REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gotówka, leasing czy wynajem? Leasing na samochód: zasady i możliwości

REKLAMA

REKLAMA

Istnieje kilka opcji, które może wybrać przedsiębiorca decydując się na samochód firmowy. Jakie to opcje i czym się charakteryzują?

REKLAMA

Firmy mogą stać się użytkownikami samochodu poprzez jego zakup za gotówkę lub leasingując. Każde z rozwiązań ma swoje zalety. Kupując za gotówkę, cena samochodu jest niższa niż w leasingu. Jednak poważną wadą jest zmniejszenie kapitału obrotowego firmy. Na dodatek nie może ona wpuścić w koszty od razu całej kwoty zakupu. Amortyzacja nowego samochodu trwa 60 miesięcy, czyli cenę samochodu trzeba podzielić na 60 części i co miesiąc odliczać jedną od dochodu. W przypadku używanych samochodów jest to 30 miesięcy. Przedsiębiorca musi też wziąć pod uwagę, że zakup auta z drugiej ręki wiąże się z większym ryzykiem awarii niż dla nowego pojazdu.

REKLAMA

Leasing operacyjny oferuje inne korzyści: raty są odliczane od dochodu w faktycznej wysokości w bieżącym miesiącu, zatem jeśli klient potrzebuje wysokich kosztów w miesiącu podpisania umowy, może wpłacić wysoką pierwszą wpłatę
i zostanie ona w całości potraktowana jako koszt firmy w tym miesiącu – bez rozkładania amortyzacji na następne miesiące. Jednak leasing ma także wady: jest dość drogi, a raty są wysokie nawet przy rozłożeniu spłaty na 4 lata.
Z kolei wybór auta używanego oznacza wyższe oprocentowanie leasingu.

Zobacz też: Test Toyota Verso 1.6 D-4D Premium

Atrakcyjny wynajem długoterminowy

REKLAMA

Sposobem na uniknięcie wysokich rat w niestabilnym otoczeniu makroekonomicznym jest wynajem długoterminowy. Dobrym przykładem takiej oferty może być oparty na leasingu operacyjnym program Toyota Business SmartPlan.
W przypadku skorzystania z niego, klient uzyskuje nie tylko takie same korzyści podatkowe jak w zwykłym leasingu operacyjnym, ale otrzymuje nawet więcej: bardzo niskie raty (niższe nawet o 60 proc. w stosunku do zwykłego leasingu) dzięki temu, że nie spłaca całej wartości samochodu, lecz jedynie utratę jego wartości w okresie trwania umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

SmartPlan Toyoty to atrakcyjna alternatywa dla klasycznego leasingu, kredytu oraz zakupu gotówkowego, umożliwia małym przedsiębiorstwom dostęp do nowego samochodu na warunkach do tej pory zarezerwowanych jedynie dla dużych firm. – Miesięczny koszt usługi Smart Plan jest stały, dzięki czemu przedsiębiorcy z łatwością mogą planować budżet i prowadzić księgowość. Tak jak w przypadku klasycznego leasingu, całą ratę mogą wliczać do kosztów uzyskania przychodu firmy – podkreśla dyrektor ds. sprzedaży w Toyota Leasing Polska, Bogdan Grzybowski.

Zobacz też: Test Toyota Auris Touring Sports (kombi) Hybrid: najlepsza w mieście

Bądź Smart

Do najważniejszych zalet SmartPlanu należą m.in.: niskie koszty miesięczne, a w zależności od wybranej oferty (Easy, Easy Plus i Comfort) wliczona jest w miesięczną ratę obsługa pojazdu (serwis, opony, ubezpieczenie) oraz gwarancja auta zastępczego. Warto też wspomnieć, że ryzyko finansowe związane z najmem samochodu leży po stronie zarządzającego, a nie klienta.

Zobacz też: Test Toyota Corolla 1.6 Valvematic/132 KM

Na usługę Smart Plan zdecydowało się juzż ponad 500 firm z polskiego sektora MŚP. To najczęściej kilkuosobowe firmy z dużych aglomeracji. Klienci decydują się na 1 lub 2 auta firmowe. Podpisując umowę wynajmu, przedsiębiorcy wpłacają zazwyczaj kapitał własny w wysokości 15 proc. wartości auta. Program jest jednak pod tym względem elastyczny - pierwsza wpłata może wynieść od 0 do 40%. W ramach usługi, najpopularniejszym modelem jest kompaktowa Toyota Auris oraz należąca do klasy średniej Toyota Avensis. Klient otrzymuje co miesiąc dwie faktury - za ratę leasingową i za kompleksową obsługę wraz z ubezpieczeniem. Obie faktury rozlicza się identycznie jako koszt w bieżącym miesiącu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA