REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Astra F: wymiana filtrów paliwa i powietrza

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Robert Kuśpiel
Opel Astra F wymiana filtrów paliwa i powietrza
Opel Astra F wymiana filtrów paliwa i powietrza

REKLAMA

REKLAMA

Regularna wymiana filtrów jest bardzo ważna w każdym samochodzie. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić filtr paliwa i powietrza w Oplu Astra F.

Pierwszy krok to zakup odpowiednich filtrów do naszej Astry. Zalecamy podać sprzedawcy rok produkcji, numer nadwozia oraz pojemność. Na podstawie tych danych jest w stanie dobrać odpowiednie filtry do naszego samochodu. Warto przejrzeć dział motoryzacyjny na serwisach aukcyjnych. Można znaleźć ciekawą ofertę wszystkich filtrów. Zazwyczaj cena takiego zestawu jest atrakcyjna i warto przemyśleć zakup.

REKLAMA

Zaczynamy od wymiany filtru powietrza. Do wymiany tego filtru nie są potrzebne żadne specjalistyczne narzędzie. Jedyne na co należy zwrócić uwagę to dobór odpowiedniego filtra do posiadanej wersji silnikowej. Odpinamy cztery klamry sprężyste i luzujemy opaskę zaciskową, po czym zsuwamy przewód dolotowy powietrza. Podnosimy pokrywę filtra powietrza i przesuwamy ją pod błotnik.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana pompy oleju

Teraz możemy wyjąć wkład filtru. Zalecamy wytrzeć dokładnie wnętrze obudowy filtra. Najlepiej za pomocą wilgotnej szmatki, a następnie suchej. Do trudno dostępnych miejsc najlepiej użyć sprężonego powietrza lub odkurzacza.

Wkładamy nowy wkład filtra i zakładamy górną pokrywę, po czym zatrzaskujemy klamry mocujące. Na końcu podłączamy przewód dolotowy powietrza i zabezpieczamy go za pomocą opaski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymiana filtra paliwa – silniki Diesla

W przypadku silników wysokoprężnych przedstawimy proces odwadniania i wymiany filtra paliwa. Wymianę zalecamy wykonać co roku o tej samej porze. Odwadnianie wykonujemy co pół roku. Oczywiście można wydłużyć te okresy dwukrotnie jednak zalecamy pozostać przy tych wytycznych. Materiały eksploatacyjne nie są drogie i bez problemu można pozwolić sobie na znacznie częstsze wymiany.

Zobacz też: Opel Astra F: wymontowanie pompy cieczy chłodzącej

REKLAMA

Zaczynamy od odwadniania filtru paliwa. W celu zebrania nadmiaru wody będzie nam potrzebne odpowiednie naczynie. Pamiętajmy, żeby nie dopuścić do wycieku oleju napędowego. Jeśli znajdzie się on na gumowych przewodach, to należy jak najszybciej go zmyć. W przeciwnym razie dojdzie do uszkodzenia przewodu w bardzo krótkim czasie (konieczność wymiany).

Odczepiamy z uchwytu elastycznego przewód odwadniający i opuszczamy go do dołu. Podstawiamy pod przewód odpowiednie naczynie i luzujemy śrubę odpowietrzającą na pokrywie filtra paliwa. Następnie otwieramy zawór spustowy pod filtrem i spuszczamy do naczynia około 0.1dm3 cieczy. Jeżeli mamy w zamiarze wymienić filtr, to należy spuścić całą zawartość jaka jest w filtrze paliwa.

Zakręcamy zawór spustowy oraz śrubę odpowietrzającą. Po zlaniu wody z filtra nie ma potrzeby odpowietrzania obwodu doprowadzania paliwa.

