Optymalizacja gospodarki magazynowej
REKLAMA
REKLAMA
Procesy magazynowe realizowane we współczesnych przedsiębiorstwach cechują się dużą złożonością i zawsze podlegają presji czasowej. By je usprawnić, konieczne jest stosowanie odpowiednich narzędzi informatycznych i sprzętowych, które pozwalają na osiągnięcie oczekiwanej efektywności. Podmioty, które rezygnują z wykorzystania nowych rozwiązań, skazane są na wykluczenie z peletonu rynkowej rywalizacji.
REKLAMA
Zobacz też: Jak zwiększyć przepustowość w magazynie
Dwuwymiarowe kody kreskowe
REKLAMA
Jedną z podstawowych technologii stosowanych w logistyce są kody kreskowe. Sama technologia istnieje od wielu lat i w swojej podstawowej formie nie uległa znaczącej przemianie. Istotną innowacją było jednak pojawienie się i popularyzacja kodów dwuwymiarowych (2D), które mają szereg zalet w stosunku do kodów linearnych – przede wszystkim pozwalają na przenoszenie znacznie większej ilości informacji, jak również są bardziej odporne na błędy odczytu – w przypadku uszkodzenia etykiety z kodem dwuwymiarowym, jego poprawne odczytanie jest bardziej prawdopodobne niż w przypadku kodu jednowymiarowego.
– Kiedy mówimy o kodach kreskowych, najważniejszym aspektem jest ewolucja możliwości ich zastosowania, wynikająca z rozwoju technologii sprzętowej, jak również pojawiania się coraz bardziej wyspecjalizowanych, zaawansowanych rozwiązań informatycznych – tłumaczy Tomasz Czarnecki, kierownik ds. kluczowych klientów w HDF Polska. Przede wszystkim z każdym rokiem następuje poprawa parametrów urządzeń służących do drukowania i odczytu kodów kreskowych. Drukarki etykiet cechują się coraz większą wydajnością i dokładnością, a wyposażenie w nowe funkcje pozwala na lepszą ich aplikację. Urządzenia te powoli stają się autonomicznymi jednostkami – dzięki wyposażeniu w kolorowe panele dotykowe i zaawansowane oprogramowanie, mogą być stosowane bez użycia komputera – wszystkie operacje potrzebne do wydruku kodów kreskowych można realizować z poziomu drukarki etykiet. Czytniki kodów kreskowych i terminale mobilne pozwalają na coraz szybszy odczyt z coraz większej odległości. Duży stopień programowalności tych urządzeń pozwala na ich aplikację w bardzo zaawansowanych rozwiązaniach informatycznych, których wysoka specjalizacja umożliwia efektywne realizowanie nawet najtrudniejszych zadań.
Zobacz też: Rynek magazynowy w Polsce w 2014 r.
– Ważnym trendem w ostatnich latach, podobnie jak w przypadku produktów konsumenckich, jest pojawianie się coraz większej ilości urządzeń do pracy w ruchu – mówi specjalista z HDF Polska. Terminale mobilne, przenośne drukarki etykiet oraz tablety przemysłowe umożliwiają pracę na terenie całego magazynu lub poza nim, bez konieczności przebywania pracownika w jednym punkcie – stacjonarnym stanowisku roboczym. Istotną zmianą – również analogiczną do urządzeń konsumenckich – jest popularyzacja zastosowania w urządzeniach mobilnych systemu operacyjnego Android. Otwiera to przed użytkownikami tego rodzaju rozwiązań zupełnie nowe możliwości wykorzystania aplikacji pracujących w przyjaznym, znanym z prywatnych doświadczeń środowisku.
Zobacz też: Utrata polskiego prawa jazdy w Niemczech - co dalej robić ?
Systemy wykorzystujące RIFD
REKLAMA
Automatyczna identyfikacja z wykorzystaniem fal radiowych znajduje coraz częstsze zastosowanie w optymalizacji gospodarki magazynowej. Możliwość zdalnego, automatycznego odczytu zdejmuje z barków pracowników magazynu dużą część pracy, która wykonywana jest za nich przez system informatyczny, rejestrujący za pośrednictwem zespołu czytników RFID ze specjalnymi antenami zmiany położenia obiektów na terenie magazynu.
Dzięki automatyzacji odczytu, nie jest konieczne skanowanie każdego produktu z osobna, system informatyczny w oparciu o RFID może samodzielnie rejestrować wchodzące i schodzące z magazynu opakowania zbiorcze.
– Ustawienie bramek RFID pomiędzy poszczególnymi sektorami lub magazynami pozwala również na rejestrację wszystkich przemieszczeń w czasie rzeczywistym, dzięki czemu lokalizowanie konkretnych obiektów jest bardzo łatwe. Przyspiesza to znacząco dostarczanie aktualnie potrzebnych produktów lub elementów – wyjaśnia Czarnecki z HDF Polska.
Zobacz też: Samochód służbowy do celów prywatnych od 1 stycznia 2015 r.
Złożone systemy informatyczne do wykorzystania w magazynach
Złożone systemy informatyczne są podstawą funkcjonowania współczesnych magazynów. Z ich pomocą można dokładnie śledzić wszystkie procesy magazynowe, których kontrola przy użyciu tradycyjnych metod byłaby w zasadzie niemożliwa, biorąc pod uwagę ogromną skalę, na jaką prowadzone są działania we współczesnych przedsiębiorstwach. Odpowiednio zaprojektowany system magazynowy daje pracownikom skuteczne narzędzia do efektywnej realizacji codziennych czynności, jak również pozwala na przeprowadzanie złożonych analiz funkcjonowania gospodarki magazynowej. Daje to możliwość wprowadzania niezbędnych zmian w organizacji pracy, które przyczyniają się do realnej optymalizacji prowadzonych działań.
Możliwość rejestrowania wszystkich przyjęć, wydań i przemieszczeń oraz monitorowania ich w czasie rzeczywistym umożliwia bieżącą kontrolę nad stanem magazynu.
– Dzięki temu eliminowane są opóźnienia wynikające z niewłaściwej alokacji siły roboczej, błędów w organizacji przestrzeni i procesów magazynowych, jak również pomyłek pracowników, które są zmorą przedsiębiorstw niewyposażonych w zautomatyzowane narzędzia wspierające pracę w magazynie – tłumaczy specjalista z HDF Polska.
Wyposażenie magazynu w zaawansowane technologiczne przyczynia się do niespotykanej wcześniej optymalizacji wszystkich procesów. We współczesnej gospodarce, która promuje najbardziej efektywne rozwiązania, przedsiębiorstwa korzystające z najnowszych rozwiązań mogą budować trwałą przewagę konkurencyjną. Kompleksowe systemy pozwalają na uzyskanie mierzalnych wyników poprawy wydajności, co bezpośrednio przekłada się na generowanie przez przedsiębiorstwo większych zysków.
Źródło: Materiały prasowe HDF Polska
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.