Klimatyzacja nie chłodzi na postoju. Co to oznacza?

REKLAMA
REKLAMA
Klimatyzacja to bez wątpienia jeden z lepszych wynalazków motoryzacyjnych. Latem mocno chłodzi kabinę pasażerską i sprawia, że podróż staje się zdecydowanie przyjemniejsza. Zimą natomiast odprowadza wilgoć i zapobiega zbieraniu się pary wodnej na szybach. Niestety klimatyzacja jest też elementem eksploatacyjnym. A to oznacza, że w toku użytkowania pojazdu zużywa się i może ulec usterce. Popularny problem? Ten dotyczy scenariusza, w którym klimatyzacja nie chłodzi na postoju.
REKLAMA
Klimatyzacja nie chłodzi na postoju? Najpierw kontrola układu
Wykrycie usterki powinno sprawdzić, że kierowca w pierwszej kolejności podda układ schładzacza wnikliwej inspekcji. Ta powinna polegać na sprawdzeniu ilości czynnika chłodzącego oraz kontroli filtra kabinowego i stanu chłodnic. Ważnym elementem jest też przyjrzenie się pracy kompresora klimatyzacji - chodzi o sprawdzenie czy załącza się. Kolejne elementy? Pomocne może się okazać sprawdzenie poziomu płynu chłodzącego oraz stanu termostatu.
Kontrola zawierająca wszystkie powyższe elementy może prowadzić do jednego z trzech wniosków. Konkretnie klimatyzacja nie chłodzi na postoju wtedy, gdy:
- wentylator uruchamia się dopiero na wysokich obrotach - wtedy skraplacz nie ma właściwego chłodzenia,
- układ klimatyzacji jest zapowietrzony - w wyniku błędu popełnionego przez serwisanta podczas uzupełniania ilości odczynnika chłodzącego,
- osuszacz klimatyzacji jest zapchany i wymaga wymiany.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA