pojedynczy moduł choć wiadomo że co do zasady nie spełni on samodzielnie swojej zakładanej funkcji ochronnej, zabezpieczającej (gdyż w pełni będzie realizował swój cel jako element pewnej całości – przykładowo połączonych modułów stanowiących kompletne ogrodzenie to jednak można przyjąć że jest on kompletnym i zdatnym do użytku składnikiem majątku mogącym stanowić odrębny środek trwały przedsiębiorcy.

Zobacz też: Jak zwiększyć przepustowość w magazynie

REKLAMA

Należy jednak zauważyć, że w celu przyjęcia powyższej kwalifikacji nie bez znaczenia pozostaje faktyczny sposób wykorzystywania modułów w prowadzonej działalności. Jeśli bowiem pojedynczy moduł znajduje faktyczne zastosowanie (wykorzystanie) w prowadzonej działalności i podatnik jest w stanie tego rodzaju sposób wykorzystania modułu uzasadnić to po spełnieniu pozostałych przesłanek regulowanych art. 16a ustawy o PDOP nie ma przeszkód aby pojedynczy moduł stanowił indywidualny środek trwały przedsiębiorcy. Jeśli jednak faktyczny sposób wykorzystania modułów jest inny (faktyczne wykorzystywanie jedynie jako element większej całości – zestawu, kompletu czy zmontowanego modułu) to w takim przypadku pojedynczy element modułowy nie będzie stanowił środka trwałego przedsiębiorcy. W tym zakresie nie będzie on bowiem kompletny i zdatny do użytku.

Niezależnie od powyższego za środek trwały będzie można przyjąć funkcjonalnie połączony zespół (zestaw) modułowy na który składają się pojedyncze jego elementy a który jest faktycznie wykorzystywany w prowadzonej działalności.

Pomocna przy dokonywaniu kompletacji składników majątku może również okazać się Klasyfikacja Środków Trwałych. Należy bowiem mieć na uwadze że zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej składników majątku będzie wymagało ich przypisania do odpowiednich grupowań w Klasyfikacji Środków Trwałych. W tym zakresie również klasyfikacja środków trwałych może mieć wpływ dla uznania, czy dany przedmiot jako całość jest środkiem trwałym podlegającym amortyzacji, czy środkami trwałymi podlegającymi amortyzacji są tworzące ją elementy.

Tekst: Tomasz Musialski, Konsultant Podatkowy w Dziale Podatków Bezpośrednich ECDDP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA