REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Optymalizacja gospodarki magazynowej

Optymalizacja gospodarki magazynowej.
Optymalizacja gospodarki magazynowej.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Na sukces firmy składa się wiele czynników. Jednym z istotniejszych jest wydajna gospodarka magazynowa. Jak nowoczesne technologie wpływają na optymalizację pracy w magazynie?

Procesy magazynowe realizowane we współczesnych przedsiębiorstwach cechują się dużą złożonością i zawsze podlegają presji czasowej. By je usprawnić, konieczne jest stosowanie odpowiednich narzędzi informatycznych i sprzętowych, które pozwalają na osiągnięcie oczekiwanej efektywności. Podmioty, które rezygnują z wykorzystania nowych rozwiązań, skazane są na wykluczenie z peletonu rynkowej rywalizacji.

REKLAMA

Zobacz też: Jak zwiększyć przepustowość w magazynie

Dwuwymiarowe kody kreskowe

REKLAMA

Jedną z podstawowych technologii stosowanych w logistyce są kody kreskowe. Sama technologia istnieje od wielu lat i w swojej podstawowej formie nie uległa znaczącej przemianie. Istotną innowacją było jednak pojawienie się i popularyzacja kodów dwuwymiarowych (2D), które mają szereg zalet w stosunku do kodów linearnych – przede wszystkim pozwalają na przenoszenie znacznie większej ilości informacji, jak również są bardziej odporne na błędy odczytu – w przypadku uszkodzenia etykiety z kodem dwuwymiarowym, jego poprawne odczytanie jest bardziej prawdopodobne niż w przypadku kodu jednowymiarowego.

– Kiedy mówimy o kodach kreskowych, najważniejszym aspektem jest ewolucja możliwości ich zastosowania, wynikająca z rozwoju technologii sprzętowej, jak również pojawiania się coraz bardziej wyspecjalizowanych, zaawansowanych rozwiązań informatycznych – tłumaczy Tomasz Czarnecki, kierownik ds. kluczowych klientów w HDF Polska. Przede wszystkim z każdym rokiem następuje poprawa parametrów urządzeń służących do drukowania i odczytu kodów kreskowych. Drukarki etykiet cechują się coraz większą wydajnością i dokładnością, a wyposażenie w nowe funkcje pozwala na lepszą ich aplikację. Urządzenia te powoli stają się autonomicznymi jednostkami – dzięki wyposażeniu w kolorowe panele dotykowe i zaawansowane oprogramowanie, mogą być stosowane bez użycia komputera – wszystkie operacje potrzebne do wydruku kodów kreskowych można realizować z poziomu drukarki etykiet. Czytniki kodów kreskowych i terminale mobilne pozwalają na coraz szybszy odczyt z coraz większej odległości. Duży stopień programowalności tych urządzeń pozwala na ich aplikację w bardzo zaawansowanych rozwiązaniach informatycznych, których wysoka specjalizacja umożliwia efektywne realizowanie nawet najtrudniejszych zadań.

Zobacz też: Rynek magazynowy w Polsce w 2014 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Ważnym trendem w ostatnich latach, podobnie jak w przypadku produktów konsumenckich, jest pojawianie się coraz większej ilości urządzeń do pracy w ruchu – mówi specjalista z HDF Polska. Terminale mobilne, przenośne drukarki etykiet oraz tablety przemysłowe umożliwiają pracę na terenie całego magazynu lub poza nim, bez konieczności przebywania pracownika w jednym punkcie – stacjonarnym stanowisku roboczym. Istotną zmianą – również analogiczną do urządzeń konsumenckich – jest popularyzacja zastosowania w urządzeniach mobilnych systemu operacyjnego Android. Otwiera to przed użytkownikami tego rodzaju rozwiązań zupełnie nowe możliwości wykorzystania aplikacji pracujących w przyjaznym, znanym z prywatnych doświadczeń środowisku.

Zobacz też: Utrata polskiego prawa jazdy w Niemczech - co dalej robić ?

Systemy wykorzystujące RIFD

REKLAMA

Automatyczna identyfikacja z wykorzystaniem fal radiowych znajduje coraz częstsze zastosowanie w optymalizacji gospodarki magazynowej. Możliwość zdalnego, automatycznego odczytu zdejmuje z barków pracowników magazynu dużą część pracy, która wykonywana jest za nich przez system informatyczny, rejestrujący za pośrednictwem zespołu czytników RFID ze specjalnymi antenami zmiany położenia obiektów na terenie magazynu.

Dzięki automatyzacji odczytu, nie jest konieczne skanowanie każdego produktu z osobna, system informatyczny w oparciu o RFID może samodzielnie rejestrować wchodzące i schodzące z magazynu opakowania zbiorcze.

– Ustawienie bramek RFID pomiędzy poszczególnymi sektorami lub magazynami pozwala również na rejestrację wszystkich przemieszczeń w czasie rzeczywistym, dzięki czemu lokalizowanie konkretnych obiektów jest bardzo łatwe. Przyspiesza to znacząco dostarczanie aktualnie potrzebnych produktów lub elementów – wyjaśnia Czarnecki z HDF Polska.

Zobacz też: Samochód służbowy do celów prywatnych od 1 stycznia 2015 r.

Złożone systemy informatyczne do wykorzystania w magazynach

Złożone systemy informatyczne są podstawą funkcjonowania współczesnych magazynów. Z ich pomocą można dokładnie śledzić wszystkie procesy magazynowe, których kontrola przy użyciu tradycyjnych metod byłaby w zasadzie niemożliwa, biorąc pod uwagę ogromną skalę, na jaką prowadzone są działania we współczesnych przedsiębiorstwach. Odpowiednio zaprojektowany system magazynowy daje pracownikom skuteczne narzędzia do efektywnej realizacji codziennych czynności, jak również pozwala na przeprowadzanie złożonych analiz funkcjonowania gospodarki magazynowej. Daje to możliwość wprowadzania niezbędnych zmian w organizacji pracy, które przyczyniają się do realnej optymalizacji prowadzonych działań.

Możliwość rejestrowania wszystkich przyjęć, wydań i przemieszczeń oraz monitorowania ich w czasie rzeczywistym umożliwia bieżącą kontrolę nad stanem magazynu. 

– Dzięki temu eliminowane są opóźnienia wynikające z niewłaściwej alokacji siły roboczej, błędów w organizacji przestrzeni i procesów magazynowych, jak również pomyłek pracowników, które są zmorą przedsiębiorstw niewyposażonych w zautomatyzowane narzędzia wspierające pracę w magazynie – tłumaczy specjalista z HDF Polska.

Wyposażenie magazynu w zaawansowane technologiczne przyczynia się do niespotykanej wcześniej optymalizacji wszystkich procesów. We współczesnej gospodarce, która promuje najbardziej efektywne rozwiązania, przedsiębiorstwa korzystające z najnowszych rozwiązań mogą budować trwałą przewagę konkurencyjną. Kompleksowe systemy pozwalają na uzyskanie mierzalnych wyników poprawy wydajności, co bezpośrednio przekłada się na generowanie przez przedsiębiorstwo większych zysków.

Źródło: Materiały prasowe HDF Polska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o najświeższych statystykach dotyczących wykroczeń przekroczenia dozwolonej prędkości.

Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

REKLAMA

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

REKLAMA

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

REKLAMA