Wymiana filtra

Przystępujemy do wymiany filtra. Na początku należy opróżnić cały filtr przedstawionym powyżej sposobem. Odkręcamy wkład filtrujący z obudowy filtra. Najlepiej zrobić to za pomocą specjalnego klucza przeznaczonego do wymontowania filtru oleju. Pamiętajmy, że wkład filtru paliwa jest wypełniony olejem napędowym aż po same brzegi. Należy go wyjmować powoli i bardzo ostrożnie. Zalecamy podłożyć szmatkę pod obudowę filtru. Sprawdzamy w jakim stanie jest pierścień gwintowany z tworzywa sztucznego. Jeśli jest poluzowany, to należy go dokręcić ręką do podgrzewacza na filtrze.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana termostatu

REKLAMA

Teraz napełniamy nowy wkład filtra olejem napędowym i przykręcamy na swoje miejsce. Pamiętajmy, żeby używać tylko i wyłącznie świeżego paliwa. Zwilżamy delikatnie gumową uszczelkę. Wkład filtru montujemy bez środkowego pierścienia uszczelniającego oraz pierścienia mocującego. Mogą być one dołączone do całego zestawu i są stosowane tylko do samochodów bez podgrzewacza paliwa.

Przystępujemy do odpowietrzenia układu paliwowego. Włączamy rozrusznik i kręcimy nim robiąc przerwy co 10 sekund. Podczas pracy rozrusznika cały układ zostanie całkowicie odpowietrzony. Rozrusznikiem należy obracać do momentu aż silnik „zaskoczy”. Może zdarzyć się tak, że zbyt duża ilość powietrza spowoduje, że rozruch silnika będzie niemożliwy. W takiej sytuacji należy poluzować nakrętkę kołpakową na wtryskiwaczu pierwszego lub czwartego cylindra. Po poluzowaniu należy tak długo kręcić rozrusznikiem aż nie zacznie wypływać paliwo. Dokręcamy nakrętkę kołpakową i ponawiamy próbę uruchomienia silnika. Zalecamy podłożyć szmatkę w miejscu luzowania nakrętki kołpakowej. Olej napędowy nie wpływa korzystnie na gumowe przewody.

Teraz udajemy się na jazdę próbną. Zwracamy szczególną uwagę na pracę silnika. Nie powinno być jakichkolwiek problemów. Po powrocie sprawdzamy szczelność całego obwodu. W przypadku wycieku dociskamy wszystkie elementy montażowe. Po zakończonej pracy zlewamy spuszczone paliwo do jednego pojemnika oraz zbieramy wszystkie szmatki razem z filtrem paliwa. Całość oddajemy do punktu utylizacji. Nie należy wylewać oleju napędowego w dowolne miejsce. Zużyte filtry również podlegają specjalnej utylizacji.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana rozrusznika

Wymiana filtru paliwa – silniki benzynowe

W przypadku wymiany filtru paliwa w silniku benzynowym należy zachować szczególną ostrożność. Całą pracę należy wykonywać z daleka od źródła ognia. Jeżeli zamierzamy przeprowadzać wymianę w garażu to należy pamiętać, żeby pomieszczenie było bardzo dobrze wentylowane.

Pierwszy krok to zlokalizowanie filtru paliwa. Znajduje się on pod samochodem z prawej strony bezpośrednio obok zbiornika paliwa. Do wykonania tej pracy będzie nam potrzebny lewarek z podstawkami oraz dwa zaciski.

Odłączamy ujemną klemę akumulatora i przechodzimy do uniesienia tyłu samochodu. Za pomocą podnośnika podnosimy tył auta i podstawiamy „kobyłki”. Pamiętajmy o podłożeniu klinów pod przednie koła.

Podkładamy puste naczynie pod filtr paliwa i oznaczamy przewód zasilający i powrotny. Najlepiej zrobić to za pomocą taśmy. Wszystko po to, żeby nie pomylić kolejności podczas montażu. Zakładamy zaciski na przewodzie i luzujemy powoli opaskę na przewodzie zasilającym i powrotnym. W ten sposób usuwamy powoli ciśnienie z układu. Zalecamy położyć szmatkę w miejscu łączenia. Odpinamy obydwa przewody od filtra i luzujemy śrubę obejmy. Wyjmujemy filtr z mocowania. Pamiętajmy, że jest on wypełniony paliwem.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana alternatora

Przystępujemy do montażu. Filtr należy zamocować w taki sposób, żeby strzałka znajdująca się na nim była skierowana zgodnie z przepływem paliwa do silnika. Mocujemy filtr w obejmie i dokręcamy śruby mocujące obejmy. Następnie podłączamy przewody paliwowe i dokręcamy opaski zaciskowe. Pamiętajmy, żeby nie pomylić kolejności montażu przewodów.

Zdejmujemy zaciski z przewodów i opuszczamy samochód na koła. Udajemy się na jazdę próbną i po powrocie sprawdzamy czy nie ma widocznych wycieków. Jeśli znajdziemy nieszczelność, to należy sprawdzić mocowanie opasek zaimkowych. Na koniec udajemy się do punktu utylizacji w celu oddania zebranego paliwa i zużytego filtra. Odpady tego typu nie powinny być pozostawione w dowolnym miejscu.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

To już pewne: będą zmiany w cenach za badania techniczne pojazdów. Co czeka kierowców i stacje kontroli pojazdów

Jak informuje resort, jeszcze w grudniu 2024 roku złożono wniosek o wpisanie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Ma ona na celu całkowitą rewolucję w opłatach za badania techniczne samochodów i innych pojazdów.

Samochód w firmie. Teraz Ford Transit we flocie Truck Care: 20 modeli z zabudową izotermiczną na wynajem krótkoterminowy

Truck Care firma oferująca kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych zdecydowała się na powiększenie swojej floty wynajmu krótkoterminowego o kolejne Fordy. Tym razem wybór padł na 20 Transitów z zabudową izotermiczną. Zamówione samochody trafią do oferty najmu krótkoterminowego.

REKLAMA

Cyfrowe prawo jazdy: nadchodzą rewolucyjne zmiany dla kierowców w UE [Nowe przepisy]

Będzie cyfrowe prawo jazdy. Nadchodzą rewolucyjne zmiany w przepisach dla kierowców UE. Utrata prawa jazdy w jednym państwie rozciąga się na całą Unię Europejską. 17-letni kierowcy będą jeździli z opiekunami. Początkujący kierowcy otrzymają wyższe kary za łamanie przepisów. Co jeszcze się zmieni? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Logistyka miejska – niedoceniane narzędzie w zarządzaniu miastem

W wielu polskich miastach, miasteczkach i gminach podejmowanie decyzji urbanistycznych coraz częściej przypomina eksperyment na żywym organizmie. Zamiast opartego na potrzebach mieszkańców, przemyślanego procesu planowania i zarządzania przestrzenią, obserwujemy kopiowanie rozwiązań z europejskich metropolii – bez refleksji, bez analizy lokalnych uwarunkowań, bez udziału społeczności.

CANARD: Fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie znowu uszkodzony. Okoliczności zdarzenia bada Policja

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało, że po raz kolejny został uszkodzony fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie. Przed kolejnym zamontowaniem fotoradaru podjęte zostaną działania, które zmniejszą ryzyko jego ponownego uszkodzenia.

KGP: 123 383 interwencji, 488 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 123 383 interwencji. Byli wzywani do 488 wypadków drogowych.

REKLAMA

BMW ulubioną marką młodych kierowców, ale OC potrafi zaskoczyć ceną

BMW serii 3, szczególnie w wersji sprzed niemal dwóch dekad, to dziś najczęściej wybierany samochód wśród kierowców w wieku 18–25 lat. Jak wynika z danych Rankomat.pl, młodzi użytkownicy dróg zdecydowanie preferują pojazdy dynamiczne, z mocniejszym silnikiem i sportowym charakterem. Jednak ten wybór ma swoją cenę – i to niemałą.

SEAT Arona: ekologia w nieznanym wymiarze. Ryż zamiast na wysypiska trafia na taśmę montażową

SEAT rozpoczyna produkcję modelu SEAT Arona z dwoma elementami wykonanymi z oryzytu – odnawialnego materiału pochodzenia naturalnego, powstającego z produktów ubocznych ryżu. Każdy egzemplarz zawiera 60 gramów ryżu, co przekłada się na roczne zużycie 5 ton surowca, który w innym przypadku trafiłby na wysypiska.

REKLAMA